2024.08.06. 14:00
Víztorony a jobb ivóvízellátás érdekében
Az év végéig víztorony épülhet Egervár területén az elavult víztározó kiváltására, az ivóvízellátás javítása, a jó vízminőség megtartása érdekében. A víztorony építésével kapcsolatban kedden a Zalavíz Zrt. zalaegerszegi székházában tartott sajtótájékoztatót Arnhoffer András, a Zalavíz Zrt. vezérigazgatója és Gyerkó Gábor, Egervár polgármestere.
Gyerkó Gábor, Egervár polgármestere és Arnhoffer András, a Zalavíz Zrt. vezérigazgatója a víztorony építését bejelentő sajtótájékoztatón a Zalavíz Zrt. zalaegerszegi székházában
Fotó: Pezzetta Umberto
A víztorony építésének előzményei kapcsán elhangzott: Egervár jelenlegi ivóvízmű objektuma az Egervár, Lakhegy és Vasboldogasszony településen élő több mint 2000 lakos és 38 nagyobb vállalkozás vízellátását végzi, az átlagos napi fogyasztás 250 köbméter, azaz 250 ezer liter ivóvíz. Ezt jelenleg két kút biztosítja, közel 16 km hosszú vezetékrendszeren keresztül.
– A Zalavíz Zrt. már 2017-ben tervezte az egervári vízmű tározóelemének a kiváltását, mivel az egyik legrégebbi ivóvízmű a működési területünkön, s mára rendkívül nehéz üzemeltetési feladat a megfelelő, kiváló ivóvízminőség fenntartása a hálózatban. Az egervári központi ivóvíztároló több mint 60 éves, magassági elhelyezkedése és tároló térfogata sem megfelelő már – mondta a sajtótájékoztatón Arnhoffer András. – Eközben Egervár önkormányzata, elismerésre méltó módon 152 millió forint értékben végzett felújítási, rekonstrukciós munkát a megfelelő vízellátás érdekében: vezetékcserék, kút- és átemelőgépészeti és villamos felújítások zajlottak az elmúlt években, melyek pénzügyi forrását a felújítási tartalék képezte.
Víztorony épül
Korábban Páterdombon építettek víztornyot, ezúttal a Zalavíz Zrt. új, 100 m3-es ivóvíztároló építését készíti elő, melyet a jelenlegihez képest 15 méterrel magasabbra terveznek, a tároló területére víztornyot állítanak, amely az év vége előtt elkészül. A magasabban lévő területeken egyenletes, megfelelő mértékű víznyomást biztosít, a nyomásnövelés kiiktathatóvá teszi a közbenső nyomásfokozókat, kiegyensúlyozott ellátást eredményez mennyiségi, minőségi szempontból, magasabb szintű lesz a tűzivízellátás is. A körülbelül 80 millió forintba kerülő fejlesztés finanszírozását a központi költségvetés biztosítja, az e célokra létrehozott Ellentételezési Alapból. A jövő tervei között víztisztító berendezés is szerepel.
– Fogyasztóinkat az üzembe helyezés előtt tájékoztatni fogjuk a várható és érzékelhető változásokról, esetleges teendőikről –tette hozzá a vezérigazgató.
Folyamatosan nő az ivóvíz fogyasztás, kell a Zalavíz Zrt. által tervezett új víztorony
Gyerkó Gábor, Egervár polgármestere arról tájékoztatta a sajtót, hogy talajelőkészítéssel kezdődnek a munkálatok, mert jelenleg nehezen megközelíthető a gépekkel a Pincedomb szabadidőpark mögött található terület. Egervár lakossága folyamatosan nő, az ivóvízfogyasztás is növekszik ezzel párhuzamosan.
Az ivóvízellátást biztosító új víztároló Egervár Pincedomb területén lesz
A falu nyugati határában húzódó Pincedomb nyugati oldalában kis völgyből nyílik a műemléki védettséget élvező, barokk jegyeket hordozó pince. Már legkorábbi írott forrásaink is megemlékeznek a környék bortermeléséről, ami a XVIII. század elejétől vált igazán jelentőssé. Ekkor készült ez az építmény is valószínűleg Széchenyi Zsigmond kezdeményezésére.
Nagyméretű présházból - melyet hajdan négy, később öt részre osztottak -, kis "kézi pincéből" és egy 44 méter hosszúságú, szellőzőkéményekkel ellátott pinceágból áll. A ma is teljesen ép járattól néhány méterre egy boltív egy korábban lefalazott, a ma is létezővel párhuzamos ág hajdani létére utal. A pincét a Széchenyiek, majd a Solymosyak használták eredeti rendeltetésének megfelelően 1945-ig. A helyi termelőszövetkezet újíttatta fel az 1970-es évek elején, s használta egy ideig rendeltetésszerűen. Az Országos Műemléki Felügyelőség 1983-ban nyilvánította műemlék jellegűvé. Az 1980-as évek végére a termelőszövetkezet felhagyott a szőlőtermeléssel, borospincének már nem kellett. Sörözőt alakítottak ki az épületben, falai közt bálokat, diszkókat rendezett a bérlője. A pince állapota egyre romlott. A termelőszövetkezet felszámolása után a helyi önkormányzat vásárolta meg. Jelenleg a helyi rendezvények közkedvelt helyszíne. (Forrás: Egervár honlapja)
Hogyan épül a víztorony?
– Négy éve egy kilométer hosszan ivóvíz-gerincvezetéket cseréltünk, a toronyállítás után a többi elöregedett ivóvíz-gerincvezetéket is szeretnénk kiváltani – tette hozzá Egervár polgármestere. – A hőszigetelt, alumínium borítású víztorony elemeit előre gyártják, a helyszínen állítják össze, és daruval emelik majd a helyére.
Víztornyok a következő zalai településeken találhatók:
- Zalabaksa
- Nagyrécse
- Pacsa
- Nagykanizsa
- Hévíz
- Bagod
- Keszthely
- Csesztreg
- Lenti
- Nagypáli
- Sármellék
Építészettörténeti értékű víztorony Magyarországon:
- Szeged
- Debrecen
- Siófok
- Gödöllő
- Margitsziget
- Szombathely
- Pécs
- Hajmáskér
- Újpest
- Svábhegy
Építészettörténeti értékű víztorony Magyarországon
Fotók: Víztorony.hu