2024.02.28. 07:00
Szakkör: Gébárton is oktatják a kézműves mesterségeket
A Nemzeti Művelődési Intézet közel ötezer szakkör támogatására kapott lehetőséget a kormánynak köszönhetően. Zala Vármegyében a 2023-2024-es időszakban 134 szakkör indult el, ebből 17 helyen hímeznek a résztvevők. Hétvégén a zalaegerszegi Gébárti Regionális Népi Kézműves Alkotóház foglalkozására látogattunk el.

Csak néhány hónapja kezdték, de nagyon megszerették a hímzést. Balról jobbra: a pethőhenyei Lustyikné Dudás Beáta, a bocföldei Gajdi Ferencné, Mecséri Cecília, a szakkör szervezője, a zalaegerszegi Domján Lilla és a gombosszegi Lisztes-Győrfalvai Mónika.
Fotó: Mozsár Eszter
Novemberben kezdték és április elején zárul a hímző szakkör, az elmúlt időszakban többek között a békési szűcshímzéssel, a délalföldi gyapjúhímzéssel, az orosházi szálánvarrott szőrhímzéssel, a rátétes mezőberényi hímzéssel ismerkedtek, ezen az alkalmon pedig a békési fehérhímzés alapjait sajátították el.
A hímző szakkör szervezője Mecséri Cecília
Mecséri Cecília szakkörszervező abszolút otthonosan mozog ebben a témában, Békéscsabán végezte a kétéves szakoktatói és a kismesterség oktatói képzést is, fafaragó párja pedig gyulai származású.
– A foglalkozások egymásra épülnek, örömmel kapcsolódtunk be, hiszen az a cél, hogy újra megismerjük a népi kultúránkat, miközben igazi közösségé kovácsolódunk. Reméljük, hogy folytatódnak a szakkörök, így később a palóc, a dunántúli és zalai motívumokkal is megismerkednénk – felelte Cecília.

Fotó: Mozsár Eszter
Hozzájárulnak az életminőség javításához
Matyasovszky Margit, az NMI vármegyei igazgatója érdeklődésünkre elmondta, a felhívás célja, hogy a szakköri tevékenységek egyes fázisaiba az internet segítségével vonja be a látogatókat, ezáltal összegyűjtse, rendszerezze és népszerűsítse a különböző közösségi tevékenységi formákat. A Nemzeti Művelődési Intézet szakmai tevékenységét azzal az elhivatással végzi, hogy a kulturális társadalom- és tartalomfejlesztés eszközeivel hozzájáruljon a magyar nemzet életminőségének javulásához a Kárpát-medencében. Az elsődleges cél a közösségépítés és a helyi identitás erősítése.
– Jelen keretek között ötfős szakkörök indítását támogatja a program, amit önköltséges módon tovább lehet bővíteni a jelentkezők létszámától függően. Öröm számunkra, hogy bővült az érdeklődök köre, és egyre több civil szervezet és egyház csatlakozott az alkotás örömeinek megtapasztalásához. A jelenlegi, Gébárton folyó szakköröket egyrészről a Keresztury Dezső Városi Művelődési Központ mint intézmény és a Zala Megyei Népművészeti Egyesület mint civil szervezet igényelte, látható, hogy eredményes az együttműködés – mondta az igazgató.
Hímző Aszakkör az NMI támogatásával a Gébárti kézműves alkotóházban
Fotók: Mozsár Eszter