2021.09.25. 17:52
Ilyen programokat tartogatott a Kutatók Éjszakája Zalaegerszegen
A Pannon Egyetem Zalaegerszegi Egyetemi Központja látványos programokkal várta az érdeklődőket a Kutatók Éjszakáján. A teljesség igénye nélkül volt éjszakai séta, azaz „bagolytúra” a Zöld Kampusz Tanösvényen, könyvtári szabadulószoba, közgazdasági és európai uniós kvízjátékok és fenntartható könyvek vására.
Decsi Péter tanársegéd (középen guggolva) egy robotkar programozását szemléltette
Forrás: Zalai Hírlap
Fotó: Katona Tibor
Hogy máshogy lehetne jobban népszerűsíteni a tudomány világát, mint testközelből, látványos bemutatókkal és személyes beszélgetésekkel. Az esti programokra érkeztek általános iskolás családok, egyetemisták, de volt karon ülő vendég is.

Fotó: Katona Tibor / Zalai Hírlap
Fényképezőgéppel először az egyik terembe kukkantottunk be, ahol Bors Ádám és Bukta Alex tanszéki mérnökök a 3D nyomtatás rejtelmeibe engedtek bepillantást. A gyakorlati bemutató mellett azt is megtudhattuk, hogy ezzel a technikával ma már könnyedén lehet házat építeni vagy éppen csokoládéból finom cukrász remeket nyomtatni.


Decsi Péter tanársegéd egy másik teremben az egyen- és váltóáramú villamos gépek alkalmazásait mutatta be a jelenlévőknek. Természetesen a robotkar programozása is érdekes feladatot jelentett. Péter példája jól mutatja, hogy annyira nem ördöngösség a műszaki terület, szinte bárki megtanulhatja, ő például évekkel ezelőtt az állattenyésztést tanulta, ám mégis most többek között villamosgépészeti kutatási területét demonstrálta.

Fotó: Katona Tibor / Zalai Hírlap
Az egyetem dékánja, dr. Németh István úgy fogalmazott, hogy mindenképpen legyünk büszkék a tudományos területeken eddig elért eredményekre, ugyanis ezek nélkül a „kütyük” nélkül ma már elképzelhetetlen lenne az életünk.
- Sajnos a közéletben elterjedt egy olyan nézet, hogy a természettudományokat, a mérnöki tudományokat sikk nem szeretni és hivatkozni arra, hogy valaki rossz volt például fizikából, kémiából vagy éppen matematikából – mondta az egyetemi docens. – Arra buzdítunk mindenkit, hogy ne hagyják ki ezeket az alkalmakat, s akkor szembesülnek azzal, hogy micsoda öröm ez a játék. Ez a tudományág ugyanis arról szól, hogy a természetet megszelídítjük és próbálunk valami nagyon ügyes szerkezetet létrehozni, ez a világ legszebb játéka. A fiatalok csak úgy kapnak kedvet a műszaki pályához, ha bejönnek, megnézik. A 20. század elején, amikor a kvantumelmélet született, az akkor élt fizikusok kávéházakban és társasági összejöveteleken beszélgettek az új felfedezésekről és magától értetődő volt, hogy az átlagemberek figyelemmel kísérték őket.

A város másik egyetemén, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Zalaegerszegi Képzési Központjában ugyancsak izgalmas bemutatókkal várták az érdeklődőket. Itt többek között alvástréninggel, alvástanácsadással, a mikroszkópok csodálatos világával ismerkedhettek a résztvevők, valamint szó esett a divatdiéták tévhiteiről, valamint a gyerekeknek Porci Berci gerinctornát tartottak, s kiderült az is, hogy miként tudják használni az Xboxot a gyógytornában.
Kapcsolódó tartalom:
https://www.zaol.hu/kozelet/helyi-kozelet/amikor-a-robotok-fociznak-ilyen-volt-a-kutatok-ejszakaja-kanizsan-5621003/