2023.07.28. 11:30
Fazekasház a Páterdombon
Kiállítóterem ünnepélyes megnyitójára került sor a Páterdombon, a Kazinczy utca 20. szám alatt 1978. november 2-án. Dr. Nagy László, a Népi Iparművészeti Tanács elnöke a zalaegerszegi Fazekasház avatása alkalmából elmondta, hogy szervezetük más intézményekkel együttműködve 12 tájházat létesített az ország különböző pontjain, hogy azok az adott földrajzi terület népi hagyományinak őrzői lehessenek.
"Élő népművészet" című tárlat 1993 májusában, a képen Czugh Dezső, a népművészet mestere családi kollekciójukat mutatja, Mészáros T. László fotója
Az épületben kiállítóterem, fazekasműhely és lakóegység kapott helyet, benne Czugh Dezső fazekas, a népművészet mestere lehetőséget népi iparművészeti tárgyak készítésére. A tervek szerint évente két időszakos kiállítást rendeznek, s ezeken a bemutatókon egy-egy régi és új népi kerámiával ismerkedhetnek meg a látogatók. Ezenkívül időnként szakmai tanácskozásoknak is helyt ad majd az épület.
Miénk itt a tér – Fazekasház a Páterdombon
Fotók: ZH-ArchívumAz alkotóház megnyitója után Szelestey László készített riportot a Zalai Hírlap 1978. november 26-ai lapszámában a Czugh családdal: „ A fazekasházban az ismert fazekas dinasztia tagjai, Czugh Dezső, a Népművészet Mestere, valamint lánya és fia, Nagy Zoltánné Czugh Gyöngyi és Czugh Miklós népi iparművész dolgoznak. – Muszáj hajtani, mert szorítanak a negyedéves tervek a szövetkezetnél – magyarázza az egyik fazekaskorongon dolgozó Czugh Miklós. Megtörli agyagos kezét, aztán kérésemre elmagyarázza mi minden található a mintegy 50 négyzetméteres, két helyiségből álló műhelyben. – Ebben a külső teremben készülnek a munkáink. Két kézi korongunk van. Az állványokon tároljuk a félkész munkákat. Akad itt egy kis elektromos próbakemence is. Az agyagot Mezőtúrról és Magyarszombatfáról hozzuk – mutat a nylon zsákokban tárolt agyagtömbökre. – Az utóbbiból készítjük a tűzálló edényeket. A belső helyiségben történik az égetés, egy nagyméretű elektromos kemencében. Itt kapott helyet az agyag- és a mázőrlő is.” A Fazekas ház első kiállításáról megtudhatjuk a cikkből, hogy a két Czugh testvér, János és Dezső munkái mellett a Dunántúl leghíresebb fazekasainak kerámiáit állították ki.