2024.11.28. 16:42
Agroturizmus tanszék alakult az agráregyetemen
Jövő szeptemberben újraindul a turizmus-vendéglátás szak a MATE Georgikon campusán. Az erről szóló sajtótájékoztatón azt is bejelentették: az egyetemen megalakult az agroturizmus tanszék, amelynek vezetője dr. Szabó Péter, a keszthelyi intézmény főigazgató-helyettese lesz.
Az agroturizmus tanszék megalapításának bejelentésén (b-j) dr. Tóth Gergely, Rétvári Róbert, prof. Gyuricza Csaba, Nagy Bálint, dr. Bujdosó Zoltán és dr. Szabó Péter
Fotó: Péter B. Árpád
A turizmus-vendéglátás szak külső partnerek – szállodák, középiskolák, egyesületek – együttműködésével indul, s ezek képviselői, vezetői aláírták az erről szóló megállapodást. Azt is bejelentették: az agroturizmus tanszék elindításával párhuzamosan megalakult a Nyugat-Balaton Turizmus-Vendéglátás Felsőoktatási Fejlesztési Tanács.
Az agroturizmus a fókuszban
Prof. Gyuricza Csaba, a MATE rektora elmondta, ez az ország első agroturizmus tanszéke, a helyszínválasztást pedig indokolja, hogy a térségben négy borvidék találkozik, s kiemelt szerepe van a fürdő-, a horgász- és a lovasturizmusnak, az agroturisztikában pedig olyan lehetőségek vannak, amelyek még nincsenek kiaknázva.
A Balaton egyeteme
A tanszék indulásával párhuzamosan létrehozták a Nyugat-Balaton Turizmus-Vendéglátás Felsőoktatási Fejlesztési Tanácsot, s ennek révén szövetséget alakítottak ki az idegenforgalom, a vendéglátás és az agroturizmus képviselőivel. Prof. Gyuricza Csaba leszögezte: a MATE egyre inkább a Balaton egyetemeként definiálható.
Csökkenthető a szakemberhiány
Dr. Bujdosó Zoltán, a MATE Vidékfejlesztés és Fenntartható Gazdaság Intézet igazgatója azt mondta: az újrainduló képzéssel egyszerre kell megfelelni a középiskolások és a leendő munkahelyek, turisztikai szolgáltatók elvárásainak. Reményei szerint az itt végzettekkel csökkenthető a turizmusra országszerte jellemző szakemberhiány.
Az egyik legfontosabb desztináció
Nagy Bálint országgyűlési képviselő emlékeztetett: a Nyugat-Balaton, Keszthely, Hévíz, a Kis-Balaton és Zalakaros Magyarország egyik legfontosabb turisztikai desztinációja, a turizmus pedig a térség gazdaságának legmeghatározóbb ágazata, s ezt tovább erősíti az új oktatási kínálat.
Új irányok
Rétvári Róbert, a Zala Vármegyei Közgyűlés alelnöke kifejtette: a Balaton és a sokszínű mezőgazdaság hatalmas lehetőségeket rejt, s ezeket vétek lenne nem kihasználni. Dr. Tóth Gergely, Keszthely polgármestere szerint a Festetics György által alapított Georgikon kezdetben is az új utakat kereste, s most ismét a változásokat kell követnie, mert a turizmusnak is új irányokra van szüksége.
Óriási potenciál
Dr. Szabó Péter főigazgató-helyettes, az agroturizmus tanszék vezetője úgy fogalmazott, a képzéssel a turizmust és az agráriumot kívánják összekapcsolni, mert az agroturizmusban óriási potenciál van. A vidéki területek fejlesztésére, a helyi gazdaságok támogatására és a fenntartható turizmus előmozdítására egyaránt szolgál a képzés, amelynek során kifejezetten nagy hangsúlyt kap majd az ökoturizmus.
Hozzátette: jövő szeptemberen elindul a turizmus-vendéglátás alapszak, amelynek vidéki, természeti és borturizmus specializációja is lesz, s lehet jelentkezni gazdasági és vidékfejlesztési agármérnöki képzésre is, aminek egyik specializációja a vidéki turizmus nevet viseli.
A Nyugat-Balaton Turizmus-Vendéglátás Felsőoktatási Fejlesztési Tanács céljai
- turisztikai szakembereket képezzen és fejlesszen
- erősítse a kapcsolatot a helyi gazdasági szereplők között
- előmozdítsa a fenntarthatóságot a turizmusban
- támogassa a regionális kutatásokat
- nemzetközi kapcsolatokat, együttműködéseket alakítson ki