2025.02.19. 16:40
Kossuth fegyvere is kézbe kerül (galéria)
A Balatoni Múzeum idén is különleges programokkal várja a látogatókat, s a múlt szó szerint kézzelfoghatóvá válik. Az egyik legizgalmasabb esemény a március 15-i nemzeti ünnep alkalmából szervezett fegyverbemutató lesz, ahol az érdeklődők megismerhetik az 1848–49-es forradalom és szabadságharc fegyvereit.
A Balatoni Múzeum 2025-ben számos újdonsággal várja a látogatókat, de az egyik legkülönlegesebb program minden bizonnyal a március 15-i fegyverbemutató lesz, ahol a vendégek testközelből ismerkedhetnek meg az 1848–49-es forradalom és szabadságharc fegyvereivel - mondta el lapunknak Németh Péter, a Múzeum igazgatója. A gyerekek készíthetnek csákót, pártát, de a nap fő attrakciója, hogy előkerülnek a szabadságharc során használt fegyverek.

Fotó: Mészáros Annarózsa
Tapintható történelem: az 1848–49-es forradalom és szabadságharc fegyverei
A látogatók cérnakesztyűben vehetik kézbe a korabeli puskákat, szablyákat és pisztolyokat, így testközelből tapasztalhatják meg a szabadságharc katonáinak fegyverzetét. Különleges darab Kossuth Lajos huzagolt csövű pisztolya, amely modern kialakításával jóval hatékonyabb volt a közkatonák ormótlan, nehéz fegyvereihez képest. A bemutató során a vendégek megismerhetik a csappantyús pisztolyok működését és a szuronyos puskák harcban betöltött szerepét is.

Fotó: Mészáros Annarózsa
A látogatók megtekinthetik a Bem-szablyát is, amelynek lapján Szűz Mária alakja, latin feliratok és a magyar címer is szerepel. Ez a fegyver a tisztek jellegzetes viselete volt, tokban lógott a bal oldalukon, harc során pedig jobb kezükkel húzhatták elő. Emellett bemutatásra kerül az orosz tiszti szablya, valamint egy díszes jatagán is, amelyet a szerbeken keresztül ismert meg a magyar hadviselés.
Ezen túl még egy Kossuth Lajost ábrázoló kendő, pénzritkaságok és körözési felhívások is láthatóak lesznek a múzeum dokumentumtárából.

Fotó: Mészáros Annarózsa
A program célja nemcsak az élményszerzés, hanem a szemléletformálás is. A múzeum szakemberei bemutatják, miért fontos a történelmi relikviák szakszerű megőrzése, és miért van jobb helyük a múzeumban, mint egy padláson porosodva.
Új programok és lehetőségek a Balatoni Múzeumban
A fegyverbemutató mellett a múzeum számos más programot is kínál az érdeklődők számára.
Balatoni Múzeumi Esték címmel 2025-ben új előadássorozat indul, amely tudományos kutatásokat és közérthető ismeretterjesztést ötvöz. A rendezvényeken a múzeum munkatársai mellett neves előadók osztják meg kutatásaik eredményeit művészet, irodalom, filozófia és vallás témakörökben.
A nyári táborok kínálata is bővül. Az új kreatív tábor a képzőművészet iránt érdeklődő gyerekeknek szól, ahol interaktív módon ismerkedhetnek meg a művészettörténettel és különböző alkotói technikákkal. A tábort Papp Virág a Múzeum művészettörténész muzeológusa vezeti. Emellett a régészeti tábor is megújul: a résztvevők Balatongyörökön táborozva sajátíthatják el a régészet alapjait és ismerhetik meg a múlt értékeit.
Az Utazó Múzeum kezdeményezés révén pedig az iskolákba és óvodákba is eljutnak ezek a foglalkozások, így még több gyerek ismerkedhet meg a történelemmel.
A szabadságharc fegyverei Keszthelyen
Fotók: Mészáros Annarózsa