2025.01.06. 19:58
Vízkereszt – mit ünneplünk ma?
Az ünnep hagyományai és üzenete a mai napig fontos szerepet játszik a keresztény közösségek életében. Január 6-a, a vízkereszt napja nemcsak vallási, hanem kulturális és közösségi ünnep is.
A vízkereszt emlékezteti a hívőket Jézus Krisztus isteni természetére és arra, hogy eljövetele az egész emberiségnek szól. Az ünnep a fény és a remény üzenetét hordozza és a karácsonyi időszak lezárásaként a Krisztusra irányuló figyelem megerősítésére szolgál.
A vízkereszt jelentősége
A vízkereszt, vagy más néven epifánia, január 6-án ünnepelt keresztény ünnep, amely az adventi és karácsonyi időszak záróakkordja. Ezen a napon a hívők Jézus Krisztus isteni mivoltának megnyilvánulását ünneplik, amely három eseményhez kapcsolódik: a napkeleti bölcsek látogatásához, Jézus megkeresztelkedéséhez a Jordán folyóban, valamint az első csodához, a kánai menyegzőn a víz borrá változtatásához.
A napkeleti bölcsek látogatása
A vízkereszt legismertebb története a három napkeleti bölcs – Gáspár, Menyhért és Boldizsár – látogatása, akik egy csillagot követve találtak rá a kisded Jézusra Betlehemben. Ajándékaik – arany, tömjén és mirha – Krisztus királyi, isteni és emberi természetét szimbolizálják.
Hagyományok és szokások
A vízkereszthez számos néphagyomány és szokás kapcsolódik világszerte. Magyarországon ezen a napon szentelt vizet használnak otthonok megáldására, valamint megkezdődik a farsangi időszak, amely egészen hamvazószerdáig tart. A katolikus egyházban ezen a napon végzik a házszenteléseket, és az ajtófélfára a három bölcs nevének kezdőbetűit írják fel (20 + G + M + B + 25), amely az évszámot és a család megáldását jelképezi. A karácsonyfákat is ezen a napon bontják le a hagyomány szerint.
"Könyörögjünk! Áldd meg mindenható Úristen ezt a hajlékot! Legyen benne egészség, békesség, szeretet, tisztaság, eredmény, erény, alázatosság, jóság, szerénység, törvénytisztelet és hálaadás az Atyának és Fiúnak és Szentléleknek, aki él és uralkodik mindörökké! Ámen."