Idegrendszert érintő kétfázisú betegség

2025.05.12. 20:00

A legsúlyosabb, kullancs által terjesztett fertőzés tűnt fel Zalában

Akár még két hét is eltelhet a két, nagyon magas lázzal járó időszak között. Ez a kullancs-encephalitis egyik legjellemzőbb tünete. A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás a legritkább, de a legsúlyosabb kullancs által terjesztett fertőzés, amit nemrégiben igazoltak egy Zala vármegyei 55 éves nőnél.

A kullancscsípést követően szerencsére ritkán alakul ki a kullancs-encephalitis, amely kétfázisú megbetegedés, a flavovírusok közé tartozó kórokozó okozza. A lappangási idő általában egy hétre tehető, kivételes esetben egy hónap is lehet, mondta el érdeklődésünkre Dr. Kovács Beáta nagykanizsai háziorvos. Az első fázisban, a lappangási idő után enyhe influenzaszerű tünetek – láz, fejfájás, végtagfájdalmak – lépnek fel. Néhány nap múlva a betegek több mint 50 százaléka további tünetek nélkül felépül anélkül, hogy tudná, milyen betegségen esett át.

Kullancs-encephalitis. Szerencsére ritkán fordul elő a kullancs okozta legsúlyosabb vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás
Kullancs-encephalitis. Szerencsére ritkán fordul elő a kullancs okozta legsúlyosabb vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás
Forrás: Getty Images

Kullancs-encephalitis – A második fázisban jelentkeznek az idegrendszeri tünetek

A betegek kevésbé szerencsés részénél az első fázist követően, két hét elteltével a betegség második fázisa is kialakul. Magas lázzal jár és már kifejezett idegrendszeri tünetek – fejfájás, hányinger, hányás az agyhártyaizgalom jeleként, görcsök, remegés, izommerevség, bénulás, tudatzavar, eszméletvesztés – jelentkeznek. Mindez már egyértelműen a kullancs-encephalitisre, a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladásra utal. A betegséget agyvíz vizsgálatával diagnosztizálják, ismertette Dr. Kovács Beáta.

Védőoltással megelőzhető – sokan kérik

A fertőzés megelőzésében segíthetnek a védőoltások, amit sokan kérnek, hiszen Zala vármegye a kullancsok arányát tekintve fertőzött területnek számít. Az alapimmunizálás 3 oltásból áll. Az első oltás után 1 hónap múlva kell beadni a második oltást, és ezt követően, 6 hónap múlva a harmadik oltást. Az első két dózist célszerű a téli hónapokban beadni, mert így tavaszra már kialakul a védettség! A hosszan tartó védettség biztosítása érdekében három-, illetve ötévente kell emlékeztető oltást beadni. Az oltás ellenére is fontos a kullancs mielőbbi, néhány órán belüli eltávolítása, mert egy másik betegséget, a Lyme-kórt is okozhatja.

Ilyen eszköz kapható a patikákban, amellyel könnyen eltávolíthatjuk bőrünkből a kullancsot otthon
Ilyen eszköz kapható a patikákban, amellyel könnyen eltávolíthatjuk bőrünkből a kullancsot otthon
Forrás: epatikak

Így távolítsuk el a kullancsot!

A kullancs eltávolítására ne használjuk olajat, kenőcsöt, alkoholt, mert az oxigénhiánnyal küzdő kullancsból még több kórokozó juthat a vérkeringésünkbe. Ezért sem célszerű a kullancs potrohát megfogni, megnyomni, mert azzal csak ingereljük. A patikában kapható kullancseltávolító csipesszel könnyen eltávolíthatjuk a kullancsot otthon, a lényeg az, hogy minél előbb tegyük meg. Használhatunk ehhez szemöldökcsipeszt is. A kullancsot a szájszerve mögötti részen fogjuk meg, és húzzuk ki lassan és ne hirtelen mozdulattal, hívta fel a figyelmet dr. Kovács Beáta. Nem kell aggódni, ha a feje beszakad, pár nap múlva magától ki fog esni. Ezután Betadine-nal kenjük be a kullancs helyét. Általában egy héten belül a kis vörös csomó nyomtalanul eltűnik. A kiszedett kullancsot pusztítsuk el, megakadályozva a további csípés lehetőségét.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában