2025.03.20. 14:23
Krimibe illő csalás Zalaegerszegen - a házaspár nem is vette észre, hogy áldozattá vált
A Zalaegerszegi Rendőrkapitányság olyan ügyben folytat nyomozást, amiben 21 napon keresztül csalták ki egy házaspár pénzét a legváltozatosabb indokokkal. Csak véletlenül derült ki, hogy áldozattá váltak.
Ismeretlen tettesek ellen indult büntetőeljárás, miután kiderült, hogy online csalás áldozatává vált egy zalaegerszegi házaspár. Észre sem vették, hogy becsapták őket, erről a rendőröktől szereztek tudomást, írja a police.hu-n a Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság.

Fotó: Mdisk / Forrás: Shutterstock
A férjet még február végén hívta fel valaki telefonon, aki banki ügyintézőnek adta ki magát. Azt mondta neki, hogy egymillió forintért mobiltelefonokat vásároltak a számlájáról, valamint feltörték a számítógépét is, ezért biztonsági beavatkozás szükséges, amit ő tud megtenni. A csaló arra kérte, hogy kattintson az e-mailben kapott linkre, amivel letölti a ScreenConnect Client alkalmazást. Ezután egy álrendőr hívta fel, aki felajánlotta segítségét a számítógép helyreállításában. Másnap a feleséget is felhívta az álrendőr, neki azt mondta, hogy az ő számláján gyanús pénzmozgást észleltek, ezért neki is le kell töltenie az alkalmazást. Megadták az adataikat, eleget tettek az utasításoknak, így közel 12 millió forintjuk úszott el.
Újabb milliók váltak kámforrá
A csalók még ezután sem álltak le, rávették a házaspárt arra, hogy vegyenek fel hitelt két bankban is azért, hogy lebuktassák a feleség nevében hamisan intézkedő ügyintézőt. Ezt is végrehajtotta a két áldozat, és újabb milliók váltak kámforrá. Ugyanis a felvett pénz jelentős részét a csalók kriptovalutába fektetve saját számláikra játszották át.
Az események 21 napon keresztül zajlottak úgy, hogy mit sem sejtett a házaspár abból, hogy minden pénzük odalett. Az álrendőr többször is figyelmeztette őket, hogy ne beszéljenek senkivel, ne menjenek sehová, mert titkosszolgálati módszerekkel követik nyomon a rosszakarók minden lépésüket.
Ez idő alatt a közösségi oldalaikat is feltörték, és napi nyolc órában voltak vonalban az elkövetők.
Végül a rendőrök értesítették arról az áldozatokat, hogy becsapták őket és közel 20 millió forint kárt okoztak nekik.
Tanácsok az online csalás megelőzése érdekében
A Zala Vármegyei Rendőr-főkapitányság ajánlásai segíthetnek, hogy biztonságban legyünk a világhálón is.
- Legyenek óvatosak az ismeretlen telefonálókkal!
- Ne telepítsenek a telefonjaikra, számítógépükre olyan alkalmazásokat, amiket nem ismernek!
- Ne kattintsanak szöveges üzenetekben érkezett hivatkozásokra!
- Soha ne válaszoljanak olyan SMS-re, amely a PIN-kódjukat, az online banki jelszavukat vagy bármilyen más, biztonsági azonosító adataikat kéri!
- Ha idegenek a banki adataikat, kódjaikat kérik, vagy a számlájukkal kapcsolatos pénzforgalomról érdeklődnek, bontsák a vonalat, hívják fel bankjuk ügyfélszolgálatát az információs vonalon, és kérdezzék meg, valóban van-e elintéznivalójuk, függőben lévő tranzakciójuk!
- Legyenek gyanakvóak! Védjék adataikat!
Az online térben elkövetett csalások megelőzéséről további hasznos információkat, aktualitásokat, tanácsokat a KiberPajzs oldalán talál.