Közösen a városért

2018.12.29. 07:00

Balaicz Zoltán: Az eredményekre minden zalaegerszegi büszke lehet

A magunk mögött hagyott esztendő eredményei tükrében Zalaegerszeg optimistán tekinthet 2019 elébe, amely számos új kihívást tartogat a város vezetői és polgárai számára egyaránt. Összefogással és közös munkával azonban a legnehezebb feladatok is megvalósíthatóak, mondta évértékelőjében Balaicz Zoltán polgármester.

Varga Lívia

Balaicz Zoltán a 2018. január 1- jei újévköszöntő rendezvényen Fotó: Katona Tibor/Zalai Hírlap

– Amikor 2014-ben elkezdtük a közös munkát, a legfőbb feladatunk a gazdaságfejlesztés volt – bocsátja előre a városvezető. – Hiszen ha erős a helyi gazdaság, akkor nő az iparűzési adóból származó bevétel, és több forrás fordítható kultúrára, sportra, egészségügyre. Azóta céljaink megvalósításában évről évre szisztematikusan haladunk.

Négy cég, az Edelmann, az Ada, a Zalaco és a Flex egyedi kormánydöntésen alapuló támogatást kapott, s összesen 12,7 milliárd forintos fejlesztést valósít meg, ami 400 munkahely létrejöttét eredményezi Zalaegerszegen. 2015 óta 4000 új munkahely jött létre a városban, s folyamatosak a céges beruházások. A regisztrált álláskeresők 2014-es 4,7 százalékos aránya 2018-ra 2,5 százalékra, mintegy 1000 főre csökkent. A munkaerőhiány pedig újabb kihívások elé állította a várost, amit képzéssel és 600 millió forintos munkásszálló-fejlesztéssel orvosolnak. A 180 férőhelyes létesítmény a jövő év első felében nyílik meg a Göcseji úton. Az elmúlt időszak gazdaságfejlesztésének elismerése, hogy 2018-ban Zalaegerszeg elnyerte az Év ipari parkja kitüntető címet, teszi hozzá a polgármester. Automata hulladékválogató üzem épült a városban 1,4 milliárd forintból, amihez egyebek mellett 3,6 milliárdos hulladékgazdálkodási társulási fejlesztés és 4,2 milliárdos ivóvízbázis-program kapcsolódik.

Balaicz Zoltán a 2018. január 1-
jei újévköszöntő rendezvényen Fotó: Katona Tibor/Zalai Hírlap

Elindult a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP), Zalaegerszeg 2020-ig összességében 16,8 milliárd forintnyi forrást használhat fel. A megyeszékhely önkormányzata ebben is élen jár, sok programot elsőként valósított meg a megyei jogú városok, megyeszékhelyek között, így például itt fejeződött be először az orvosi rendelők korszerűsítése, s mostanra 433 millió forintból megújult minden szociális és idősügyi intézmény. 2020-ra pedig korszerűsítik az összes nevelési intézményt, több bölcsőde, óvoda, iskola rekonstrukciója már befejeződött. Idén 11,5 százalékkal nőtt a felsőoktatásban tanulók száma: 386 elsős kezdte meg tanulmányait a városban.

A Modern Városok Program mintegy 200 milliárd forint forrást biztosít 2022-ig. Az ennek keretében megvalósított fejlesztések közül a legnagyobb horderejű az M76-os kétszer kétsávos gyorsforgalmi út, aminek építése két szakaszon megkezdődött. A terveknek megfelelően halad a 45 milliárd forintból megvalósuló járműipari tesztpálya kivitelezése is. Hatalmas eredmény továbbá, hogy Zalaegerszeg lehet az 5G hazai tesztvárosa. S nem csak a város, a megye számára is komoly lehetőségeket tartogat a logisztikai központ és konténerterminál megépítése, sorolja Balaicz Zoltán.

A városhatárokon belül is számos út, tér újult meg: 1,5 milliárd forintból 29 helyszínen végeztek/végeznek infrastrukturális beruházásokat. Ennek keretében jövő nyárra átalakul a sportcsarnok előtti és a Keresztury VMK előtti tér.

Az elmúlt időszakban több új üzlet nyílt a megyeszékhelyen, s egy kínai befektetőcsoport elkezdte felújítani a Balaton Hotelt, ami 2019 nyarán 64 szobás, négycsillagos szállodaként nyitja meg kapuit. 2015 óta 502 új lakás épült Zalaegerszegen, és számos ingatlanfejlesztés indul a közeljövőben is.

Az idei újévi tűzijáték egy pillanata a magasból Fotó: Archív/Seres Péter

– Jól halad a belváros turisztikai megújítását célzó Mindszenty-projekt, 9,5 milliárdos ráfordítással rövidesen elindulhat az új városi uszoda építése, 2,8 milliárdból megújul az alsóerdei szabadidőközpont, a göcseji hagyományok megőrzése jegyében jön létre a jelenleg közbeszerzés alatt álló helyi termékek piaca, megújul a Göcseji és a Falumúzeum, s 1,1 milliárdból 8 kilométer kerékpárút épül. Hamarosan befejeződik a Vizslapark 250 milliós teljes rekonstrukciója, és elindult a fejlesztés a Gébárti-tónál is – említi meg a polgármester. – A város kapcsolatrendszerét is újjáépítettük a gazdaság szereplőivel, a civil szervezetekkel, az egyházakkal, kiemelt hangsúlyt fektetünk a jótékonyságra, több milliárd forintot fordítottunk sportra, fontosnak tartjuk a kultúra támogatását, egyre sikeresebbek új és megújított fesztiváljaink.

Megújult a városimázs is, melynek részeként Zalaegerszegnek immár van saját pálinkája, bora, csokoládéja, társasjátéka és söre is.

– Ezek az eredmények egy város közös sikerei, amelyekre minden zalaegerszegi polgár büszke lehet. Hiszem, hogy csakis a közös munka és az összefogás vezethet sikerre. Mindezért pedig köszönet jár. Vágjunk neki 2019-nek azzal, hogy bármit hoz is, egymás számára könnyebbé, szebbé tehetjük. Cselekedjünk együtt városunk és lakosai boldogulásáért. E gondolatok jegyében kívánok mindenkinek boldog, sikeres, békés újesztendőt!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában