2025.04.21. 09:30
Nevelni nem trükk, hanem életforma
Hogyan neveljünk kapaszkodót a bizonytalan világban? A nevelés nem gyors recept, hanem folyamatos, tudatos építkezés — vallja Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató.

Nevelni nem trükk, hanem életforma
Forrás: Getty Images
A mai szülők és pedagógusok a végtelen információk tengerében keresik a biztos fogódzókat, miközben gyakran egymásnak ellentmondó nevelési tanácsokkal találkoznak. Uzsalyné Pécsi Rita neveléskutató szerint nem instant megoldásokra van szükség, hanem közösségre, párbeszédre és újra meg újra átgondolt nevelési szemléletre.

Fotó: Mészáros Annarózsa
Uzsalyné Pécsi Rita: nem elég egy tűzijátéknyi előadás
A keszthelyi-gyenesdiási nevelési programsorozat apropóján beszélgettünk Uzsalyné Pécsi Ritával, aki szerint az alkalmi előadások bár inspirálhatnak, mégsem elegendők ahhoz, hogy valódi változás szülessen a nevelésben. — Egy-egy jó előadás hatása olyan, mint a tűzijáték: lenyűgöz, de gyorsan kialszik. Ahhoz, hogy a szülők és nevelők tényleg kapaszkodókat találjanak, idő kell, ismétlés, megközelítés más-más nézőpontból, és legfőképpen egy biztonságos, élő közösség, ahol kérdezni és kételkedni is szabad — fogalmazott a neveléskutató.
A programsorozat célja pontosan ez: nem csak információt adni, hanem hosszú távú gondolkodásra, kapcsolódásra és építkezésre bátorítani a szülőket.
Tudomány és élet között hidat kell építeni
Uzsalyné Pécsi Rita szerint a mai világ egyik legnagyobb nevelési kihívása az információk özöne: minden témára találhatunk tanácsokat — és azok cáfolatait is. — A szülők gyakran elvesznek ebben a zűrzavarban. Hol fegyelmezést ajánlanak, hol a teljes szabadságot, máskor valami kompromisszumos megoldást — sokszor egymásnak teljesen ellentmondó tanácsokat kapnak — mondja.
Éppen ezért tartja fontosnak, hogy az előadások és könyvek ne csak tanácsokat, hanem megértést is adjanak. A neveléskutató saját munkáját hídépítésként írja le: tudományos eredményeket fordít le a mindennapok nyelvére, hogy azok valóban segíteni tudjanak a családi életben.
Változó környezet — állandó emberi törvények
Bár a világ gyorsan változik, a gyerekek fejlődése bizonyos alapelvek mentén ma is ugyanúgy zajlik, mint régen — hangsúlyozza a neveléskutató.
— Lehet, hogy a mai gyerekek digitális eszközök közt nőnek fel, de a fejlődésük alapvető szabályai nem változtak. Ugyanúgy szükségük van valódi, szemkontaktuson és érzelmi kapcsolódáson alapuló figyelemre, mint tíz vagy száz évvel ezelőtt.
A neveléskutató szerint nem a gyerek „változott meg”, hanem a környezet, és a szülők döntései, amelyek nagyban meghatározzák, milyen irányba fejlődik a gyermek személyisége és idegrendszere.
Tudatos döntésekkel formálható jövő
A mai világban szülőnek lenni óriási kihívás, ugyanakkor hatalmas lehetőség is. — Ha megértjük a nevelés alapelveit, ha tudatosan hozzuk meg döntéseinket, a gyermek olyan iránytűt kaphat, amely egész életében segíteni fogja — vallja Uzsalyné Pécsi Rita.
A valódi nevelés nem a szabályok szajkózásán, hanem a kapcsolatokon, a példamutatáson és a folyamatos tanuláson alapul. Az információk korában talán soha nem volt még ennyire fontos, hogy a szülők képesek legyenek kiszűrni a zajból az értékes és igazán hasznos tudást — és ebben a közösség, a tapasztalatcsere és a szakemberek támogatása kulcsszerepet játszik.