Milyen segítségre számíthatnak kamaszaink?

2024.11.07. 07:00

A bántalmazástól az emberölésig…

November 2-án szörnyű tragédia történt Budapesten. Az RTL egykori kommunikációs igazgatóját szombaton gyilkolták meg, az emberöléssel az áldozat lányának korábbi barátját gyanúsítják. Napról napra több információt tudunk meg az esetről, többek között azt, hogy a fiatalok között kapcsolaton belüli bántalmazás merült fel, s megfelelő segítséggel talán elkerülhető lett volna a végzetes esemény. Pesti Tímea pszichológussal beszélgettünk a hír apropóján arról, hogy a kamaszok milyen segítséget igényelhetnek ilyen esetben.

A bántalmazástól könnyen juthatunk el az emberölésig. Képünk illusztráció. Forrás: Pexels

A Magyar Nemzet értesülése szerint az ügyészség indítványozta Révész Zsuzsa feltételezett gyilkosának a letartóztatását, másik cikkében a lap beszámolt arról is, hogy a 18 éves feltételezett elkövetőt már többször szállították pszichés zavarokkal kórházba. Mindezt Révész Zsuzsa egyik közeli barátnője nyilatkozta, akivel a Benedetto gyermekvédelmi szolgálatnál is együtt dolgoztak. „Gál Beatrix arról beszélt az ATV Híradójának, hogy Sz. Tamást több alkalommal is mentő vitte kórházba pszichés zavarok miatt, de tudomása szerint nem kapott megfelelő kezelést” – írja a Magyar Nemzet.

bántalmazás
Révész Zsuzsa az áldozat, aki lányát védte a bántalmazástól. Forrás: RTL 

Sz. Tamás a holland negyedosztályban futballozott, az érettségire készült barátnője oldalán rendezett életet élt. A 18 éves fiú és a 17 éves lány 10 hónapon át élt vad kamaszszerelemben, ami alatt többször is szakítottak, majd jöttek össze újból, olvasható az Index.hu oldalon. „Információink szerint a 18 éves Sz. Tamás nem azzal a szándékkal ment oda a házhoz, hogy megölje kedvese édesanyját, hanem magával akart végezni. Kérdés, hogy végül miért lett mégis az áldozata a hazaérkező Révész Zsuzsa, és miért végezte ki 35 szúrással.” 

Alig pár hete írtunk az iskolán belüli, kiskamaszok, kamaszok közötti bántalmazásról, ám a témát sajnos nem csak aktualitása miatt kell folytatnunk. Mert fontos minden olyan erőfeszítés, ami egy ilyen tragédiát megelőzhet, illetve rávilágít olyan társadalmi problémákra, mint például a fiatalok egy részének az emberi és párkapcsolatokról való hiányos elképzelése.

Mit tudnak kamaszaink a normális párkapcsolatokról? Néha nagyon keveset...

- Saját praxisomban azt tapasztalom, hogy a fiataloknak több esetben rendkívül alacsony színvonalú a párkapcsolatok működéséről való ismerete. Ha egymásra találnak, akkor nem mindig tudják, hogy a kapcsolatot mivel töltsék meg, és a konfliktuskezelési technikák is gyakran fejletlenek – felelte érdeklődésünkre Pesti Tímea pszichológus. - Hiányolom az iskolai felvilágosítást, ez alatt a biológiai és pszichológiai vonatkozást egyaránt értem. Sokan panaszkodnak, hogy kezelhetetlenek a gyerekek, miközben hiányzik a tudás a pozitív, negatív érzelmekről, ritkán kerül előtérbe a konfliktusok kezelésének oktatása. Az agresszió egy alapvető emberi érzelem, a kérdés az, hogy azt milyen keretben, mederben tartjuk. Ezt megalapozni pedig már nem kamaszkorban kell, hanem a gyermek fejlődése során folyamatosan. Az érzelmek azonosítását kellene első lépésben megtanítani és aztán a negatív érzelmek, mint harag, düh, bánat, elkeseredettség stb. létezését legitimálni. A gyerek haragudhat, lehet elkeseredett, dühös, indulatos. Az a baj, amikor nem tanítjuk meg, hogy ezt a negatív indulatot milyen formában mutathatja meg, fejezheti ki elfogadott módon a társának.

Minél éretlenebb egy személyiség, annál nagyobb az esélye, hogy nem képes szóban megfogalmazni az indulatot, hanem sokkal inkább fizikálisan cselekszik. Ezek vezethetnek a társadalom számára egyáltalán nem elfogadható, jelen esetben életet kioltó támadáshoz. A negatív érzelmek megfelelő kifejezéséről, azokért való felelősségvállalásról beszélni kell már az óvodától kezdve.

Pesti Tímea többször találkozik segélykérő kamaszokkal, akik bántalmazás áldozatai. Fotó: Mozsár Eszter

A bántalmazástól az emberölésig: sok esetben megelőzhető lenne a tragédia

A pszichológus hozzátette, furcsa, ambivalens értékeket képviselő korban élünk: egyrészt gyakran kórosan felértékelődik az, ha valaki agresszív, másfelől megjelenik az agressziótól való maximális védelem. Nincs meg az arany középút, a valós érzések jó színvonalú mederben tartása.

- Az agresszió kezelése asszertív elemekkel azt jelenti, hogy úgy rendezik egymás között a konfliktust, hogy az eredmény mindenki számára elfogadható legyen. Mindenki nyer. Ha ezt gyerekkorban megtanulja, akkor felnőttként hasonló indulati cselekményekbe nagy valószínűséggel nem fut bele a fiatal. Mivel nincs komoly, kamaszoknak szóló edukáció arról, hogy mi elfogadható egy párkapcsolaton belül vagy mi nem, gyakran magukra maradnak a kételyeikkel. Az áldozat legtöbbször fel sem ismeri, hogy bántalmazó kapcsolatban él, mert a saját környezete nem érzékeny erre, nem jelzi. Az ő környezetében az agresszív kommunikáció, a bántás, a leminősítés, lekicsinylés kora gyermekkora óta bevett szokás. Ezért az „áldozat” eltűri, mert számára ez a normális. Amint megy előre az idő, egyre több érzelmi és fizikai határátlépés történhet, először szóban, majd tettlegesen.

Abban a szerencsés esetben, ha felismerték a bántalmazást, a bántalmazó kapcsolatot, akkor sem mindig tudják, hogy kihez forduljanak. A legrosszabb pedig, ha kérnek, de nem kapnak segítséget, tette hozzá a szakember, mert ilyenkor az igazságos világba vetett maradék hit is oda lesz.

- Rettenetes dolog, ha a megfenyegetett személy nem kap megfelelő segítséget az ellátórendszer szakembereitől, legyen az szociális munkás, védőnő, iskola vagy hatóság – folytatta Pesti Tímea. - Nagy baj, ha a szakember nem érzi problémának az adott helyzetet. A túlterheltség miatt többször “lepattanhatnak” ezek az ügyek, segítségkérések, bejelentések. Nem szabad, hogy alábecsüljük a segítségkérést. Azt veszem észre, leginkább a kamaszok vannak magukra hagyva, pedig nagyon igényelnék a segítséget. Végezetül fogadjuk el, hogy a bántalmazás nem normális dolog, valamint a negatív érzelmek kezelésének a technikáit igenis oktatni kell.

Lapunk többször foglalkozott az erőszakmentes kommunikáció témájával, s a Békés iskolák üzenetét is tolmácsoltuk már. Jó lenne, ha a fiatalok minél korábban megtanulnák, hogy hogyan szabjanak határokat, milyen kommunikációs stílust használjanak szükség esetén, de az mindenképpen üdvös lenne, ha a rendszer nem vetné ki magából azokat, akik védelmet, segítséget kérnek. Zalaegerszegen januártól Áldozatsegítő Központ működik, valamint éjjel-nappal hívható teljesen ingyenes és anonim a 116-123 lelki elsősegély hívószáma. 

 

 



 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában