2025.03.16. 09:00
„Március 15. nem csak történelem, hanem élő üzenet!” (galéria)
Keszthely városa méltó módon emlékezett meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc hőseiről. Március 15. alkalmából rendezett ünnepségnek a Balatoni Múzeum kertje adott otthont, ahol ünnepi műsort adtak a Csány-Szendrey Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola diákjai, a Helikon Kórus és a Nagyváthy Néptáncegyüttes, valamint Barna Dániel önkormányzati képviselő mondott beszédet.

Ünnepi felvonulással kezdődött a megemlékezés Keszthelyen március 15-én
Fotó: Belovári András
Március 15-én Keszthelyen is fejet hajtottak a hősök előtt. Barna Dániel emlékeztetett: a szabadság, egyenlőség és testvériség eszméje ma is aktuális.

Fotó: Belovári András
Március 15. – A szabadság, egyenlőség, testvériség napja
A március 15-i ünnepség legfontosabb üzenetét Barna Dániel a 12 pont alapvetéseinek kibontásával adta át: szabadság, egyenlőség, testvériség – ezek az eszmék ma is érvényesek, és kötelességünk újra és újra értelmet adni nekik. A képviselő beszédében Jókai Mór szavait idézte:
"Jó testvéreim! A pillanat, melyet élünk, komolyabb teendőkre szólít fel bennünket. Európa minden népe halad boldogul. Haladnunk és boldogulnunk kell. Nekünk is legyen béke, szabadság és egyetértés."
Barna Dániel rámutatott: a szabadság nem csupán történelmi fogalom, hanem ma is élő valóság, amelyet minden nap gyakorolhatunk. Egyéni szabadság az, hogy döntéseinket mi hozzuk meg, jogunk van szabadon élni. Ugyanakkor a kollektív szabadság – a nemzet önrendelkezése – csak akkor valósulhat meg, ha a vezetők a közösség érdekeit a magánérdekek elé helyezik.
Az egyenlőség kapcsán hangsúlyozta: ma, amikor minden nagykorú állampolgár választójoggal rendelkezik, kötelességünk élni is vele. 1848-ban a választójog még korlátozott volt, ma viszont "ne legyenek kiváltságok és előjogok, a jog előtt mindenki egyenlő".

Fotó: Belovári András
"Egy Magyarország van" – A testvériség üzenete
A testvériség gondolatáról szólva Barna Dániel kiemelte: – Egy Magyarország van, ahol mindenki, aki magyarul álmodik és magyarul sír, a nemzet része. 1848 a magyar összefogás és a nemzeti egység jelképe, amelyből a mai kor embere is példát meríthet: bátorság, hazaszeretet és egymás tisztelete.
A képviselő személyes visszaemlékezésében arról is beszélt, hogy gyerekkorában március 15. még nem volt pirosbetűs ünnep, hanem "a három tavasz ünnepe" részeként, a rendszer által átszínezve tartották meg. – Ma viszont valódi nemzeti ünnep, és éljünk is vele! Ne csak munkaszüneti nap legyen, hanem igazi emlékezés – hangsúlyozta.

Fotó: Belovári András
Méltó emlékezés a jövő generációinak is
Az ünnepség a múlt hősei előtt való főhajtás mellett üzenet volt a jövőnek is: március 15. példát mutat, hogy miért fontos kiállni a szabadságért, az egyenlőségért és a testvériségért. Ahogy Barna Dániel fogalmazott: – ez nemcsak a múlt és nemcsak a jelen, hanem a jövő nemzedékének is példamutató esemény.
Az ünnepség a diákok színvonalas műsorával vált teljessé, így méltón emlékezett Keszthely városa a szabadságharc hőseire.
Március 15. Keszthelyen
Fotók: Belovári András