2025.02.20. 17:30
A boltok visszavágnak – bekeményít az önkiszolgáló kassza
Az önkiszolgáló kasszák megjelenése forradalmasította a vásárlási szokásokat, azonban egyesek számára kísértést jelentett, hogy megpróbálják kijátszani a rendszert. A boltok azonban egyre fejlettebb technológiákkal védekeznek, és a csalási próbálkozások az önkiszolgáló kasszáknál gyakran lebukással végződnek.

Az üzletek résen vannak az önkiszolgáló kasszáknál, egyre nehezebb kijátszani azokat
Forrás: Getty Images
Az önkiszolgáló kasszák gyorsabbá tették a vásárlást, de sokan próbálják kijátszani a rendszert – és lebuknak. A lebukás súlyos következményekkel jár: pénzbírságot vagy közmunkát vonhat maga után, míg a nagyobb értékű csalás már bűncselekmény, ami akár börtönt is jelenthet. Az áruházak folyamatosan fejlesztik védelmi rendszereiket, így egyre nehezebb kijátszani a kasszákat. A boltok nem tétlenkednek, a kockázat óriási. Megéri próbálkozni? Egyre kevésbé.

Fotó: Pezzetta Umberto
A leggyakoribb csalási módszerek az önkiszolgáló kasszáknál
- A „banántrükk”
A vásárló egy olcsóbb terméket (például banánt) üt be a kasszánál, miközben egy drágább árut (például avokádót) visz el. Bár egyszerű trükknek tűnik, a rendszerek könnyen kiszúrhatják az eltérést. - Címkecsere
Egy drága termékre egy olcsóbb árucikk vonalkódját ragasztják, így a rendszer azt hiszi, hogy egy alacsonyabb árú terméket vásároltak. - Be nem olvasott termékek
A vásárló szándékosan nem húzza le egyes termékek vonalkódját, és fizetés nélkül próbálja elvinni azokat. - A mérleg kijátszása
Az önkiszolgáló kasszák mérlege ellenőrzi, hogy a beütött termék súlya megegyezik-e a tényleges súllyal. Egyes csalók próbálják manipulálni a mérleget, hogy eltitkolják a drágább árukat. - Több termék egy beolvasással
A vásárló több azonos terméket helyez a mérlegre, de csak egyet olvas be, így a többit fizetés nélkül viheti el.

Forrás: szoljon.hu
A boltok visszavágnak – így védik magukat
A nagyobb áruházláncok egyre kifinomultabb biztonsági rendszerekkel védekeznek a csalások ellen:
- Kamerás megfigyelés: Az önkiszolgáló kasszákat kamerák figyelik, és az üzlet dolgozói folyamatosan ellenőrzik a gyanús eseteket.
- Beépített mérlegek: A szoftverek ellenőrzik, hogy a beolvasott termék súlya egyezik-e a tényleges súllyal.
- Biztonsági személyzet: Az üzletekben járőröző őrök figyelik a gyanús vásárlókat.
- Intelligens kapuk: Az áruházak egy része már olyan kijárati rendszert alkalmaz, amely csak a kifizetett blokkal engedi ki a vásárlókat.
- Szoftverfrissítések: A kasszák rendszereit folyamatosan fejlesztik, hogy észleljék a szokatlan vásárlási mintákat.

Fotó: Pezzetta Umberto
Komoly következmények várhatók
A boltok nem veszik félvállról a csalási kísérleteket, és akár egy kisebb értékű lopás is komoly következményekkel járhat. Az 50 000 forint alatti értékű lopás szabálysértésnek minősül, amely akár 65 000 forintos pénzbírsággal vagy közmunkával is büntethető. Az 50 000 forint feletti értékű lopás viszont már bűncselekmény, ami súlyosabb jogi következményekkel, akár börtönbüntetéssel is járhat.
Bár konkrét információ arról, hogy Zala vármegyében történt-e ilyen lebukás, nem áll rendelkezésre, az ország több pontján már lefüleltek hasonló eseteket, például egy pápai férfi ellen információs rendszer felhasználásával, folytatólagosan elkövetett csalás bűntette miatt emelt vádat a Pápai Járási Ügyészség. Az áruházláncok folyamatosan fejlesztik védelmi rendszereiket, így egyre nehezebb büntetlenül kijátszani az önkiszolgáló kasszákat.

Fotó: Szakony Attila