A kiskertek kecses garázdája, az őz

2025.05.12. 10:00

Bájos betolakodó. Elbűvöl, majd megfoszt kincseidtől

Bájos, kecses és elbűvölő. Csak ne az én kiskertemben garázdálkodjon!

Kinézel az ablakon, éppen a birtokodat látod. Gyönyörködsz a friss hajtásokat hozó gyümölcsfáidban, a virágzó zöldborsóban, a zsenge zöldségekben. A szemed elégedetten pásztázza a kiskertet. Hopp! Jé, ott egy őzike! Milyen kecses! Milyen szép! Milyen békésen legelget....! Várjunk csak! Legelget? Hohó! A gyümölcsfákat akarja csemegézni! És a zöldborsó! Na ne, nem azért dolgoztam vele annyit, hogy ő meg lerágcsálja!

kiskert
A kiskert bájos garázdája: az őz.
Fotó: Antal Anita

Kiskertek bájos garázdái az őzek. Hogyan védekezz hatékonyan?

Akinek kiskertje van, egészen biztos, hogy hasonló jelenetet legalább egyszer már átélt. Egyre több a kiskertekbe merészkedő szarvas, őz, sok helyütt a mezei nyúl, sőt a vaddisznó is. Leggyakoribb vendég a kiskertben az őz. Ők hamar megszokják az ember közelségét, s bejárnak a lakóterületünkre. Kedvelik a bozótos helyeket, így, ha a közelünkben gondozatlan vagy elhagyott ingatlan van, nagy eséllyel vernek ott tanyát, s bizony rendszeres vendégei lesznek, lehetnek a mi kiskertünknek is.
A leghatékonyabban kerítéssel tarthatjuk távol őket. Mind több helyen látunk villanypásztort, de aki erre nem tud vagy nem akar áldozni, drótkerítéssel is védekezhet. Ez jól megvéd az őz kártételétől, bár tény, hogy például egy gímszarvas ellen már kevés. Ők ugyanis hatalmasat tudnak ugrani, esetükben legalább 2,5 méter magas kerítés volna hatékony.
Amikor nagy a terület, a kerítésépítésnek anyagi akadálya is lehet, hiszen sem a faanyag, sem a drótháló nem olcsó mulatság.
A veteményest azonban sajnos enélkül bajosan fogjuk megvédeni az őzektől, így megeshet, hogy a paradicsomot, a zöldborsót, a céklát ők fogyasztják majd el - helyettünk.

Drága kerítés helyett egyéni körbekerítés

A gyümölcsfák védelmére a kerítésen kívül más módszer is alkalmazható: minden egyes gyümölcsfát műanyag ráccsal kerítünk körbe. Ha viszonylag kevés a gyümölcsfánk és a kerítésépítésről lemondunk, ez jó és hatékony megoldást kínál. Ügyeljünk azonban arra, hogy a műanyag rácsot ne közvetlenül a fa törzséhez telepítsük, mert azzal csak a nyulakat tartjuk távol. Ha az őzek távoltartása a cél, akkor az a legjobb, ha leverünk négy karót, és ezek közé feszítjük ki a dróthálót vagy a műanyag hálót. Nagyon fontos, hogy ne legyen túl közel a fához, hiszen így biztosan nem érik el az őzek a csemetét. Szerencsés, ha a háló magassága 120-150 centi körül van, ez már biztosan megvédi a kis fákat.

kiskert
A dróthálóval hatékonyan védhetőek a gyümölcsfák, nem mindegy azonban, hogyan építjük meg azt. Fotó: Antal Anita

A szagos növényeket is távol tartják az őzeket

Léteznek ultrahangos riasztók, illetve prizmák, melyeket a fa törzsére helyezhetünk, ezek is elijesztik a vadat, de ha például "állandó" vendégünk akad (lásd, a szomszéd csalitosából átjáró állatka), akkor ő bizony egy idő után ezekhez hozzászokik és nem jelent számára veszélyt. Ráadásul a hanghatáson alapuló védekezések nagyon költségesek is, és ugyanez vonatkozik a szaghatású védelemre.
De ha már a szagoknál tartunk: az biztos, hogy az őzek a csípős szagú növényeket nem szeretik, de az érdes, szúrós, szőrös vagy tövises növényzet is távol tudja tartani őket. Így ilyenekkel érdemes például a veteményest körbeültetni.
S hogy melyek azok a növények, amelyeknek a szaga távol tartja őket? Nos, 

  • a menta, 
  • a macskagyökér, 
  • a metélőhagyma, 
  • a levendula, 
  • a bársonyvirág, 
  • a körömvirág vagy 
  • az oregánó ilyennek minősül. 

A menta telepítésénél arra azért ügyeljünk, hogy ez a növény nagyon gyorsan terjeszkedik és nehéz kiirtani, tehát érdemesebb talán edényben kitenni a konyhanövények körüli területre.

Egy valamiben soha ne gondolkodjon: a vad elfogásában. Ez ugyanis orvvadászatnak minősül, a büntető törvénykönyvben bűncselekmény kategória, és akár háromévi szabadságvesztés is jár érte.

Maradjunk a körbekerítést valamelyik formájánál, és gyönyörködjünk a drótháló túloldalán nézelődő őzekben!

Már kétszer is összetörték az autómat, megdézsmálták a veteményesemet, a céklára és az eperfa termésére kifejezetten rájárnak, mégsem tudok haragudni rájuk, sőt kifejezetten lenyűgöz a kecsességük, a gyönyörű mozgásuk, ahogy a kicsinyükkel legelésznek, vagy ahogy rudliban vonunak, vágtatnak át az úton.

Az őzek, szarvasok sokunknak okoznak kárt. Hogy az autó elé ugranak, szinte kivédhetetlen, legyél bámilyen óvatos, a semmiből ott termő őz elől nehezen térsz ki, s hatalmas károkat szenved a járművet. Szerncsés, ha nem te magad vagy utasaid.

Létezik autókra szerelhető vadriasztó, ezt érdemes kipróbálni, főleg itt felénk, Zalában, ahol az erődben csak úgy hemzsegnek ezek az állatok, s akiket fokról fokra szorítunk ki az élőhelyeikről mi, emberek.

A kiskertedbe betörő vad ellen felkészültebben és hatékonyabban tudsz védekezni, és hidd el, érdemes időt, energiát, pénzt fektetni ebbe. A zöldségek, gyümölcsök, amiket te gondozol, magadnak és családodnak termelsz, amiket vélhetően nem vegyszerezel agyon, megfizethetetlenek. De minden munkád kárba veszhet, ha a vadaké lesz a sok finomság. Védd meg magad, s a kerítés biztos védvonala mögül adózz csodálattal ezeknek a bájos, kecses állatoknak!

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!