2025.04.28. 08:20
Mézlovagrendek segítik egymást
Erdélyi és délvidéki, valamint hazai mézlovagrendek támogatják egymást annak a megállapodásnak köszönhetően, amit a közelmúltban a Söjtöri Mézes Nap alkalmával írtak alá a felek. A határokon átnyúló együttműködést a résztvevők az Apáti Németh Méhészet apiterápiás házánál szignózták egy közös gasztronómiai est keretében.

A hazai és a határon túli mézlovagrendek képviselői az alsónemesapáti rendezvényen.
Fotó: ZH
Zalai és vasi, valamint határon túli méhészek gyűltek össze nemrég Alsónemesapátiban, hogy az általuk képviselt lovagrendek között hivatalos megállapodás születhessen. A dokumentumot hazánkból a Söjtöri Méhész Egyesület, az Apáti Németh Méhészet Nonprofit Kft. és a Sárvári Apiarius Mézlovagrend vezetői látták el kézjegyükkel. Az együttműködésben Erdélyből az Udvarhelyi Örösi, a Nyárád-völgyi Bocskai, a Csíkszéki és a Gyergyószéki Mézlovagrendek képviselői, valamint a vajdasági Szigeti Sándor Méhészegyesület lovagrendjének tagjai vesznek részt.

Fotó: ZH
Pályázati lehetőségeket remélnek az együttműködéstől
A szándéknyilatkozat előkészítése hosszú folyamat volt, a dokumentum végül a tapasztalatcsere, a kapcsolatépítés és az innováció mentén született meg. A határon túli méhészek és a nyugat-dunántúli szakemberek közötti megállapodás a mézfogyasztás és a méhészeti termékek népszerűsítését is megfogalmazza – mondta el Németh Zsolt, a Zalai Ambrózia Lovagrend Nagymestere, az együttműködés egyik ötletgazdája.
- A méhészeti ágazat egész Európában komoly gondokkal küzd, egyre több társunk kerül nehéz helyzetbe. A zalai és vasi egyesületek szintén kevesebb pénzből gazdálkodnak már évek óta, ezért a tudásátadást támogató, az egymás munkáját segítő találkozások száma is megcsappant. Ezzel a nagyívű összefogással azt szeretnénk elérni, hogy a közös pályázatokat és a lovagrendek egyéb finanszírozási lehetőségeit megragadva újra szervezhessünk tanulmányutakat és legyen lehetőségünk rendszeres tapasztalatcserékre. A méhcsalád akkor erős, ha minél többen vannak a kaptárban, ez pedig a méhészekre is igaz. Csak akkor tudjuk átvészelni ezeket a nehéz éveket, ha támogatjuk egymást – fogalmazott Németh Zsolt.
Több évtizedes kapcsolatokat tettek hivatalossá
A Csíki-medencében megtermelt méz piaci lehetőségeinek kiszélesítésére és az erdélyi termékek népszerűsítésére jött létre több mint egy évtizeddel ezelőtt a Csíkszéki Mézlovagrend, amelynek tagjai szintén bíznak az együttműködés sikerében. Zöldi István elnök szerint a közös tapasztalatcserékre nagy szükség lenne.
- A többiekhez képest mi speciális helyzetben vagyunk, hiszen felénk a tél sokszor hat hónapig tart, ezért résen kell lennünk, hogy megóvhassuk a kaptárak lakóit. Méhészeink egy része gyakran vándorol, az is előfordul, hogy 4-500 kilométert kell megtenniük a napraforgó és a hárs virágzásakor. Az erdei és kaszálói mézeink kiváló minőségűek, a megállapodástól azt reméljük, hogy minél többen megismerkedhetnek az erdélyi termékekkel – mondta a Csíkszéki Mézlovagrend vezetője.