2024.09.10. 16:00
Hidrogén: dekarbonizációs célok az iparban és a mobilitásban
A HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. egyetemi és vállalati kutatócsoportok részvételével rendezi meg nyári egyetemét Zalaegerszegen, a ZalaZONE Járműipari Tesztpálya központi épületében. A kedden kezdődött háromnapos tanácskozás az Úton a sikeres európai hidrogén ökoszisztéma megteremtése felé címet viseli.
Úton a sikeres európai hidrogén ökoszisztéma megteremtése felé címmel rendezi meg nyári egyetemét a HUMDA. Az első előadási napon, balra dr. Hanula Barna egyetemi docens és dr. Mészáros Virág vezérigazgató
Fotó: Antal Lívia
A Széchenyi Egyetemi Csoporthoz tartozó HUMDA Magyar Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. elkötelezett a karbonsemleges technológiák fejlesztésében, ami nemcsak az elektrifikációt jelenti, hanem a teljes hidrogén ökoszisztéma melletti gondolkodást, hangsúlyozta a nyári egyetem megnyitóján dr. Mészáros Virág vezérigazgató.
- Azon túl, hogy most már közel 140 tisztán elektromos buszunk járja az ország útjait, keressük az alternatív karbonsemleges megoldásokat. Ilyen a hidrogén, amelynek tulajdonsági alkalmasak arra, hogy energiát tároljunk, és hogy üzemhatékonyan működtessük járműveinket. A hidrogénnek ugyanakkor az ipari dekarbonizációban is nagyon fontos szerepe van – húzta alá a vezérigazgató.
A hidrogén iránti érdeklődés és a hidrogénpiac dinamikus bővülése Európa-szerte megfigyelhető az elmúlt években. Az Európai Unió és a legtöbb uniós ország kiemelt stratégiai célként kezeli a hidrogén-előállítás és -termelés technológiai és piaci lehetőségeinek megteremtését, valamint a már meglévő termelési kapacitások dekarbonizálását.
A hidrogént csak molekulák formájában lehet tárolni
- A nemzetgazdasági szintű releváns mennyiség eléréséhez a hidrogént csak molekulák formájában lehet tárolni, tehát azt a lépést, hogy vizet bontunk és zöld hidrogént állítunk elő, meg kell tenni. Ezt követően használhatjuk a hidrogént tüzelőanyagként a földgáz helyett, tüzelőanyagcellában járműben vagy iparban áramfejlesztéshez, feldolgozva például szintetikus mentánként meghajtásra – mondta el dr. Hanula Barna, a Széchenyi István Egyetem egyetemi docense.
Hidrogénstratégia: a magyar gazdaság versenyképességének fenntartása érdekében
A nyári egyetem első napján prof. dr. Palkovics László, Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke online tartott előadást. Többek között azt hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság versenyképességének fenntartását szolgálja a hidrogénstratégia, amelynek céljai között a karbonmentes hidrogén előállítása, az ipari felhasználás dekarbonizációja, a közlekedés zöldítése, és a hidrogénfelhasználást támogató villamosenergia- és földgáz-infrastruktúra kialakítása szerepel.