2025.02.13. 16:00
Lakcímbejelentés: albérletbe költöztem, irány az okmányiroda?
Vannak élethelyzetek, amikor nem saját lakásunkban lakunk: egyetemre járunk, másik településen vállalunk munkát vagy nem tudunk ingatlant venni. A lakcímbejelentés állampolgári kötelesség, s fontos a hivatalos levelezés, elérhetőség miatt. Jó ha tudjuk, hogy mikor és hogyan cseréljük le a lakcímkártyát.

Állandó vagy ideiglenes? Mindegy, a fő, hogy a lakcímbejelentés állampolgári kötelezettség.
Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
A zalai fiatalember, Dániel már lediplomázott a szomszéd vármegyében, a nappali tanulmányok alatt kollégiumban lakott. Januártól mesterszakon folytatja tanulmányait levelező tagozaton, miközben önállóan kibérelt egy lakást. A lakcímbejelentés így esedékessé vált ismét számára, míg állandó bejelentett lakhelye szüleinél van továbbra is a zalai településen.

Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap
- Annak idején az egyetem intézte a lakcímbejelentést, könnyű dolgom volt. Most viszont, elfelejtettem a költözés és a tanévkezdés miatt, de remélem, hogy nem csúszom ki a határidőből – jelezte szerkesztőségünknek.
Mi annak jártunk utána, hogy ebben az esetbe mi a teendő.
Csak albérletbe költöztem, kötelező a lakcímbejelentés?
A lakcímbejelentés elmulasztása a jogszabály szerint szabálysértésnek minősült 2012 előtt, de azóta már nem hatályos, ezért jelenleg már nem számít szabálysértésnek – írja a lakcím.net portál. A törvény szerint egyébként az új helyre költözőknek 3 napon belül új lakcímet kell létesítenie bármely okmányirodában. Vagyis a lakcím bejelentése nem lehetőség, hanem kötelesség. A tartózkodási hely vagy másnéven ideiglenes lakcím az a lakcím, ahol a magánszemély három hónapnál hosszabb időt szeretne eltölteni. Ilyen az albérlet is. S bár a főbérlő, tulajdonos beleírhatja a bérleti szerződésbe, hogy nem járul hozzá, ha valaki állandó lakcímként szeretné bejelenteni az albérletet, azt már nem tagadhatja meg, hogy az ideiglenes tartózkodási helyként jelentsék be az ingatlant.
Mikor kell a tulajdonos hozzájárulása és mikor nem?
A Magyar Országos Közjegyzői Kamara arra hívja fel a figyelmet, hogy nincs szükség a szállásadó hozzájárulásra akkor, ha a bérlő rendelkezik érvényes, teljes bizonyító erejű magánokirattal vagy közokirattal, amely feljogosítja a lakás használatára. Ilyen okirat például egy érvényes lakásbérleti vagy szívességi lakáshasználati szerződés, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a bérlő a tulajdonos hozzájárulásával lakik az ingatlanban. Ebben az esetben az okiratot a lakcímbejelentő lappal együtt kell benyújtani, így megkapja az ideiglenes lakcímet. Azt, hogy állandót kaphat-e, fent írtuk, a bérlő elállható tőle.
Befogadhatom a rokonomat, barátomat?
Feltétlenül szükség van a tulajdonos hozzájárulására a lakcím bejelentéséhez akkor, ha nem klasszikus lakásbérletről van szó. Ha például valaki befogadja magához egy rokonát vagy ismerősét, s a szívességi lakáshasználatot nem papírozzák le. Akkor a lakcím bejelentéséhez a Kormányhivatalban kérik az erre rendszeresített űrlapot, azaz a lakcímbejelentő lapot, amelyen fel kell tüntetni a tulajdonos hozzájárulását is – jelzi a MOKK.
Ennyien költözködtünk tavaly Magyarországon
2024-ben a kormányzat statisztikája szerint összesen a tartózkodási hely így változott: 210 ezren létesítettek ideiglenes lakcímet, 53 ezren változtattak tartózkodási helyet, 113 ezren megszüntették és 10 ezren megújították.