Össztűz alatt a betolakodók

2025.05.13. 12:30

Ez történik most a balatoni szúnyogokkal

Támadnak a vérszívók. Elkezdődött a szúnyoggyérítés, jelenleg biológiai és kémiai megoldást egyaránt alkalmaznak.

Itt vannak, támadnak, a párás, esős idő kifejezetten kedvez a szaporodásuknak. Kezdődik a szúnyogszezon, s mint ilyenkor, most is kiemelt és nagyon kényes téma, főként a turisztikai települések számára: a szúnyoggyérítés.

szúnyoggyérítés
A szúnyoggyérítés jelenleg kémiai és biológiai úton egyaránt történik, összehangolt támadásra van szükség a vérszívók ellen.
Fotó: Antal Anita

A szúnyoggyérítés módja érzékeny téma, a kémiai és a biológiai megoldások vegyesek jelenleg

Hogy miért kiemelt, az talán nem is kérdés. Hogy miért kényes, ez már más lapra tartozik. A szúnyoggyérítésnek ma két formája dívik: a biológiai és a kémiai úton történő. A kémiai megoldások ellen mind többen emelnek szót. Ma, a feldolgozott, ultrafeldolgozott, adalékanyagos, vegyszeres, génkezelt világban egyre fenyegetettebbnek érezzük magunkat, egészségünket, érzékeny kérdés tehát a szúnyogok kémiai gyérítési programja is.

A Balatoni Szövetség még márciusban Ábrahámhegyen tartott konferenciát, ahol az e témában felszólaló Sáringer-Kenyeres Tamás növényvédelmi szakmérnök, a Balatoni Szövetség (BSZ) által koordinált szúnyogirtásokat monitorozó szakértői csoport vezetője azt hangsúlyozta: bár egyre erősödő társadalmi elvárás a kémiai szúnyogirtás beszüntetése, és néhány polgármester emiatt támadásoknak is ki van téve, enélkül egyelőre nincs elégséges védekezés a balatoni térségben.

A szúnyoggyérítést egyébként országosan az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság végzi jelenleg, a balatoni térségben a BSZ-től is lehet azonban a településeknek "védelmet kérni", sőt az önkormányzatok erre szakosodott cégekkel is köthetnek megállapodást. Az országos gyérítés ingyenes, a plusz védelem azonban pénzbe kerül.

A katasztrófavédelmi főigazgatóság honlapján bejelentette: április 30-án indul a katasztrófavédelem által koordinált központi szúnyoggyérítési program. Mint írják: a tavaszi időszakban túlnyomórészt biológiai módszerrel védekeznek a lárvák ellen, amely során a szakemberek a szúnyogok tenyészőhelyén egy természetes baktérium által termelt fehérjét tartalmazó készítményt juttatnak a vízbe. Ez a fehérje a kijuttatott dózisban kizárólag a csípőszúnyogok lárváit pusztítja el, minden más élőlényre, még az árvaszúnyogokra is ártalmatlan. A kisebb vízfelületekre járműre szerelt nagynyomású permetezővel, a nagyobb vízfelületekre pedig repülővel juttatják ki a készítményt. A környezetbarát szer az alkalmazott dózisban kizárólag a szúnyoglárvákat pusztítja el, ártalmatlan minden más élőlényre. Ez a módszer a kifejlett repülő szúnyogok elleni védekezéshez nem alkalmazható. Ilyenkor lép életbe a vegyszeres terv.

szúnyoggyérítés
A földi gyérítés az esti órákban történik és a kifejlett szúnyogok ellen lehet hatásos. Fotó: illusztráció

A kémiai gyérítés a kifejlett példányokat tizedeli csupán

A kémiai szúnyoggyérítés során egy piretroid hatóanyagú irtószer kijuttatására kerül sor földi úton, azaz platós gépjárművön rögzített berendezések segítségével. A földi kezelések ULV eljárással történnek, ami apró cseppekben juttatja ki az irtószert, hő hozzáadása nélkül. A permetfelhő így csak kis mértékben észlelhető, a közlekedést nem zavarja. Az irtószer a szakemberek szerint a kijuttatott mennyiségben emberekre, melegvérű állatokra, növényekre ártalmatlan, az csak több ezerszeres dózisban fejtene ki negatív hatást. A földi kezeléseket napnyugta után kezdik, így azok a méhekre, és más nappal aktív rovarokra nem igen jelentenek veszélyt. Sokan kérdőjelezik meg azonban az "ártalmatlan" megállapítást. Egy debreceni kutatás tavaly a kémiai és a biológiai gyérítés után is vizsgálta a természetre gyakorolt következményeket, a  vizsgálat eredményeiről a greendex.hu-n számoltak be.

Megállapításuk szerint a légi úton történő kémiai szúnyoggyérítés során bizonyítottan sok az ökoszisztéma-szolgáltatásokban jelentős szerepű méhféle, illetve minden egyéb rovar, valamint közvetett tápláléklánc-hatásként a rovarevő gerinces állat is. Emellett az élővizekbe jutott deltamethrin a halakat, a hüllőket és a kétéltűeket is veszélyezteti. Ráadásul a szúnyogok egy idő után rezisztensekké válnak, a kezelés pedig csak rövid távon hatásos, mert a lárvák fejlődését nem akadályozza meg, csupán az épp repülő szúnyogok mennyiségét csökkenti.

A helyzet tehát nem egyszerű, az azonban jó látható, hogy a biológiai út egyre nagyobb teret nyer. Fontos azonban, hogy mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy a környezetünkben ne szaporodjanak a szúnyogok. A pangó vizek felszámolásával például nagy előrelépést tehetünk.
És - bár biztosan nem olyan hatékony, mint a központi gyérítések - vannak bizonyos házi praktikák is a szúnyogok távol tartására. 

szúnyoggyérítés
A teafaolaj hatásosan tartja távol a vérszívókat, de válasszunk száz százalékos tisztaságú olajat! Fotó: Antal Anita

Házi praktikák is hatásosak lehetnek

Ültessünk például kassarkantyút, ez az egyik legismertebb szúnyogok elleni balkonnövény! Ne feledjük, hogy öntözni sűrűn kell, mert nagyon vízigényes. Hatékony a szúnyogok ellen

  •  a hegyi menta, sokan esküsznek a különféle 
  • illatgyertyákra is, és hatásos szer a 100%-os tisztaságú 
  • teafaolaj is. 

Ezt magunkra kell kennünk úgy, hogy 2-3 cseppet keverünk el belőle kézkrémbe vagy testápolóba. Ha nem szeretnénk magunkra kenni, akkor cseppentsünk belőle az ablakpárkányra, asztalra! Persze, a lakásunk legnagyobb védelmét a szúnyogháló adja.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában