2025.02.12. 13:11
Megkönnyebbülhetnek a kisvállalkozók - eddig az összegig nem kell adót fizetniük
2025-ben jelentős változás könnyíti meg a kisvállalkozók életét. 18 millió forintra emelkedik az alanyi adómentesség értékhatára. Az új szabály január 1-jétől visszamenőleg érvényes, de néhány érintettnek február 28-ig nyilatkoznia kell a NAV-nál. Emellett fontos határidők érintik a TEÁOR átsorolásokat és az SZJA-bevallásokat is – mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat!
Jelentős könnyítést kapnak a kisvállalkozók 2025-ben, ugyanis az alanyi adómentesség választására jogosító bevételi határ 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedik. Az új szabályozás január 1-jétől visszamenőlegesen érvényes, azonban néhány érintettnek legkésőbb február 28-ig nyilatkozniuk kell erről a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) – hívta fel a figyelmet Takács Lili keszthelyi könyvelő, könyvvizsgáló.

Forrás: Pexels.com
– Már épp itt volt az ideje ennek az emelésnek, hiszen a korábbi 12 milliós határ nagyon régóta változatlan volt. Az adózók már a KATA emelésekor várták, hogy az alanyi adómentesség is hozzáigazodik majd, de ez csak most történt meg – mondta a szakértő.
Nem mindenkinek automatikus az átállás az alanyi adómentességre
Takács Lili hangsúlyozta, hogy a magasabb értékhatár nem mindenkinél lép életbe automatikusan. Azoknak a vállalkozóknak, akik 2024-ben nem lépték át a 12 millió forintos értékhatárt és alanyi áfamentesként léptek át a 2025-ös évbe, továbbá a 2025. évben alanyi áfamentességgel induló vállalkozásoknak nincsen teendőjük. Azonban jónéhány vállalkozás van, aki tavalyi évben átlépte a 12 milliós határt, de a 18 milliót nem. Nekik nagy könnyebbség, hogy külön nyilatkozat ellenében 2025-re ugyanúgy jogosultak alanyi adómentességet választani – nem esnek ki 2 évre ezen lehetőség alól, az eddigi joggyakorlattal ellentétben. A nyilatkozatot február végéig kell benyújtani. Fontos, hogy aki él ezzel a lehetőséggel, az a 2025-ben már kiállított áfás számláit ne felejtse el lerontani, és újakat kiállítani helyette alanyi adómentes minőségben. Érdemes minél hamarabb megtenni az ezzel kapcsolatos intézkedéseket, hogy a február 20-án esedékes áfa bevallást már ne érintse a helyesbítés. Ha valaki mégis benyújtotta már az áfa bevallását, akkor azt önrevízióval korrigálni szükséges.

Forrás: Pexels.com
TEÁOR átsorolás: fontos határidők
A könyvelő egy másik fontos változásra is felhívta a figyelmet: a TEÁOR (Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere) besorolások módosítására. Az eddigi TEÁOR 08-as kódokat áthelyezték a TEÁOR 25-ös rendszerbe, amit a NAV automatikusan elvégzett január 31-ig, de kizárólag a főtevékenységekre vonatkozóan.
– A cégeknek július 1-ig van lehetőségük ellenőrizni és szükség esetén módosítani az egyéb tevékenységeiket. Ha ezt nem teszik meg, akkor augusztus 1-től az érintett tevékenységek törlésre kerülnek a cégnyilvántartásból – figyelmeztetett Takács Lili.
A könyvelő szerint érdemes átnézni a besorolásokat, mert nem minden esetben egyértelmű az átsorolás. – Van olyan régi TEÁOR-kód, amely két új kódnak is megfelelhet, és ilyenkor a vállalkozónak kell eldöntenie, hogy számára melyik felel meg a legjobban – tette hozzá.
Az egyéni vállalkozóknál ÖVTJ (Önálló Vállalkozók Tevékenységi Jegyzéke) besorolás van, s az is ugyanúgy módosul most, mint cégek esetében a TEÁOR-kód, de ott a NAV nem csak a főtevékenységeket sorolja át, hanem az egyéb tevékenységeket is. Az átnézés ugyanúgy tanácsos számukra is, mert itt is érvényes az, hogy egy régi ÖVTJ több jelenlegi ÖVJT-nek felel meg.

Forrás: Pexels.com
SZJA bevallás: ellenőrizni kell az M30-as nyomtatványokat
Takács Lili kitért arra is, hogy január végéig minden munkavállalónak meg kellett kapnia az M30-as nyomtatványát, amely az adóbevallás alapjául szolgál. – Sokan hajlamosak automatikusan elfogadni a NAV által elkészített SZJA-tervezetet, pedig azt mindig érdemes ellenőrizni – hívta fel a figyelmet.
– Ha az M30-as nyomtatvány és az SZJA-tervezet nem egyezik, az problémát jelenthet. Ilyenkor jelezni kell a munkáltatónak, hogy ő szóljon a könyvelőnek. Ha év közben rosszul lettek beadva a járulék- és SZJA-előleg bevallások, az eltéréseket okozhat – mondta a szakértő.
Mivel az adóbevallás a magánszemély felelőssége, ezért ha rosszul töltik ki, a NAV őt bünteti meg. – Ezért érdemes könyvelő segítségét kérni, mert bár pénzbe kerül, de hosszú távon akár meg is térülhet – tette hozzá Takács Lili.
Az SZJA bevallás határideje idén is május 20. Aki saját maga módosítja a NAV által készített tervezetet az e-SZJA felületen, az teljes mértékben maga vállalja a felelősséget a bevallás helyességéért. – Ha valaki könyvelőt bíz meg, akkor a könyvelő is felelősséget vállal a helyes adatokért, hiszen szerződés és számla is készül erről – magyarázta a szakember.

Forrás: pixabay.com
- Alanyi adómentességi értékhatár növelése: 2025. január 1-től az alanyi adómentesség határa 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedik, visszamenőleg alkalmazva.
- Választási feltételek (2025-re): akkor választható, ha 2024-ben ténylegesen és 2025-ben várhatóan vagy ténylegesen nem haladja meg az adóalany bevétele a 18 millió forintot.
- Korábbi határ átlépése esetén: ha 2023-ban vagy 2024-ben a régi, 12 milliós határt túllépték, akkor is választható az alanyi adómentesség, ha az új 18 milliós értékhatárt nem lépik át.
- Határidő és mód: 2025. február 28-ig kell nyilatkozni a NAV felé az ONYA felületen vagy a megfelelő bejelentő nyomtatványon.
- Új vállalkozásokra vonatkozó szabályok: A 2025-ben induló vállalkozások számára az időarányos 18 millió forintos értékhatár alkalmazandó.
- Számlamódosítási kötelezettség: A 2025. február 28-áig visszamenőleg választott alanyi adómentesség miatt a korábban kiállított számlákat módosítani kell, ha áfát tartalmaznak vagy fordított adózásúak.
- Adólevonási jog hatása: Az alanyi adómentesség visszamenőleges választásával az áfa levonási jog megszűnik, és az ezzel kapcsolatos bevallásokat korrigálni kell.
- Pénzforgalmi elszámolás megszűnése: Ha valaki korábban pénzforgalmi elszámolást választott, az alanyi adómentesség visszamenőleges választásával ezt elveszíti.