2025.01.02. 15:00
A Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara a vállalkozókért és a városért
Noha eredményes évet zárt a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara, a vállalkozók 2024-ben is nehezített pályán dolgoztak – fogalmazott dr. Polay József elnök, aki kulcsfontosságúnak tartja a vállalkozókkal való folyamatos egyeztetést. Ennek nyomán dolgoztak ki egyebek mellett egy új gazdaságfejlesztési koncepciót, amit az érdekelt minisztériumokkal is egyeztettek. A cél: újrapozicionálni a várost és a térséget, s ezzel együtt helyzetbe hozni az itt működő kis- és középvállalkozókat.
Polay József: Új lehetőségeket szeretnénk adni kis- és középvállalkozóink kezébe
Forrás: NAKKIK
– Milyen évet zárt a Nagykanizsai Kereskedelmi és Iparkamara? – kérdeztük dr. Polay József elnöktől.
– Eredményesnek kell tekintenünk ezt az évet, mert a felmérések, visszajelzések ezt mutatják. Vállalkozásaink azonban 2024-ben is nehezített pályán dolgoztak, hiszen e térségben a beruházások és a fellendülés elmaradt. A fejlett nyugati régió adatai ugyanis ezt a helyzetet elfedték a döntéshozók elől.
– Mit tehet ilyen helyzetben a kamara?
– Először is megkérdeztük a vállalkozóinkat. Azt a választ kaptuk, hogy ha nincs kellő kereslet, ha nincs elég pénz a lakosságnál, akkor a vállalkozások is nagyon nehéz helyzetbe kerülnek. Ebből adódóan a vállalkozások támogatása mellett a kamara segítsen be egy aktív gazdaságfejlesztési koncepció megalkotásába, és ezt tudatosítsuk az országos és helyi döntéshozókban. Erre az igényre külön rákérdeztünk egy felmérésben, és telefonon is érdeklődtünk. Az eredmény az volt, hogy ezt a megkérdezettek 100 százaléka igényli a kamarától.
– Ennek alapján mit tett a kamara?
– Természetesen elkészítettük az új gazdaságfejlesztési koncepciót, azt ismertettük az érdekelt minisztériumokkal, és őket, valamint az érdeklődő vállalkozókat bevonva közös konferenciákat tartottunk. Ennek nagyon jó visszhangja lett. El kell mondani még, hogy ezt a törekvést mind az országgyűlési képviselőnk, mind az aktuális polgármesterek támogatták. Természetesen emellett nem hanyagoltuk el a szokásos vállalkozási rendezvényeket sem (például adó, új jogszabály bevezetése, szakképzés, mesterképzés stb.).
– Voltak a felméréseknek más hatásai is?
– Igen, hiszen a vállalkozásaink visszajelzéséből az derült ki, hogy nem készültek fel a körkörös gazdasági átállásra, és még
sokaknak van problémája a digitális és zöldátmenettel. Ezért olyan EU-s pályázatot adtunk be, mely ezek megvalósítását elősegítheti. Reméljük, pozitív lesz az elbírálás.
– Végül is mi lett az elkészült koncepcióval, lesz érdemi folytatás?
– Igen, mi azon vagyunk. Újrapozicionáljuk a várost és a térséget, belevonva a két határ menti területet Horvátországból és Szlovéniából. Ezt az elképzelést támogatja Navracsics Tibor miniszter úr és a határ menti térségek városai és kamarái is. Megkezdődött a Mura Menti Gazdaságfejlesztési Mintarégió megalakításának folyamata. Abban bízunk, hogy ennek sikere is segíti a vállalkozásainkat a versenyképesség és az export felé való elindulásban, és így nagyobb piaca lesz áruiknak, termékeiknek, szolgáltatásaiknak.
– Kik lesznek a mintarégió megalakulásának nyertesei?
– Szándékaink szerint a térség kis- és középvállalkozói, mert ezzel őket kívánjuk helyzetbe hozni. Ezen túl lobbizni szeretnénk azért, hogy új befektetők érkezzenek a városba, továbbá a Science Park megépítéséért, hiszen a megszűnt cégek kkv-s beszállítói is ezt várják tőlünk. A Pannon Egyetemmel szorosan együttműködve új lehetőségeket szeretnénk adni kis- és középvállalkozóink kezébe. (x)