2024.09.20. 18:00
Harc a törpeharcsák ellen
Három halfaj táplálkozási szokásait vizsgálta a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI), egy invazív és két őshonos fajt górcső alá véve. E kutatás eredményeként pedig folytatódhat a harc a törpeharcsák ellen.
Harc a törpeharcsák ellen – Keszthelyen is. A szakemberek szerint a kifogott egyedeket nem szabad visszadobni
Forrás: keszthely.hu
A fekete törpeharcsa, a sügér és a bodorka testméret- és évszakfüggő táplálkozási szokásait vizsgálták a szakemberek, s egyik fontos megállapításuk, hogy bár az invazív fekete törpeharcsa zömmel mást eszik, mint őshonos társai, ám utóbbiak okkal retteghetnek a hatékony ragadozótól. A kutatás egyik következtetése, hogy folytatódhat a harc a törpeharcsák ellen.
Harc a törpeharcsák ellen
A szakemberek azt mondják, a kifogott egyedeket nem szabad visszadobni a Balatonba, sőt, a fiatal fekete törpeharcsák kifogását is támogatják, s úgy számolnak: az ivadékfelhőik eltávolítása hosszabb távon sikeres lesz.
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai megállapították, egyre növekszik a fekete törpeharcsák egyedszáma a Balatonban. Míg a korábbi években a faj csupán elvétve volt jelen, 2022-re a parti régió fogásainak csaknem a húsz százalékát ez tette ki.
Mást esznek
Kiderült, jelentős különbségek vannak e fajok táplálkozásában, éppen ezért a szakemberek egyelőre nem tapasztalták, hogy csökkent volna az őshonos halak száma a Balatonban a fekete törpeharcsák hatására.
– Ám ha megnőne az egyedszámuk a tóban, a helyzet valószínűleg nagymértékben megváltozna – mondta Czeglédi István, a BLKI tudományos munkatársa, hozzátéve: még vizsgálják, mely fajoknak lehet vetélytársa a törpeharcsa.
Mit tehetünk?
A szakemberek évek óta a fekete törpeharcsák kifogására bátorítják a balatoni horgászokat. Korábban tilos volt merítőszákkal halat fogni, de a kikötők vizében fekete felhőként vonuló törpeharcsa-ivadékokat már szabad, sőt, ajánlott is kimeríteni. A kutatók szerint még korai ennek pozitív hatásáról beszélni, mindenesetre a kezdeményezés biztató.
Már az uniós listán is szerepel
A fekete törpeharcsa 2022 júliusában felkerült az Európai Unió veszélyt jelentő inváziós fajainak listájára, és itthon is szigorú jogszabály védi tőlük a Balatont. A kutatók nem javasolnak más beavatkozást, mint az ivadékfelhők kimerítését, illetve azt: ha valaki fekete törpeharcsát fog ki, akkor azt ne dobja vissza.
– Sem a fajspecifikus betegségek, sem az invazív ragadozók betelepítését nem tartjuk jó ötletnek, mert ezek beláthatatlan következménnyel lehetnek más fajokra – szögezte le Czeglédi István.
A fekete törpeharcsa története
- eredeti élőhelye Észak-Amerika középső és keleti része
- Európába a törpeharcsával együtt került be
- Magyarországra 1980-ban érkezett meg Olaszországból, 1981-ben pedig Szarvason növekedési kísérleteket végeztek vele. Később a halfaj egyedei megszöktek a telepekről, és kikerültek a természetbe