2022.10.17. 06:50
Ma van Deák Ferenc születésének 219. évfordulója
Zala megye közvéleménye számos jeles elődöt tart számon az elmúlt évszázadokból, közülük talán Deák Ferenc emelkedik ki leginkább.
Fotós: Fehér Márk
A reformkort, az 1848/49-es szabadságharcot, a Habsburgokkal történt 1867-es kiegyezést, az utána következő parlamentarizmust, magyarán a XIX. századi magyar politikatörténetet nem lehet az ő életműve nélkül értelmezni. A jogvégzett, higgadt, kitűnő diplomáciai érzékkel megáldott hazafi Söjtörön született 1803. október 17-én, 219 évvel ezelőtt.

Bár most nem vállalkozunk az életút és a hatalmas életmű áttekintésére, néhány fontos momentumot idézzünk fel: a reformországgyűlés indulásakor 1833-ban már országgyűlési képviselő, az 1840-es években a vármegyei konfliktusok, a választási korteskedés számára elfogadhatatlan kimenetele miatt visszavonult szűkebb pátriájába, Zalába, de támogatta a védegyleti mozgalmat, de igyekezett Széchenyi István és Kossuth Lajos közt közvetíteni. 1847-ben készült el a keze alatt az Ellenzéki Nyilatkozat, amit az egységes ellenzék programjának szánt. Az 1848-as kormány igazságügyi minisztere volt, szabadságharc bukása után a passzív ellenállás vezére lett. A jogszerűségi alapelvekre támaszkodva politizált. A kiegyezést 1854-től az Angol Királyné szálló lakója volt kevéssel haláláig. Élete utolsó évében a Hadik-ház egyik első emeleti lakásában, Széll Kálmán és felesége, (Deák gyámleánya) Vörösmarty lánya, Ilona lakásában lakott, s ott hunyt el 1876. január 28-án.
Zala megyében, de országszerte számos köztéri szobor tiszteleg előtte, a halála utáni legelsőt Zalaegerszegen avatták fel a mai Deák-téren. A legfrissebb alkotás, egy mellszobor ma (2022. október 17. hétfő) kerül a Zalaegerszegi Törvényszék épületébe. (Béres János szobrászművész alkotása. ) Számos közintézmény viseli a nevét Zala megyében, illetve szerte az országban.
Végül álljon itt egy a sok-sok közszájon forgó, róla szóló anekdota közül:
"A Bach-rendszer alatt komolyan törekedtek az ország elnémetesítésére.
Ezzel kapcsolatban egy előkelő német úr megkérdezte Deák Ferencet:
– Vajon ezt ön lehetetlennek tartja?
– Lehetetlenség éppen nincs benne.
– Hát akkor miért nem adják meg magukat?
– Uram, ha az orvos azt mondaná önnek, elélhet még egy darabig, de meghalhat ma is, mit tenne ön?
– Élnék, ameddig lehet.
– No látja, hát mi is megpróbáljuk, hogy mint magyarok éljünk mindaddig, amíg lehet. '