A Balatoni Múzeum különleges gyűjteménye

2025.01.01. 10:00

Kisgrafikai kincsek az új év jegyében

A Balatoni Múzeum újévi üdvözlőlapokból álló válogatása a kisgrafika műfajának gazdag hagyományait mutatja be. Papp Virág, a múzeum művészettörténésze adott ízelítőt a gyűjtemény kisgrafikai különlegességei közül, amelyek ex libriseket, alkalmi grafikákat és szabad grafikai alkotásokat is magukban foglalnak.

A kisgrafika kis méretű, sokszorosított grafikai eljárással készített mű, amely általában különböző nyomóformák (például fa, réz, linóleum) segítségével kerül a papírra. – Ezek az alkotások nemcsak technikai sokszínűségükkel, hanem tartalmukkal is lenyűgözőek: egy-egy ex libris például személyre szabottan ábrázolja a könyvtulajdonost, annak foglalkozásához, érdeklődési köréhez kötődő motívumokkal – mondja Papp Virág művészettörténész.

kisgrafika
B.U.É.K. című kisgrafika. Fekvő felületen fekete alapon fehér nyomással kéményseprő, vállán létrával. Fején cilinderes kalap. Háttérben kis fehértetős ház. Anyag és technika: linómetszet
Forrás: Balatoni Múzeum

Személyes jókívánságok és az alkalmi kisgrafika

A kisgrafikai gyűjtemény másik kiemelkedő része az alkalmi grafikák sora, amelyek egy-egy ünnep vagy esemény, például újév, családi ünnepek vagy évfordulók alkalmából készültek. Ezek gyakran humoros vagy frappáns jókívánságokkal egészültek ki és személyességük tette őket különösen kedveltté.

kisrafika
Boldog új évet kíván a Hegedűs család 1976. Ex libris. Népviseletbe öltözött táncoló fiatalok, két lány és egy fiú, átlós irányba elhelyezve. A bal felső lány kezében nagyobb drapériát tart, a mellette lévő fiú baljában boros flaska, a jobbjával szalagos kalapját tartja. A jobbra alul lévő lány kezében keszkenő. Balra lent a címfelirat, jobbra fent az évszám olvasható. Jobbra alul, a táncoló lány csizmája alatt SB monogram.
Forrás: Balatoni Múzeum

 

kisgrafika
Boldog új évet kíván Stettner B. és családja. Hanyatt fekvő női akt kötényébe bőségszaruból pénzt szóró angyal mellett ördög. Anyag és technika: linó(leum)metszet (kettő dúc). 
Forrás: Balatoni Múzeum

Az újévi lapok között találhatók olyanok, amelyek családokat vagy baráti társaságokat ábrázolnak vidám mulatság közben, de olyan grafikák is, amelyek a bőség és jólét szimbólumaival – például szőlőfürtökkel vagy telt kalászokkal – kívántak gazdag, sikeres esztendőt. A világháborús években azonban ezek a lapok komorabb hangulatot tükröztek, néha ironikus megjegyzésekkel reagálva a nehéz idők kereteire.

kisgrafika
BUÉK 1942. Dr. Lustig Istvánék. Páncélos halotton taposó békeangyal. Anyag és technika: rézkarc
Forrás: Balatoni Múzeum
kisgrafika
BUÉK Havas László. Bombákat tartó csontvázra lépve fát ültető férfi. Anyag és technika: fametszet (száldúcmetszet)
Forrás: Balatoni Múzeum

Gyűjtők munkája nyomán

A kisgrafikák nemcsak gyakorlati funkciójuk miatt váltak népszerűvé, hanem művészi értékük is hamar felkeltette a figyelmet. – A Balatoni Múzeum gazdag gyűjteménye olyan kiemelkedő gyűjtők, mint Soó Rezső és Poór Ferenc munkásságának köszönhetően jött létre. Az ő hagyatékuk révén vált a múzeum gyűjteménye a kisgrafika művészetének egyik kiemelkedő tárházává – tette hozzá a művészettörténész.

kisgrafika
Poór Ferencék újévi üdvözlete 1966-ból. A könyvjegyen akár az ó- és az új év, ég és víz világa fonódik össze. A hétszögletű ábrán balra fenn egy madár, jobbra alul egy hal látható. Humoros és filozofikus, ahogyan a hal uszonya és a madár szárnya interferál egymással. A kompozíció párhuzamos két élén szerepelnek a feliratok. A madár szárnya MKJ szignóban végződik.
Forrás: Balatoni Múzeum

A gyűjtemény nemcsak a grafikai technikák iránt érdeklődőknek nyújt izgalmas élményt, hanem mindazoknak, akik az újévi jókívánságok és az ünnepek egyedi, művészi megközelítésével szeretnének megismerkedni. A képeslapok időutazásra hívnak, betekintést nyújtva abba, hogyan ünnepelték és remélték az új esztendőt az elmúlt évtizedekben.

kisgrafika
Újévi köszöntő 1971. A grafikus egy stilizált hópelyhet rajzolt könyvjegyére. A hópelyhek ábrázolása igen nagy hagyományokra tekint vissza, elsősorban a karácsonyi ünnepkörhöz köthetően, mint a fehér karácsony megtestesítője. A hópihékben valamilyen formában mindig megtalálható a hatszög alakzat, azaz a hexagonális szimmetria. (Ennek oka a vízmolekulákban keresendő, amelyek megfagyott alakzatban hatszög rács alakzatba rendeződnek.) A hópihét körülölelő (szintén hat ágból álló) fenyőág megint csak karácsonyi motívum.
Forrás: Balatoni Múzeum

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában