2025.02.03. 16:00
Szándékos megtévesztés: ne tedd, mert pórul jársz te is
A múlt héten az Országos Mentőszolgálat gusztustalan tréfáról számolt be: egy hívás után „hatalmas balesethez” vonultak fel két mentőkocsival, egy esetkocsival és egy mentőhelikopterrel Esztergom közelében, ám nem történt semmi a megadott helyszínen. Az életmentőket felháborította a szándékos megtévesztés, s sajnos a vaklármáknak több esetben nem csak ők az áldozatai. Kósi Zsoltot, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivőjét kérdeztük, hogy tavaly hányszor kellett a zalai lánglovagoknak vonulni a telefonbetyároknak köszönhetően.

Zalai tűzoltók munkában egy korábbi balesetnél.
Fotó: Pezzetta Umberto / Zalai Hírlap
Az életmentők ugyan örültek, hogy senkinek sem esett baja, de elszomorította és felháborította őket a gusztustalan tréfa, írták közösségi oldalukon. Kósi Zsolt tűzoltó hadnagy arról számolt be lapunknak, hogy tavaly összesen hat alkalommal kaptak vakriasztást a zalai tűzoltók, ami egyébként kevesebb szándékos megtévesztés, mint 2023-ban.

Forrás: Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság
- Általánosságban elmondható, hogy vármegyénkben évente 4-8 esetben érkezik „fals” hívás. Tavaly a keszthelyi, a pacsai, a letenyei és a zalaegerszegi hivatásos tűzoltók egy-egy, míg a nagykanizsai egységek kétszer estek áldozatul szándékos megtévesztésnek. A hívók kivétel nélkül nem létező tüzekre hivatkozva kértek tűzoltói beavatkozást, ez egyébként a korábbi években is rendre így volt – felelte megkeresésünkre Kósi Zsolt.
A szándékos megtévesztés életeket veszélyeztethet
A szóvivő hozzátette, a szándékosan megtévesztő bejelentők a telefonhívásuk pillanatában tudatában voltak vannak, hogy nem áll fenn tűzeset vagy baleset az általuk jelzett helyen, ennek ellenére bejelentést tettek, s tűzoltóerők indultak a vármegye különböző pontjairól. A kárhelyparancsnokok azonban a helyszínekre érve szembesültek az említett esetekben, hogy se tűz, se tűzre utaló jel, se baleset nem történt, hanem szándékos megtévesztés miatt vonultak.
Kósi Zsolt jelezte, hogy 2024-ben két esetben is 3-3 tűzoltóautó sietett a nem létező tűz helyszínére, azaz a megtévesztő jelzések adott esetben komoly tűzoltói erőket vontak volna el azokról a helyekről, ahol esetleg tényleg valós eset miatt kellett volna vonulni.
- Nagyon felelőtlen magatartás, hiszen akár másodperceken is múlhatnak emberi életek egy káresetnél, lehet, hogy pont egy ilyen jó „mókának” tűnő szabálysértés miatt nem tudják a tényleges munkájukat végrehajtani tűzoltóink! A Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság nyomatékosan felhívja a figyelmet, hogy azok, akik „játéknak” vagy „viccnek” tekintik a segélyhívó vonalakat, csúnyán pórul járhatnak, ugyanis a 2012. évi II. törvény alapján szabálysértést követnek el azon személyek, akik tűzoltásra vagy a műszaki mentésre vonatkozóan szándékosan megtévesztő jelzést adnak.
Ez vár a telefonbetyárokra
A szóvivő elmondta, az elkövetők rendőrségi eljárás elé néznek, és szándékos megtévesztésük miatt nemcsak pénzbüntetéssel, hanem elzárással is sújthatók. Ráadásul a büntetés mellett a tűzoltók vonulásának költségeit is a betelefonálóval fizettetik meg. Fontos hangsúlyozni tehát, hogy aki indokolatlanul hívja a 112-es segélyhívó vonalat, az szabálysértést követ el, mondta Kósi Zsolt.