2025.02.11. 14:30
Elévült tartozás? Attól még követelhetik!
Több mint 494 ezer fizetési meghagyást kezdeményeztek tavaly lejárt tartozások miatt a közjegyzőknél, ami 17,6 százalékkal több mint egy évvel korábban, tájékoztatta lapunkat a Magyar Országos Közjegyzői Kamara. Cikkünkben megtudhatja, hogy ki és mekkora összeg után kérhet fizetési meghagyást.

Van, hogy megszorulunk, ám a tartozást, a kölcsnt érdemes visszafizetni. Forrás: ZH
Fotó: Motortion Films
A fizetési meghagyások során többségében tízezer és hárommillió forint közötti lejárt pénzkövetelést kívántak érvényesíteni, döntően követeléskezelők, mobil- és közműcégek. Jó hír, hogy a követelés alapján indított végrehajtások aránya több mint tíz százalékkal csökkent, tehát a fizetési meghagyás növeli a fizetési hajlandóságot. A Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) hangsúlyozza, ha valaki nem ért egyet a fizetési meghagyással, mert egyáltalán nem, vagy csak kisebb összeggel tartozik, esetleg elévült a tartozása, akkor a határidőn belül mondjon ellent egy közjegyzőnél. Amennyiben a kötelezett nem vitatja a tartozást, de átmenetileg nem tud fizetni, akkor méltányos esetekben részletfizetést vagy fizetésre halasztást is kérhet – javasolja a közjegyzői kamara a sajtóközleményben.

Forrás: Pexels
A fizetési meghagyásos eljárás hatékony és gyors módja annak, hogy pereskedés nélkül hozzájusson harmincmillió forint alatti jogos pénzköveteléséhez az, akinek tartoznak. Bárki kezdeményezhet fizetési meghagyást közjegyzőnél, legyen szó vissza nem fizetett kölcsönről, lejárt számlákról vagy például bérletidíj-tartozásról.
Vegyék át a fizetési meghagyást és válaszoljanak!
Ha valaki fizetési meghagyást kap, mindenképpen vegye át, annak érdekében, hogy a kézhezvételtől számítva tizenöt napon belül reagálhasson a tartalmára. Ha nem veszi át, akkor a küldeményt a kézbesítés második megkísérlését követő ötödik munkanapon kézbesítettnek kell tekinteni, így ebben az esetben is jogerőre tud emelkedni.
- Ha valaki bármilyen okból nem ért egyet a követeléssel, például már kifizette vagy elévült a tartozása, esetleg többet kérnek tőle, mint amennyivel tartozik, feltétlen mondjon ellent a határidőn belül egy közjegyzőnél – hangsúlyozza Szécsényi-Nagy Kristóf, a MOKK jogi ügyvezetője.

Forrás: Pexels
Elévült a tartozás? Ettől még követelhető
Ha egy tartozás elévült, az nem jelenti azt, hogy nem lehet jogosan követelni: egy szolgáltató küldhet fizetési felszólítást, sőt fizetési meghagyás kibocsátását is kérheti a közjegyzőtől, vagy akár még peres eljárást is indíthat. Ilyenkor mindig az adósnak kell hivatkoznia az elévülésre, azt ugyanis sem a közjegyző, sem a bíróság hivatalból nem vizsgálhatja – írja a közlemény.
Hány forintos tartozást lehet rendezni bíróság nélkül?
Hárommillió forintot meg nem haladó pénzkövetelésre nem lehet közvetlenül bírósági pert indítani, hanem fizetési meghagyásos eljárással lehet csak behajtani a tartozásokat. A 3 és 30 millió forint között bírósági eljárás és fizetési meghagyásos eljárás is választható, míg 30 millió forint feletti tartozás érvényesítése esetén mindenképp bírósághoz kell fordulni.
Nő a fizetési hajlandóság
A fizetési meghagyásos eljárás gyors: a közjegyző, ha mindent rendben talál a kérelemben, a fizetési meghagyást legkésőbb a kérelem beérkezésétől számított tizenöt napon belül – elektronikus úton beadott kérelem esetén három munkanapon belül – bocsátja ki.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a fizetési meghagyás kibocsátása – annak ismert és súlyos következményei miatt – önmagában jelentősen növeli a fizetési hajlandóságot. Korábbi cikkünknben írtunk az öröklés során keletkezett adósásságokról, azt se hagyjuk kifizetetlenül, többféle módon rendezhetjük.