A sikeres életmódváltásról Monori Krisztina dietetikus adott tanácsokat

2025.01.07. 14:00

Új év, új kezdet: ne akarjunk egyszerre tíz kilót leadni, inkább osszuk fel kétkilós részcélokra

Az év elején sokan gondolják azt, hogy itt az ideje egy kis változtatásnak. Az új év, új kezdet jegyében sokan életmódjuk megreformálásába kezdenek nagyon nagy lendülettel ahelyett, hogy rövid távú célokat határoznának meg. A túlzottan drasztikus próbálkozásaikról általánosságban azonban elmondható, hogy január közepe, vége felé kifulladnak, mondta Monori Krisztina dietetikus.

A gond az, hogy az új év, új kezdet reményében túl sokat akarnak egyszerre az emberek, miközben nagyon fontos lenne valamilyen cél megjelölése, akár tíz kiló fogyásról, akár tartós életmódváltásról van szó. S ha már kitűztek maguk elé egy nagy célt, érdemes lebontaniuk kisebb célokra, és ezeken a kis térköveken haladni a cél elérése érdekében. Szükségtelen drasztikus fogyókúrába kezdeni, a tíz kiló fogyási célt azonban érdemes kétkilós részcélokra lebontani. Agyunk ugyanis úgy működik, hogy a kisebb vagy rövidebb távú célokat könnyebben tudjuk teljesíteni, mintha fél évre előre kitűznénk valamit, fejtette ki a szakember.

Új év, új kezdet. Monori Krisztina: alvási, stresszkezelési, étrendi és mozgási szokásaink megváltoztatásában a fokozatosságot tartsuk szem előtt!
Új év, új kezdet. Monori Krisztina: alvási, stresszkezelési, étrendi és mozgási szokásaink megváltoztatásában a fokozatosságot tartsuk szem előtt!
Fotó: ZH Archív

Új év, új kezdet: figyeljük meg szokásainkat 

Nagyon fontos, ha már életmódváltásba kezdünk, hogy négy területet járjunk körül, vagyis figyeljük meg alvási, stresszkezelési, étrendi és mozgási szokásainkat. Érdemes az első héten inkább csak erre koncentrálni, akár étkezési vagy életmódnaplót vezetni, amelyből pontosan kiderül, hogy hol csúszott el nap, például nassoltunk-e délután, vagy későn feküdtük le. Az alvás egyik kulcsa a fogyásnak. Legalább 7 óra alvásra van szükségünk, amelyhez legkésőbb 23 óra körül le kell pihennünk. Elalvás előtt már ne a telefonunkkal foglalkozzunk, hanem próbáljuk kizárni a külső ingereket például egy kis olvasással. 

A stressz ellen legjobb módszer a fizikai aktivitás 

Nagyon sokan az ételt, az italt, az alkoholt a bennünk lévő stressz levezetésére használják, nem sok sikerrel. Egyszerű stresszkezelési technikákkal azonban jobb és tartósabb eredményt érhetünk el, és ilyen módszereket bőven találhatunk a neten. A stresszkezelés szempontjából a leghatékonyabb a séta, a mozgás, mert a mentális feszültséget leginkább a fizikai aktivitás oldja. A mozgás fontos szerepet tölt be az agy és az idegrendszer egészségében amellett, hogy segíti fogyásunkat. Nem mindenki szeret edzőterembe járni, ezért kitűnő lehetőség a séta. A „nincs rá időm” nem lehet kifogás.  Néhány egyszerű megoldással ugyanis szakíthatunk rá időt, 

  • például gyalog megyünk oda, ahova addig kocsival szoktunk, 
  • vagy messzebb állunk meg, és gyalogolva közelítjük meg a célpontot.

Tegyük mérhetővé a teljesítményt!

A sétában is az a lényeg, hogy rövid távval kezdjük és azt fokozatosan növeljük. Fontos, hogy mérhetővé tegyük a megtett távokat, hogy lássuk fejlődésünket, ami pozitív hatással bír az agyunkra. Ehhez nem kell drága okosóra, nagyon olcsón lehet vásárolni lépésszámláló karórákat. Az első héten kitűzhetünk napi 3-4 ezer lépésszámot, amit fokozatosan növelhetünk 5 ezerre, majd 8 ezerre, ami az egészségügyi minimum. Elérve így a napi 10 ezer lépésszámot, ami zseniális a szív- és érrendszer egészségének szempontjából.

Állítsunk be magunknak napi három fő és egy kis étkezést, és fogyasszunk több zöldségfélét és gyümölcsöt
Állítsunk be magunknak napi három fő- és egy kisétkezést, és fogyasszunk több zöldségfélét és gyümölcsöt
Fotó: Antal Lívia

Étkezési ritmus napi három fő- és egy kisétkezéssel

Az étrend tekintetében nagyon fontos a már említett étkezési napló vezetése, amely szembesíthet azzal, hogy egész nap nassoltunk. Állítsuk be magunknak étkezési ritmust napi három fő- és egy kisétkezéssel, és azt tartsuk is be. Közben ne nassoljunk, egy fél almát se együnk meg, mert már az is hatással van a vércukor- és az inzulinszintre. A folyadékbevitelre nagyon kell figyelni, Ne elégedjünk meg napi egy-másfél liternyivel, mert másfél-két liter a minimum, amely lehet víz vagy cukormentes gyógytea. 

Nagyon fontos, hogy mindhárom fő étkezéshez illesszünk zöldségféléket, amely lehet 

  • friss, 
  • savanyított,
  • párolt,
  • sült. 

Uzsonnára nagyon jó a gyümölcs valamilyen csíramaggal, vagy magas rosttartalmú keksszel. Az édes ízről nem kell lemondani, csak olyan válasszunk, amiben nincs hozzáadott cukor. Az alkohol kerülése mindenképp fontos, így az eredményes fogyás szempontjából is. Maximum egy kis koccintásnyi mennyiséget fogyasszunk a jeles napokon. Érdemes előre gondolkodni, vasárnap megtervezni a következő heti menüt, mikor mire lesz időnk. Az alvási, stresszkezelési, étrendi és mozgási szokásaink megváltoztatásában tehát a fokozatosságot tartsuk szem előtt, mert csak ez vezet eredményre, hangsúlyozta végül Monori Krisztina.
 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában