2024.11.26. 19:00
Babaúszás: kicsiknek, nagyoknak egyformán jó - képgalériával, videóval
Ha valahol, a gyereknevelésben rengeteg a divathóbort, számolatlanul kap fel a nyilvánosság holtbiztos tippeket, módszereket, eszközöket, melyek jó része aztán ahogy jött, el is hal. Sokan gondolhatták annak idején, hogy így lesz majd a babaúszással is, ennek népszerűsége azonban töretlen. A módszer éppen 25 éve van jelen Zalaegerszegen is, ennek kapcsán kezdtünk beszélgetni a foglalkozásokat vezető Bogárné Bolla Zsuzsannával.
A babaúszáson a merülés nem kötelező elem, de nagy élmény
Fotó: Hozbor László
- Mikor és hogyan derült ki, hogy a babaúszás, vagyis egy párhetes porontyot a vízbe meríteni nem emberölési kísérlet, hanem hasznos tevékenység?
Moszkvai teknő volt a babaúszás bölcsője
- Az első európai ember, aki ilyet látott, Cook kapitány volt, amikor 1778-ban felfedezte a Hawaii szigetcsoportot, ahol a gyerekek boldogan lebegteg a meleg lagúnákban - kezdte Bogárné Bolla Zsuzsanna. - Az igazi áttörés viszont a 20. században egy orosz orvos, Igor Csarkovszkij nevéhez fűződik. Hét hónapra, alig egy kilós súllyal született meg a kislánya, Veta, akinek a megmaradásához nem sok reményt fűztek. Ám édesapja meleg vízzel teli teknőbe merítette, fejtámaszt barkácsolt neki, hogy az orra és a szája a felszín felett maradjon, majd szinte állandóan ebben tartotta. A baba lassacskán elkezdett szopni, ezt is a vízben, s megdöbbenve vették észre, hogy Veta a víz alatt is zavartalanul folytatja a táplálkozást. Ekkor derült fény a búvár reflex jelenségére, melynek lényege, hogy ha egy baba a vízbe kerül, a garata autómatikusan lezár, így nem kerülhet víz a tüdejébe. Ez az anyaméhből hozott reflex nagyjából 6 hónap alatt elmúlik, de addig kiválóan hasznosítható vízi tevékenységeknél. Visszatérve Csarkovszkijra: szinte csodadoktorként tekintettek rá, szembetűnő eredményeket ért el koraszülött gyerekekkel, sereglettek hozzá az emberek.
- Magyarországra milyen gyorsan jutott el a hír?
- Az 1980-as évek elején Rosenfelt Ildikó védőnő vett részt egy képzésen a Szovjetúnióban, s hazatérve elkezdett vízben csecsemőkkel foglalkozni. Uszodai keretek között Budafokon indult az első csecsemőúszés 1986-ban, ott Karsay Ferenc és dr. Gömöry Géza máig folytatja ezt a munkát. Én a főiskolai éveim alatt (a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetében tanultam Budapesten), az 1990-es évek első felében ismerkedtem meg a mozgáskorlátozott gyerekek hidroterápiájával. Akkor a fővárosban már elérhető volt az úszás a normál fejlődésű babák számára is és ez az első pillanattól nagyon vonzott. Az első saját gyermekemmel, Bencével 1999-ben el is jártunk egy közeli városba foglalkozásokra, de - talán a szakmai hátterem miatt - azt éreztem, hogy ebben több van. Ezek után találtam rá Budapesten a Kalovits módszerre, mellyel 25 évvel ezelőtt elkezdtük az első turnusokat Zalaegerszegen is, az akkor még működő Harmat uszodában. A lelkesedésem iránta azóta is töretlen, és ugyanez gyerekek és szülők generációiról is elmondható.
Minőségi idő a medencében
- Miben rejlik a babaúszás varázsa? Mitől időtálló?
- Mondhatom, hogy a három valódi mellett nekem a babaúszás a negyedik gyermekem. Az évek alatt rengeteget fejlődött, hála a sok begyűjtött tapasztalatnak. A jótékony hatásairól ma már rengeteg információ beszerezhető, én azonban inkább azt emelném ki, hogy a szülőkre milyen hatással van. Nagyon jó szabadidős program a családoknak, lehetőség, hogy minőségi időt töltsenek együtt, miközben a foglalkozások a szülővé válás folyamatát is segítik. Apró trükköket lehet ellesni, melyek aztán a hétköznapi nevelés során is alkalmazhatók. A tanfolyam végére a szülők határozottabbak, magabiztosabbak, következetesebbek lesznek. Nagyon boldog vagyok, hogy az apukák is szívesen jönnek, büszke vagyok mindegyikükre, aki a többiekkel együtt énekel, mondókázik. Az én olvasatomban a babaúszás célja - amellett, hogy megalapozza a gyerekek vízhez való viszonyát és a szülőkkel való kapcsolatát - hogy támogassa a picik mozgásfejlődését, hogy lehetőleg ne maradjanak ki állomások, mint például a kúszás és a mászás. Mindez nagyban befolyásolja a későbbi tabnulási képességeiket és az iskolai beválásukat. Általános iskolai tanítóként volt lehetőségem látni a gyakorlatban is az összefüggéseket a korai mozgásfejlődés esetleges hiányosságai és a tanulási nehézségek között. Fontos, hogy a szülők ne csak a problémákról tudjanak, de kapjanak fogódzókat a megoldásokhoz is.
Betlehem Dávid első karcsapásai
- És a babaúszástól egyenes út vezet a sportuszodába?
- Itt nem úszásoktatásról van szó, ennyi idős korban ez nem is lenne lehetséges. Mi a vizet, mint megnyugtató közeget használjuk, ebben játszunk, eszközöket használunk, apró gyakorlatokat hajtunk végre. Megtanulhatnak merülni is a babák, mely nem kötelező elem, de tagadhatatlan, hogy a külső szemlélő számára ez a foglalkozások leglátványosabb és legvonzóbb része. A későbbi úszástanuláshoz annyiban van köze a dolognak, hogy a picik megbarátkoznak a medencével, vízbiztonságot szereznek, a nagyobbacskák megtanulnak siklani és lebegni, s az uszodai környezet sem lesz idegen számukra. Szóval a babaúszás nem garantál fényes versenyzői karriert, de azért nem állom meg, hogy el ne mondjam: Betlehem Dávid is nálunk találkozott először a vízzel. Az viszont már rajta és a mellette állókon múlt, hogy a további hosszú utat is végigjárta az olimpiai bronzéremig.
Babaúszás
Fotók: Pezzetta Umberto