Koronavírus Zalában

2020.05.08. 10:00

A zalaegerszegi munkáshotelben is érződik a válság

Kifejezetten jó évet zárt tavaly az önkormányzat lakáske­zelő cége, a Lész Kft., de a koronavírus-járvány miatt kibontakozó gazdasági válság már érezteti a hatását ennél a gazdasági társaságnál is, elsősorban a munkáshotel működésében.

Szabó Judit

A szálló év elején még majdnem tele volt, most 30 százalék körüli a kihasználtsága

Fotó: Pezzetta Umberto

Tavaly júniusban nyílt meg a munkáshotel, amely 2019-ben átlagosan 71 százalékos kihasználtsággal működött, idén az első két hónapban pedig majdnem tele volt. A járvány miatt azonban több nagy zalaegerszegi vállalatnál leépítések voltak, s első körben a kölcsönzött munkaerőtől váltak meg a cégek. Ennek következtében a maximális 177 helyett már csak 50-60 lakója van a szállónak, s ez a 30 százalék körüli kihasználtság, ha hosszúra nyúlik a veszélyhelyzet, veszteséges működtetést vetít előre.

– A szálló esetében a bevételkiesés havonta megközelíti a 3 millió forintot – mondta lapunknak Pais Kornél, a Lész Kft. ügyvezetője. – Az építőiparban még van munka, ezért kisebb cégekkel tudunk szerződni egy-egy fő elhelyezésére, de ez nem kompenzálja a nagy munkáltatók leépítéseit.

A szálló év elején még majdnem tele volt, most 30 százalék körüli a kihasználtsága
Fotó: Pezzetta Umberto

A munkáshotel lakóinak mintegy fele külföldi volt, és sok határon túli magyar, valamint az ország keleti részén élő munkavállaló vette igénybe a szálláslehetőséget. Akikkel szerződést bontott a kölcsönző cég, azok hazautaztak. A szálló járványügyi szempontból kockázatot jelent, de eddig nem volt koronavírus-fertőzött lakója. Pais Kornél elmondta: eddig mindössze két gyanús eset fordult elő, az érintetteket mentővel kórházba vitték, de negatív lett a tesztjük.

A Lész Kft.-től nem küldtek el munkatársakat a válság miatt, ugyanakkor májusban pályáznak az állami bérgarancia-programra, így valószínűleg lesznek olyan kollégák, akik 4 órában fognak dolgozni úgy, hogy az állami kiegészítés révén a fizetésük 10-20 százalékkal csökken.

Az üzletek bérleti díjából 400-500 ezer forint kiesésre számít a cég, mivel néhány vállalkozást (amelynek be kellett zárnia, vagy korlátoznia a működését a járvány miatt) megillet az 50 százalékos bérletidíj-csökkentés. A lakások bérlőinek fizetési fegyelme valamelyest romlott, ami szintén a járvány miatti leépítésekkel hozható összefüggésbe. Pedig az utóbbi években már látványosan csökkentek a kinnlevőségek, s a tendencia a tavalyi évre is jellemző volt: míg 2018 végén a vevőkövetelések 58,6 millió forintot tettek ki, 2019 végén 50 millió forint alá csökkentek. Pais Kornél elmondta: az önkormányzat szociális osztályával azon dolgoznak, hogy miként tudnának segíteni a járvány miatt nehéz helyzetbe került lakóknak, akik nem tudják fizetni a bérleti díjakat és a közös költséget.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!