2025.03.15. 07:42
Pénzszállítókat támadtak meg Zalaegerszegen – reklámtáskában vitték a boltosok a bevételt
1981. november 9-én 18 óra és 18 óra 20 perc között a zalaegerszegi postára pénzt szállító nőket ért támadás. Egy ismeretlen férfi a nagyposta szomszédságában megtámadta a két nőt, és a pénzt tartalmazó piros színű reklámtáskával elmenekült. A rendőrség szemtanúk jelentkezését várta, kérve, hogy akik ebben az időben a Kossuth utca – Berzsenyi utca – Tüttőssy utca és a Dísz tér által határolt területen tartózkodtak, és látták a férfit, és az őt üldöző nőket, jelentkezzenek.

Fotó: ZH Archívum
A zalaegerszegi utcai pénzrablás néhány héttel a történtek után is élénken foglalkoztatta a közvéleményt. Sok pletyka, találgatás, feltevés hangzott el a rablás körülményeiről. A nagy összegű pénz nyílt, forgalmas utcában való elrablása, s a tettes egérútnyerése számos olyan körülményre, felkészültségre hívta fel a figyelmet, amivel foglalkozni kellett. Az utcai rablást azért követhette el a tettes, mert a pénzszállítás körülményei nem voltak biztonságosak. „Az ember azt hinné, az ilyen esetek alapos önvizsgálatra késztetnek, s hogy hasonló körülmények között ez még egyszer ne ismétlődhessen meg, új szabályokat, módszereket dolgoztak ki. Történt ilyesmi pénzrablás után is, de az „új” előírás mondhatni komolytalan. Arra utasít ugyanis, hogy a dolgozók ne az eladói köpenyben, ne lobogtatva és ne reklámtáskában vigyék a pénzt a postára, s legalább két személy menjen feladni a bevételt. Nesze semmi fogd meg jól, vagyis nem tettek semmi olyat, ami kizárná a hasonló rablásokat.” (Zalai Hírlap, 1981. december 4.)

Fotó: Digitális Képarchívum
És jött egy megoldás: a rablókat riasztó szirénázó táskák. A Zalai Hírlap 1982. január 19-ei riportját idézzük: „A hölgy kezébe veszi a diplomatatáskát, csuklójára csatolja a vékony bőrszíjat, aztán azt mondja: - Rántsa ki a kezemből a táskát. Egy erős mozdulat, kezemben a táska, de ebben a pillanatban megszólal egy sziréna. Visító vijjogás – ez emberek messziről felfigyelnek a szokatlan hangra. – A bolti pénzbevételek biztosabb szállítására ilyen riasztó táskákkal láttuk el a nagyobb üzleteinket – mondja Koller József, a Zalaiparker rendésze. Megtudjuk, hogy az emlékezetes zalaegerszegi utcai pénzrablás után intézkedtek így a vállalatnál a biztonságosabb pénzszállítás érdekében. – Az első táskákat a legjelentősebb forgalmat bonyolító megyeszékhelyi, nagykanizsai és keszthelyi üzletek között osztottuk szét. Úgy látjuk, hogy használhatóak a táskák, ezért újabbakat rendeltünk, s nagyobb boltok mind kapnak ilyeneket. Addig is a többi pénzszállító táskát csuklóra akasztható hurokkal láttuk el, hogy a kézből kikapni ne, vagy csak nehezen lehessen. – Ezek szerint többet nem visznek reklámtáskában nagyobb összeget a postára? – Nem. Intézkedtünk a pénz biztonságos szállításáról. Sőt, a közületi vasboltunkban meg is vásárolhatók a szirénázó táskák. Javasoljuk másoknak is, hogy szerezzék be – tanácsolja a Zalaiparker rendésze."
Városi legendákat hallgatunk hüledezve, megnézzük a legújabb horrorfilmet, a hírekben rögtön rákattintunk egy brutális bűnügyre, vagy egy tragikus balesetre… Hogy miért szeretünk borzongani? Talán, hogy érezzük, milyen jó, hogy mi biztonságban vagyunk, hogy velünk ilyen nem történhet… Ne is történjen! Borzongjunk most közösen régi bűnügyeket olvasva.
Meghökkentő bűnügyek Zalában
- Emlékezetes zalai horror: Fejszével sújtott le a gyermekeire az őrjöngő apa (1. rész)
- Nem bizonyult megbízható rejtekhelynek a zokni – markecoló hölgyek az éjszakában
- Brutális postarablás rázta meg a dunántúli községet – a falu népe traktorral kergette a banditákat
- Betörő a hűtőszekrényben - a Márka presszóban, a Nefelejcsben, de még a Zeténél is fosztogatott a fiatalember
- Öt fejszecsapással ütötték le a gyümölcsösének fáit őrző gazdát