Nagykabátban vezetéssel nő a balesetek és a sérülések kockázata

2025.01.06. 14:08

Téli ruházatban ne vezessünk, belső vérzés lehet a következmény

Minden szabadban parkoló autós rémálma, hogy a zimankós téli reggeleken a gépjárművet jégmentesíteni kell indulás előtt, ha előző este nem takarták le. A hidegben eléggé fázós művelet az autó megtisztítása, és az idő is sürget, ezért hajlamosak vagyunk téli ruházatban beülni a kocsiba. Nem ajánlatos így vezetni, elmondjuk, hogy miért.

A vastag téli ruházatban történő vezetés nemcsak a mozgékonyságot korlátozza, hanem a biztonságot is veszélyezteti, mivel a biztonsági öv nem illeszkedik megfelelően a testhez, erre világít rá a Német Autóklub, az ADAC a töréstesztjében, írja a Pénzcentrum.

Téli ruházatban kocsiban tartózkodni sem felnőttnek, sem gyereknek nem ajánlatos, mert a biztonsági öv nem úgy tart, mint kellene. Az ADAC, a Német Autóklub töréstesztjében erre hívja fel a figyelmet
Téli ruházatban kocsiban tartózkodni sem felnőttnek, sem gyereknek nem ajánlatos, mert a biztonsági öv nem úgy tart, mint kellene. Az ADAC, a Német Autóklub töréstesztjében erre hívja fel a figyelmet
Forrás: ADAC

Téli ruházatban nem ajánlatos vezetni

Az ADAC egy hétköznapi közlekedési helyzetet szimulált, amelyben téli ruházatot viselő felnőtt- és egy gyermekbábut szíjaztak az ülésbe, illetve a gyerekülésbe. A szíjkocsit ezután 16 km/h sebességgel állították meg, szimulálva a városi forgalomban történő hátsó ütközést. Már ennél a kis sebességnél a biztonsági öv mélyen a felnőtt- és a gyerekbábu hasába vágott, amely súlyos sérüléseket okozhat a belső szervekben, például a belekben, májban vagy lépben, és akár belső vérzéshez is vezethet. 

A biztonsági öv hasi területen viselése nem megengedett

A KRESZ kimondja, járművet csak az vezethet, aki biztonságos vezetésre alkalmas állapotban van, idézte Kiss Ambrus, a Magyar Autóklub Nyugat-dunántúli Regionális Szervezetének elnöke, hozzátéve, hogy ezért nem ajánlott vastag téli ruházatban vagy bármilyen kényelmetlen öltözékben vezetni, mert biztonságunkat veszélyezteti. Akadályozza mozgékonyságunkat, látásunkat és a jármű kezelőszerveihez való hozzáférést, így azt is, ha gyorsan kell reagálni egy helyzetre. A biztonsági övet a jogszabályoknak megfelelően kell használni, nem lehet azon lazítani, hogy kényelmesebb legyen. Fontos tudni, hogy téli ruházatban a biztonsági öv nem illeszkedik szorosan a testhez, és nem ott tart, ahol kell. A has alsó részén feszül meg, így ütközés esetén komoly sérülést is okozhat. Normál ruházatban, illetve kabát nélkül a biztonsági öv a csípőcsontnál, gyerekek esetében pedig a comboknál támaszt. Télen ajánlott üzemmelegre felfűteni az autót, hogy ne téli kabátban induljunk el. 

Az ADAC tesztje bebizonyította, hogy téli ruházatban való ütközéskor a biztonsági öv mélyen bevág a hasba. Akár súlyos sérüléseket is okozhat
Az ADAC tesztje bebizonyította, hogy téli ruházatban való ütközéskor a biztonsági öv mélyen bevág a hasba. Akár súlyos sérüléseket is okozhat
Forrás: ADAC

Sapka, sál, kesztyű – ugyanúgy akadályozza a vezetést

A téli ruházat többi része, így a kabát csuklyája, a sapka, sál is akadályozza a vezetést, mert nem látunk ki tőle. Egy vastag kesztyűben pedig nem tudjuk rendesen fogni, tartani a kormányt, a vastag bakancsokban, csizmákban pedig nem érzékeljük rendesen a pedálokat. A megfelelő ruházat kiválasztásával tehát önmagunkat is fel kell készíteni a téli vezetésre, hogy mindig képesek legyünk megfelelően reagálni egy váratlan közlekedési helyzetre. 

A biztonsági öveket arra tervezték, hogy kövessék a test csontszerkezetét, így alacsonyan, a medence első részénél vagy a medencénél, a mellkasnál és a vállaknál kell viselni; a biztonsági öv medenc részének viselése a hasi területen nem megengedett. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában