Óriási lehet a gazdasági kár

2025.02.05. 18:30

Kiskérődzők pestise: szénával is terjed. Mi a helyzet Zalában?

Miután felütötte a fejét Zalában a juhok és kecskék hazánkban eddig még sohasem kimutatott betegsége, a kormányhivatal munkatársai megkezdték a fogékony állatok összeírását, tájékoztatta hírportálunkat a Nébih. Ezekben az állományokban szűrővizsgálatokat végeznek, és a kiskérődzők pestise vírusára fogékony állományok hatósági megfigyelésére is sor kerül, írta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Kiskérődzők pestise: szénával is terjed. Mi a helyzet Zalában?

A kiskérődzők pestise vírusos betegség, a kecskéket és a juhokat érinti

Forrás: Shutterstock

Fotó: ShotPrime Studio

Az országban először Zala vármegyében jelent meg a kiskérődzők pestise, egy szentgyörgyvölgyi állattartó telepen, állapította meg 2025. január 24-én a Nébih. A hatóság a napokban közzétette, hogy azóta további két helyszínen, a Szentgyörgyvölgyhöz tartozó nagymétnekpusztai, valamint Lenti városban tartott juhállományoknál is megjelent a betegség. A szentgyörgyvölgyi esethez hasonlóan ezúttal is az állatok és a ragályfogó tárgyak hanyag, illetve felelőtlen szállítása játszhatott szerepet a vírus terjedésében, szögezték le. A járványügyi nyomozás még folyamatban van, melybe az országos főállatorvos utasítására a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága is bekapcsolódott. Az eddigi információk alapján a szentgyörgyvölgyi telepről személyi mozgással, illetve a széna szállítása révén kerülhetett be az állományokba a betegség. A járványügyi nyomozás során a takarmányszállításról azonban az állattartók csak késve tájékoztatták a hatóságot, ezért már mindkét telepen tüneteket mutató állatokat találtak a helyszínre érkező állatorvosok, írta a Nébih a zaol.hu kérdésére.

kiskérődzők pestise
Kiskérődzők pestise: a zalai védő- és megfigyelési körzeteket ábrázoló térkép    Forrás: Nébih

Kiskérődzők pestise: Zalában 3200 állat vált érintetté, fertőzésre gyanússá

Felidézték: először a romániai Kisjenő településen lévő gyűjtőállomásról továbbtartásra beszállított 317 db juh vérmintáiból mutatta ki a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma a vírust. A kontaktgazdaságban tartott állatokkal együtt nagyságrendileg 3200 állat vált érintetté, fertőzésre gyanússá Zalában. A szentgyörgyvölgyi állatállomány és a kontakt tenyészállomány felszámolása január 29-én befejeződött. Ezen a napon megtörtént a telep előzetes fertőtlenítése is.

Összeírják a fogékony állatokat, szűrővizsgálatokat végeznek

Emlékeztettek, hogy a fertőzött állattartó telepek körül az illetékes állategészségügyi hatóság kijelölte a 3 km sugarú védő-, valamint a 10 km sugarú megfigyelési körzetet. Ezeken a területeken a jogszabályokban előírt korlátozások, állatmozgatási tilalmak léptek életbe (ezekről később még szólunk).  "A kormányhivatal munkatársai haladéktalanul megkezdték a fogékony állatok összeírását. Ezekben az állományokban szűrővizsgálatok elvégzésre, a fogékony állományok hatósági megfigyelésére is sor kerül, hogy a kiskérődzők pestise estleges jelenlétét a lehető leghamarabb felismerjük és tovább terjedését megakadályozzuk" - adtak tájékoztatást.

Látogatási tilalom és más intézkedések

  • Január 31-től február 6-ig Zala vármegye teljes területére forgalmi korlátozás lépett életbe a kiskérődzőkre vonatkozóan.
  • Január 31-től február 10-ig a Zala vármegyében található kiskérődzőt tartó vadasparkokban, állatsimogatókban, múzeumfalukban látogatási tilalom lépett életbe.
  • Február 15-ig Magyarország teljes területén tilos kiskérődzők vásárokba történő bevitele, valamint kiskérődző kiállítások rendezése.

Korábban azt is közölték, hogy Zala vármegyéből az ország más területeire január 15. óta elszállított kiskérődzőket az állategészségügyi hatóság felderíti és a betegségre irányuló diagnosztikai vizsgálatnak veti alá. A betegség újabb behurcolásának megelőzése érdekében tilos Romániából juh- és kecskeszállítmányok magyarországi címre történő beszállítása. A vármegyei kormányhivatalok és a Nébih Kiemelt Ügyek Igazgatósága fokozott figyelmet fordít a Romániából érkező tranzit szállítmányok ellenőrzésére, az esetleges illegális állatszállítások felderítésére a rendőrség, valamint a NAV bevonásával.

A betegség terjesztésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közvetlen és közvetett találkozása játssza, így különösen nagy kockázata van az élőállat-kereskedelemnek, az állatszállításnak, valamint a ragályfogó tárgyaknak. A már beteg állatok rendkívül nagy mennyiségű vírust üríthetnek, ami még tovább növelik a terjedés kockázatát.

A Zala Vármegyei Kormányhivatal a határozatában a következőkről is rendelkezett:

  • Tilos a megfigyelési körzetben lévő fogékony állatokat tartó gazdaságokból, udvarokból a használt almot, trágyát vagy hígtrágyát kivinni vagy szétszórni.
  • A gazdaságba/ udvarba belépő vagy onnan távozó valamennyi személynek a gazdaságban és az ólakban használatos öltözetet cserélnie kell.
  • A bejáratban kéz- és lábfertőtlenítésre kötelesek.
  • Tilos a fogékony fajokhoz tartozó házi és vadon élő állatokból származó friss húst és belsőségeket, valamint friss húsból előállított húskészítményeket kivinni a korlátozás alatt álló körzetben. Ez alól mentesülnek a hatósági állatorvos útmutatása alapján biztonságosnak, illetve megfelelően kezeltnek minősített termékek.
  • Tilos a fogékony fajokhoz tartozó házi állatoktól származó nyerstej, kolosztrum, tejtermékek és kolosztrum alapú termékek korlátozás alatt álló körzetben található létesítményekből, gazdaságokból történő mozgatása. 
  • Tilos a nyersbőr, irha, gyapjú, sörte korlátozás alatt álló körzetben található létesítményekből történő mozgatása.

Felhívták az állattartók figyelmét a szabályok betartásának fontosságára, és kérik minden érdekelt gazdasági szereplő együttműködését a betegség mielőbbi felszámolásában és terjedésének megakadályozásában. Fontos, hogy az állattartók azonnal jelentsék, ha állataikon a betegség tüneteit észlelik, vagy bármilyen kapcsolatba kerültek az érintett gazdaságokkal. Kiemelték, hogy a kiskérődzők pestise járvány közvetlen és közvetett gazdasági kára óriási mértékű lehet. Azt enyhíteni, elérni a hazai és a nemzetközi korlátozások feloldását csak az előírt állategészségügyi intézkedések szigorú betartásával lehet.

Emberre nem veszélyes a vírus?

A kiskérődzők pestise a juhok és kecskék betegsége, az ember nem fogékony a fertőzésre, közölte kérdésünkre a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!