„A napot nem lehet lefizetni!”

2019.03.25. 18:00

Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepe a Medes-hegyen

Az őshonos gyümölcsfajták megmentőjének, Kovács Gyulának a pórszombati, Medes-hegyi kertjébe gyűltek össze szerte Kárpát-medencéből mindazok, akiknek fontos a természet ébredése, amelyet Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepéhez kötnek.

Győrffy István

Fotó: Győrffy István

Erről beszélt a gyümölcsoltó nap megnyitásán Pál Zoltán csesztregi plébános, aki elmondta, hogy a katolikus hívő emberek ezen a napon emlékeznek az angyali üdvözletre, arra, amikor Gábriel arkangyal megvitte Szűz Máriának a megtestesülés örömhírét. Országszerte szokás, hogy Gyümölcsoltó Boldogasszony ünnepén kell oltani, szemezni a fákat, ezt mutatták be a Medes-hegyen is.

A gyenesdiási dalárda a Himnuszt énekli az ünnepség nyitányaként
Fotó: Győrffy István
Az ünnep egyházi üzenetét Pál Zoltán csesztregi plébános tolmácsolta
Fotó: Győrffy István
A résztvevőket Kovács Gyula (b) köszöntötte a kertjében
Fotó: Győrffy István

- Legszebb magyar szavunk a gyümölcs, amely a tevékenységeink eredménye. A szerelemé a gyermek, amely tovább viszi életünket, a természet hozadéka pedig a gyümölcs, amely a táplálékunk – mondja Kovács Gyula Közép-Európa legjelentősebb őshonos gyümölcs génbankjának létrehozója, a Tündérkert mozgalom életre keltője.

V. Németh Zsolt, az agrártárca miniszteri biztosa bejelentette, hogy a kormány 2 milliárd forinttal támogatja az idén a zártkertek továbbélését
Fotó: Győrffy István
Kárpáti János Lovásziból Kovács József egykori göcseji jegyző írásaiból olvasott fel történeteket
Fotó: Győrffy István
A cserepekben lévő csemetéket a szlovákiai Zsigárdról hozták a diákok
Fotó: Győrffy István

Ennél jóval többről volt azonban szó most Medes-hegyen, hiszen a csepergő eső ellenére megjelent több száz résztvevő nem csak az oltásról hallhatott, hanem az ősi gyümölcsfajták megőrzésének, átmentésének fontosságáról, továbbá szokásaink hagyományaink átörökítéséről is. A szlovákiai Zsigárdról egy autóbusznyi diák elhozta azokat a kis oltványokat, amelyeket nekik sikerült életre kelteni.

Ambrus Lajos József Attila-díjas vasi író, egykori, méltánytalanul elfelejtett kertészek írott munkáira emlékezett Fotó: Győrffy István
Ifjabb Béres József a dalok megőrzéséért szólt
Fotó: Győrffy István
Ifjabb Horváth Károly zalai népzenetanár, népzenész a zalai népdalkincs összegyűjtésének eddigi eredményeiről beszélt és muzsikált Fotó: Győrffy István

A lovászi Kárpáti János Kovács József egykori göcseji jegyző írásaiból olvasott fel ízes életképeket a régmúlt zalaiak humoros pillanatiból. Ambrus Lajos József Attila-díjas vasi író, aki borászattal, valamint a Tündérkert mozgalom tagjaként a Kárpát-medencei őshonos fafajták megmentésével is foglalkozik, egykori, méltánytalanul elfelejtett kertészek írott munkáira emlékezett. Ifjabb Béres József, a béres termékek gyártásának örököse azon túl, hogy elmondta szőlészetük van, s már elvetette a zöldséget, a sárgarépát és a Keszthelyről beszerzett krumplit, a szép magyar ének fontosságról is szólt, melynek terjesztése érdekében könyvei jelentek meg. Ifjabb Horváth Károly zalai népzenetanár, népzenész szintén a zalai népdalkincs összegyűjtésének eddigi eredményeiről szólt, megemlítve, édesapja e téren szerzett felejthetetlen érdemeit. Kalló Imre egri borász az átmentett értékek fenntartásáért emelt szót. A cifra szűrben pompázó, hortobágyi Rózsa Péter ízes hozzászólásában azt hangsúlyozta, hogy az itt lévők alkotják azt a kört, melynek tagja tudják, hogy a nap nem azért kel föl mert valaki lefizette, hanem, mert ez a természet rendje, s ebbe beletartozik, a föld és a rajta élő növényzet, megművelése, a vizeink megőrzése, s az állataink gondozása is…

Rózsa Péter a Hortobágyról érkezett
Fotó: Győrffy István
Kalló Imre egri borász az átmentett értékek fenntartásáért emelt szót
Fotó: Győrffy István
Nógrádi László volt miniszter is méltatta az oltónapot
Fotó: Győrffy István

Nógrádi László volt miniszter kedves szavai után, V. Németh Zsolt az agrártárca miniszteri biztosa szólt arról, hogy a kormányzat számára fontos a zártkerti termőhelyek megőrzése, s tájékoztatta a jelenlévőket, hogy az idén a kormányzat ezt mintegy két milliárd forinttal támogatja. A beszédeket követően Kovács Gyula fia, Attila mutatta be az oltás szakszerű fogásait. Vadalmába, vadkörtébe, vadcseresznyébe oltottak őshonos fákról származó oltványokat, almákat, körtéket, cseresznyéket…

Kovács Attila, Kovács Gyula fia mutatta be, miként kell oltani
Fotó: Győrffy István

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában