Ezekre a változásokra ügyeljen

2025.01.11. 11:00

Ingatlan-nyilvántartás: digitálisan vagy papíron kapjuk a tulajdoni lapot?

Bizonyára nem kerülte el az olvasó figyelmét, hogy az új esztendőben nem csak a digitális ügyintézés (Ügyfélkapu+ bevezetése) lesz újszerű. Január 15-től indul az elektronikus ingatlan-nyilvántartás. Az új rendszer célja a hazai földhivatali eljárások átfutási idejének és költségszintjének csökkentése, valamint biztonságosabb, átláthatóbb és gyorsabb döntési folyamatok lehetővé tétele. 

Az elektronikus ingatlan-nyilvántartás bevezetésével 2025. január 15-től a magyarországi földhivatalok elektronikus alapú működésre térnek át. 

Változik az ingatlan-nyilvántartás januártól, már elektronikusan is intézhetjük a folyamat egy részét. Fotó: Mozsár Eszter / Zalai Hírlap

A változás célja, hogy hatékonyabb és gyorsabb legyen az ingatlanokkal kapcsolatos ügyintézés. Az egyik ügyvédi szakportálon jelezték: „az ingatlan-nyilvántartási folyamat komplexitása és a bonyolult jogszabályi környezet miatt az ügyvédi közreműködés továbbra is elengedhetetlen marad az ingatlanügyekben.” 

Taar Ottó, a zalaegerszegi Otthon Centrum vezetője is felkészült, a többi szakemberrel együtt az elektronikus ingatlan-nyilvántartás rendszerét kezelni az ügyfeleknek is segít. Fotó: Katona Tibor

Elektronikus ingatlan-nyilvántartás, ilyen lesz az adásvételi folyamat

Lapunk először Taar Ottót, a zalaegerszegi Otthon Centrum vezetőjét kérdezte, mi vár most azokra, akik ingatlant vennének vagy adnának el. 

- Várhatóan átláthatóbb, könnyen hozzáférhető lesz a rendszer, amit más rendszerekkel is összekötnek – felelte Taar Ottó. - Az ügyintézést könnyíti például, hogy az adásvételi szerződés folyamata egyszerűsödhet az eAláírás szolgáltatás használatával. Az ADHD (azonosításra visszavezetett dokumentum-hitelesítés) 2025. január elsejétől már nem működik. A digitális ügyeinket január 15-től az Ügyfélkapu+ oldalon és a DÁP alkalmazással intézhetjük. Ha az eladó és a vevő is rendelkezik DÁP-pal, akkor könnyebb és rövidebb ez a folyamat. Fontos, az ügyfeleknek ezután is meg kell jelenni az ügyvédnél, ahol az adásvételi szerződést kinyomtatják papír alapon és aláírják azt, ám a földhivatal felé az ügyvéd már elektronikusan küldi tovább a szerződést, valamint az ügyvédi meghatalmazást és a tulajdonjogi bejegyzési engedélyt. Minden ügyfélnek (akár rendelkezik DÁP-pal, akár nem) digitálisan kell alárínia az ügyvédi meghatalmazást és a tulajdonjog bejegyzési engedélyt. Aki nem digitális állampolgár, annak ezt a kormányablakban kell elintéznie, azaz ott írja alá digitálisan. A fent említett három dokumentumot az ügyvéd digitálisan ellenjegyzi, majd így küldi azokat a földhivatalba – mondta Taar Ottó. 

Mi lesz a tulajdoni lappal?

A közhiedelemmel ellentétben, a jövőben is lehetőség lesz papír alapú ingatlan adásvételi szerződés megkötésére, amelyek ugyanúgy érvényesek maradnak, mint korábban. A papíralapú hiteles tulajdoni lap másolatokat a földhivataloknál és a kormányablakoknál szerezhetjük be 10 ezer forintért. Az ügyvédek és a földhivatalok munkatársai mellett az ingatlanközvetítők is jártasak lesznek az elektronikus ingatlan-nyilvántartásban.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!