2024.08.13. 17:30
Zalaegerszegi szervátültetettek az Európa-bajnokság dobogóján
A harmadik helyen végzett 25 ország összesített pontversenyében a Magyar Szervátültetettek Szövetségének válogatott csapata a 2024-es Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnokságán, amelyet Lisszabonban rendeztek meg július 21. és 28 között. Az 56 főt számláló magyar küldöttség tagjaként több zalai sportoló is versenyzett, köztük Fitos Erika, aki a bowling sportágat választotta 2010-es vesetranszplantációja után. Az elmúlt években számos hazai és nemzetközi versenyen ért el sikereket.
Fitos Erika
Forrás: MSzSz
Lisszabonban az első versenynapon az egyéni bowlingversenyen ezüstérmet szerzett, majd a női párosok versenyében - szintén veseátültetett bowling párjával, Dudásné Juhász Anitával - ugyancsak a dobogó második fokára állhatott.
- A verseny maga is óriási motivációt ad nekünk, de a kapcsolódó kirándulások is egész életre szóló élményt jelentenek - mondta lapunknak Fitos Erika, hozzátéve, a város nevezetességei mellett eljutottak Sintrába és a kontinens legnyugatibb pontjára, Cabo da Rocára is.
A zalaegerszegi Zsuppán László 2008-ban új vesével kapott második esélyt az életre. A rehabilitáció során ismerkedett meg a bowlinggal. Az Eb-n az egyéni bowlingversenyen elért bronzérem után a szintén szívátültetett Juhász Zoltánnal Európa-bajnoki címet szereztek a páros versenyszámban. Zsuppán László petanque sportágban az Európa-bajnokságon ezüstérmes lett az egyéni versenyszámban.
A csapat harmadik zalai tagja, Móricz Barnabás volt. A 19 éves cserszegtomaji fiatalember már csecsemőkora óta küzd vesebetegséggel. Két veseátültetésen esett át: először háromévesen, majd kilencévesen, amikor édesapja ajánlotta fel neki az egyik veséjét. Barnabás gyermekkora óta asztaliteniszezik, az Európa-bajnokságon két bronzérmet szerzett, egyet egyéniben, egyet pedig párosban a szintén veseátültetett Varga Dominikkal.
A szervátültetettek magyar csapatának eredményei az Európa-bajnokságon
A legfiatalabb magyar versenyző, a 16 éves, kombinált vese- és májátültetett Varga Dominik két bronzérmet szerzett asztaliteniszben. A csapat legidősebb tagja, a 72 éves, szívátültetett Pengő László úszásban remekelve 4 arany- és 1 ezüstérmet nyert. A magyar csapat egyetlen tüdőátültetett versenyzője, a 22 éves Jakucs Edina is kiemelkedő teljesítményt nyújtott, egyéniben ezüst-, női és vegyes párosban pedig két aranyérmet szerezve asztaliteniszben.
A Szervátültetettek és Művesekezeltek Európa-bajnoksága legeredményesebb férfi versenyzője a magyar csapatból került ki: a 21 éves, csecsemőkora óta májátültetett Domonkos Ádám az egyéni úszásnemekben négy aranyérmet szerzett, majd tagja volt az ezüstérmes vegyesváltónak és az aranyérmes gyorsváltónak is, ezenkívül az 5 km-es utcai futásban is ezüstérmes lett.
Köszönet a donoroknak
Mint a szervátültetettek szövetségének híradása írja, ezek a sikerek nemcsak a sportolók kitartásának és elszántságának, hanem az orvosok, ápolók, edzők, családtagok és támogatók áldozatos munkájának is köszönhetőek. És köszönet illeti azokat, akik szervdonorrá váltak, és ezzel másoknak adtak esélyt az életre.
A szervátültetés hazai évszámai:
- 1962. december 21-én elvégezték az első magyarországi veseátültetést
- 60 év alatt, 2022-ig 12 ezer szervátültetés történt Magyarországon
- ezalatt 775 élődonoros veseátültetés történt
- 2022-ben rekordszámú, 56 élődonoros veseátültetés történt