2024.08.06. 07:00
Munka mellett szerzett tudományos fokozatot a zalaegerszegi Pernix Pharma Kft. vegyésze
A Zalaegerszegen működő Pernix Pharma Kft. fiatal munkatársa, dr. Bartal Attila vegyész nemrégiben PhD fokozatot szerzett, a munkahelye ez alkalomból juttatta el szerkesztőségünkhöz a vele készült interjút. Hogy a vállalatnak milyen előny a képzett munkaerő, hogyan tudja vonzóvá tenni a munkavégzést távol a fővárostól, arról dr. Bakos Gábor, a 2000-ben alapított, gyógyszeripari készítményeket gyártó cég ügyvezető igazgatója beszélt.
Dr. Bartal Attila PhD vegyész
Fotó: Pernix Pharma Kft.
– A kémia már általános iskolában érdekelt, a kecskeméti gimnáziumban mégis az angol-magyar két tanítási nyelvű tagozatra jelentkeztem – nyilatkozta dr. Bartal Attila. – A kémiát fakultációnak választottam, emelt szinten érettségiztem belőle. A Szegedi Tudományegyetem kémia BSC szakán tanultam, a gyógyszergyártás mindig is érdekelt, szerettem volna ezen a területen elhelyezkedni és kutatni. Először a Szerves Kémiai Tanszék fémorganikus katalízissel foglalkozó kutatócsoportjába kerültem, ott írtam meg BSC szakdolgozatom, 2014-ben folytattam vegyész MSc szakon, s a Mikrobiológia Tanszék kutatócsoportjában dolgoztam. Ott készítettem el a diplomamunkám, analitikai mikrobiológia témában. A mesterszak után a doktori képzésen a tantárgyak sikeres teljesítéséhez fel kellett zárkóznom a biológusok korábbi tananyagából is. A PhD során ugyanezt a témát folytattam, az abszolutóriumot végül 2021-ben szereztem meg, majd az ipari területre kerültem.
A kutatásai gyakorlati hasznáról szólva elmondta: a lipopeptideket alkalmazzák a mezőgazdaságban, mivel erős felületaktív tulajdonságuk van. A bakteriális eredetű szekunder metabolitok nem toxikusak, már használják őket permetezőszerként, mert erős antifungális és antivirális hatással rendelkeznek. A gyógyászatban is folynak kísérletek: a biofilmképző képességét használják ki orvosi, sebészi eszközök bevonására, amivel fertőtlenítő hatás érhető el.
A Pernix Pharmánál először analitikusi munkakörben dolgozott, 2022 decembere óta pedig minőségellenőrzési főosztályvezetői pozíciót tölt be.
– Igyekszem szakmai vezetéssel a labor K+F munkáját, módszereit fejleszteni, a tevékenységét koordinálni, a HPLC-MS technikában szerzett tapasztalataim segítségével számos analitikai módszert fejlesztettem, illetve validáltam.
PhD munkáját már akkor fejezte be, mikor a Pernix Pharmánál dolgozott. Mivel sok időt vett igénybe a közel száz oldalas dolgozat megírása, a cégnél segítették a munkaidő szervezésében. Szívükön viselték szakmai fejlődését, ez őt is motiválta. – Jelenleg szilárd és lágy gyógyszerformákat is gyártunk. Az ehhez beérkező kiindulási anyagok vizsgálatát a gyártásközi laboratóriumi ellenőrzéseket, valamint a késztermékek minősítő vizsgálatait koordinálom – számolt be a munkájáról. – Aktívan részt veszek az analitikai módszerfejlesztésben, amikor egy újfajta készítményről, illetve eddig még nem vizsgált alapanyagról van szó.
Közben nagyon megszerette Zalaegerszeget.
– Az itteni táj évek után lenyűgöz, a kollégák remek emberek és nagyszerű munkatársak. Egy családias középüzemben szoros kapcsolatok alakulnak, gyakorlatilag mindenki ismer mindenkit. Szeretném még képezni magam, a gyógyszeripari minőségellenőrzésben mélyreható tudást elsajátítani. Úgy látom, hogy a vezetőség is támogat ebben. Ami a magánéletemet illeti, tavaly házasodtunk össze a feleségemmel, Zalaegerszegen szeretnénk családot alapítani.
Dr. Bakos Gábor, a Pernix Pharma ügyvezetője arról tájékoztatott, hogy a társaság bérmunkában gyárt humán- és állatgyógyászati készítményeket, K+F tevékenység keretében pedig gyártástechnológiákat, analitikai módszereket fejlesztenek, validálnak.
– Üzemünkben szilárd-, félszilárd-, folyékony- és aerosol gyógyszertermékek készülnek, számunkra a minőség és az innováció alapvető fontosságú, a legmagasabb szintű szakmai tudás pedig elengedhetetlen a sikeres termék- és vizsgálati módszer fejlesztéshez, gyártáshoz. Biztosítjuk gyógyszerészeinknek, szakembereinknek a számunkra is gyümölcsöző folyamatos képzését. Szeretünk fiatalokkal dolgozni, nekik pedig talán könnyebb beilleszkedni a kisebb méretű vállalati környezetbe. Fontos feladat a mentorálásuk karrierútvonaluk kialakításához. Igyekszünk számukra rugalmas munkakörnyezet biztosítani, hogy meg tudják teremteni az egyensúlyt a munka és a magánélet között. Messze vagyunk a fővárostól, ezért olyan miliőt próbálunk teremteni, amely vonzóvá teszi a szakemberek számára a munkavégzést itt Zalaegerszegen. Attilára nagy büszkeséggel tekintünk. Nemcsak kiválóan képzett vegyész, hanem nagyon jó szakember is, aki aktívan hozzájárult szakmai tudásunk fejlődéséhez. A tudományos és az üzemi munka összeegyeztetése biztosan sokszor okozott számára nehézséget. Mi ebben rugalmasabb időkerettel, rendkívüli szabadságolásokkal próbáltuk őt segíteni. A továbbiakban a feladatunk, hogy a tudományos munkája során megszerzett tapasztalatokat Attila itt is hasznosíthassa és a gyakorlatba átültesse, mivel a doktori disszertációjának témája egy HPLC-MS módszer fejlesztése volt – hasonló módszerfejlesztésből egyre többet szeretnénk tőle látni itt a vállalatnál is. Büszkén támogatjuk további szakmai munkáját, és biztosak vagyunk benne, hogy továbbra is kiemelkedő munkát fog végezni, növelve Társaságunk hazai és nemzetközi versenyképességét. Dr. Bakos Gábor úgy látja, a szakember-utánpótlás nagyon jónak mondható.
– Szeretünk fiatalokkal dolgozni, de természetesen nagy szükség van az őket segítő tapasztalt kollégákra is - őket is hasonló becsben tartjuk –, akik szívesen válnak mentorokká, ha látják, hogy a fiatalabbak nyitottak a fejlődésre. A mentorálás hosszú távon nagy előnyt jelenthet a fiatalabb kollégák számára, hiszen folyamatos támogatást és útmutatást kaphatnak.