2024.10.02. 11:28
Balatoni mondák és legendák
A nagykanizsai VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház – a hagyományokhoz hűen – idén is csatlakozott a Kultúrházak éjjel-nappal elnevezésű programsorozathoz. A szervezők idén a Balatonhoz kapcsolódó festménykiállítással és rajzpályázattal egybekötött kötetbemutatóra várták az érdeklődőket.
Rajzokon, festményeken és a kötet lapjain elevenedett meg a Balaton, valamint a tóhoz kapcsolódó mondák és legendák
Fotó: ZH-Archívum
A megnyitón Kámánné Szép Terézia, a VOKE Kodály Zoltán Művelődési Ház igazgatója hangsúlyozta: a rendezvény célja, hogy bemutassa, milyen sokszínű kulturális élet zajlik a művelődési ház falain belül. Ezúttal az országos programsorozat keretében a Balaton és a magyar tengerhez kapcsolódó történetek jelentek meg rajzok, festmények és egy könyv formájában.
Balaton - mondák és legendák
A programon részt vett Nagykanizsa megválasztott polgármestere. Horváth Jácint köszöntőjében a művelődési ház kulturális törekvéseit méltatta.
A köszöntőket követően Régenyi Adriána festőművész, a Fonyódi Sirály Art Képző- és Iparművészeti Kör tagja mutatta be Tokody Klára írót és a kiállító művészeket. Ennek részeként felidézte Tokody Klárához fűződő sokéves barátságuk történetét, majd elmondta: amikor megjelent a szerző Csodák tava című könyve, felvetődött benne, hogy festményeket készítene a kötetben szereplő mondákhoz. Tokody Klára rajongott az ötletért, így Régenyi Adriána felkért még pár művészt, hogy csatlakozzanak a projekthez.
Festmények számos stílusban
Az öt kiválasztott (fonyódi és siófoki) alkotó – Csáki Krisztina, Gáspár László, Morva Ildikó, Simon Éva, Szentpéteri Tóth Márta – mindegyikének kiforrott, egyéni stílusa van, és más-más technikával dolgozik vászonra, festőlapra vagy éppen falra. Ennek eredménye egy rendkívül sokszínű és izgalmas kiállítás lett, amely hűen tükrözi mind a művészek egyéniségét, mind pedig a megfestett mondák világát. A tárlaton az avantgárd stílusjegyei, a 20. század eleji művészeti irányzatok – realista, szimbolikus, impresszionista, expresszionista, absztrakt, konstruktivizmus – ötvözetei köszönnek vissza különféle anyagok (például olaj, akril, akvarell) felhasználásával. A kiállításon Régenyi Adriána és az ő alkotásaikat lehet megnézni október 27-ig.
Tíztől száz éves korig
Az est folyamán Tokody Klára író is bemutatta a Csodák tava című könyvét. A kötet 48 balatoni és Balaton-környéki mondát, legendát tartalmaz, amely minden Balaton-rajongó számára izgalmas lehet, 10 éves kortól 100 éves korig.
Az olvasók találhatnak benne népmeséket, hiedelmeket, történelmi legendákat, regéket – de valós történeteket is erről a minden magyar szívében fontos helyet elfoglaló, szó szerint mesés vidékről.
Rajzpályázat
A kötetbemutató és a festménykiállítás apropóján a művelődési ház rajzpályázatot is hirdetett Álmodd te is papírra a balatoni legendákat! címmel. A felhívásra –minden várakozást felülmúlóan – 134 mű érkezett az ország minden pontjáról, így Murakeresztúrról, Alsópáhokról, Zalabérről, Kőszegről, Kaposvárról, Pécsről, Budapestről, Jászboldogházáról, Garáról, Szegedről, Berettyóújfaluról, Debrecenről, Miskolcról és Bujról.
A díjazottak:
Alsótagozat:
- I. helyezett: Kőszegi Kamilla (Nagykanizsa, Rozgonyi úti Általános Iskola)
- II. helyezett: Nagy Zsófia (Pécsi Testvérvárosok Terei Általános Iskola)
- III. helyezett: Bajnóczy Zorán (Zalabér)
Felsőtagozat:
- I. helyezett: Nyári Napsugár (Kaposvár)
- II. helyezett: Lisztes Kitti (Berettyóújfalu, Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola)
- III. helyezett: Ziegler Márton (Nagykanizsa, Péterfy Sándor Tagintézmény)
Különdíj:
- Bács-Kiskun Vármegye Napraforgó Otthon Festékpaca szakkör (Gara)
- Igazgyöngy Alapfokú Művészeti Iskola (Berettyóújfalu)
- Jósfai Júlia (Nagykanizsa, Rozgonyi úti Általános Iskola)
- Papp Maja (Szeged, Vörösmarty Általános Iskola)
- Lakatos Kincső (Debrecen)
- Bogdán Melissza (Nagykanizsa, Szivárvány EGYMI)
Közönségdíj:
- Németh Nóra (Nagykanizsa)
- Molnár Zsófia (Nagykanizsa)