2025.03.20. 14:30
Most kell védekezni a monília ellen, ha kajszit, meggyet és cseresznyét akar enni
A lemosó permetezést követően máris itt az új feladat, ha egészséges termést szeretnénk látni gyümölcsfáinkon és nem rothadó, penészes bogyókat. Virágzik már a kajszibarack, hamarosan a meggy és a cseresznye is, és épp a virágzás időszakát kedveli a monília, csonthéjas gyümölcseink egyik legádázabb ellensége.
Gyümölcsfáink számára a virágzás a legsebezhetőbb állapot. Különösen igaz ez a most virágzó csonthéjasokra, mondja Hangya László növényvédő kertészmérnök, a zalaegerszegi Belvárosi Növénypatika tulajdonosa. A nyitott bibén keresztül nemcsak a pollensejtek, hanem a monília gomba is bejut a növény szövetébe. Fontos, hogy védekezzünk a betegség ellen, mert elviheti az egész termést, később pedig a fa kiszáradását is okozhatja. Ezt megelőzendő a virágzás alatt két-három kezelés is szükséges lehet. Olyan hatóanyagot válasszunk, amely már alacsony hőmérsékleten is védi a virágot. Erre javaslom a Chorus 50 WG gombaölő szer 5 g/10 liter dózisát.

Fotó: Antal Lívia / Zalai Hírlap
A monília kártételébe még a hűvös időjárás is besegíthet
A felszívódó gombaölő szer egyedülálló tulajdonsága, hogy még fagypont közeli hőmérsékleten is alkalmazható. A gyümölcsfák kezelése épp azért sürgető, mert az elmúlt napok hűvös időjárása, a mínuszokba forduló reggelek miatt a virágzás elhúzódhat, így a szirmok hosszabb ideig ki lehetnek téve a monília gomba kártételének.

Fotó: Antal Lívia / Zalai Hírlap
A fagyveszély miatt a gombaölő szer a Frigomax Gold fagykárcsökkentő lombtrágya 50 ml/10 liter töménységgel kombinált kijuttatását javasolja a szakember. A kezelést a várható fagyveszély előtt 10-15 órával végezzük el, ajánlotta.