2021.07.25. 10:35
Ezreket vonzott a Hangárfesztivál a sármelléki volt orosz laktanyába
Két napon át kínált hadi játékokat, hagyományőrző bemutatókat és szórakoztató programokat a Hangárfesztivál, amelyet a volt orosz laktanya területén rendeztek, immáron második alkalommal.

Aki akart, kipróbálhatta, milyen a „kocsikázás” egy harci járművön
Forrás: Zalai Hírlap
Fotó: Péter B. Árpád
Horváth Tibor, Sármellék polgármestere a 2019-es indulás körülményeit felelevenítve azt mondta, szerettek volna a korábbi laktanya területére életet vinni, így jött a katonai hagyományőrző fesztivál ötlete, amely iránt már az első alkalommal nagy volt az érdeklődés.
– Idén is hasonló programokkal készültünk, és reméljük, a következő években is lesz Hangárfesztivál, amelyhez továbbra is segítő kezet nyújt az önkormányzat – fogalmazott Horváth Tibor, hozzátéve: Sármelléken ugyan nem őrzik hangsúlyosan a katonai hagyományokat, de a település múltjához hozzátartozik a volt orosz laktanya, sokan még ma is ezzel, illetve a repülőtérrel azonosítják a települést, így kézenfekvő volt, hogy azon a területen kínáljanak programot családoknak, a történelem iránt érdeklődőknek, vagy azoknak, akik kikapcsolódásra, látványosságra vágynak.

Fotó: Péter B. Árpád / Zalai Hírlap
A fesztiválra nagyon sok család érkezett, s a gyerekek akár a kiállított tankokra is felkapaszkodhattak.
Az Emmi által támogatott rendezvény egyik fő látványossága a hadi játék volt, amely 1942 nyarára, Kárpát-Ukrajnába repítette vissza képzeletben a sok ezres tömeget. Mint Vitárius György, a tapolcai 8. Harckocsi Ezred Katonai Hagyományőrző Egyesület elnöke elmondta, a partizántörténet a trianoni békediktátum egyik sajátos következményét is felvillantotta.

Fotó: Péter B. Árpád / Zalai Hírlap
– A történet középpontjában egy román katona állt – fogalmazott a hadi játék rendezője. – Az ő szülőföldje az 1940-es második bécsi döntéssel nem került vissza Magyarországhoz, ezért magyar létére a román hadseregbe sorozták be, és így került el a megszálló német-magyar csapatokkal a frontra.
Vitárius György elhozta a fesztiválra saját építésű harci járműveit is. Jelenleg 15 eszközzel rendelkezik, amelyek a II. világháború, illetve a Varsói Szerződés korszakát idézik meg.

Tüskés Balázs, a két nap házigazdája, műsorvezetője szombaton délután megerősítette munkatársunk felvetését: már az első napon többen jöttek el, mint két évvel ezelőtt, ami szerinte annak köszönhető, hogy a térségben hiánypótlónak számít ez a rendezvény.
Posza Róbert szervező, a Magyar Tenger Produkció munkatársa azt mondta: a hazaszeretet, a hagyományőrzés és a családok fesztiválja a sármelléki.

Fotó: Péter B. Árpád / Zalai Hírlap
– E hármas célt szolgálják a bemutatók, a kisfilmek és a szórakoztató programok egyaránt – tette hozzá. – A látogatók létszámát elnézve ez a tematika és maga a helyszín is érdekli, vonzza az embereket, s különleges ízt ad mindennek, hogy egy elnyomó hadsereg egykori laktanyáját lehet felfedezni, körbejárni.