2025.01.01. 10:00
Kisgrafikai kincsek az új év jegyében
A Balatoni Múzeum újévi üdvözlőlapokból álló válogatása a kisgrafika műfajának gazdag hagyományait mutatja be. Papp Virág, a múzeum művészettörténésze adott ízelítőt a gyűjtemény kisgrafikai különlegességei közül, amelyek ex libriseket, alkalmi grafikákat és szabad grafikai alkotásokat is magukban foglalnak.
A kisgrafika kis méretű, sokszorosított grafikai eljárással készített mű, amely általában különböző nyomóformák (például fa, réz, linóleum) segítségével kerül a papírra. – Ezek az alkotások nemcsak technikai sokszínűségükkel, hanem tartalmukkal is lenyűgözőek: egy-egy ex libris például személyre szabottan ábrázolja a könyvtulajdonost, annak foglalkozásához, érdeklődési köréhez kötődő motívumokkal – mondja Papp Virág művészettörténész.
Személyes jókívánságok és az alkalmi kisgrafika
A kisgrafikai gyűjtemény másik kiemelkedő része az alkalmi grafikák sora, amelyek egy-egy ünnep vagy esemény, például újév, családi ünnepek vagy évfordulók alkalmából készültek. Ezek gyakran humoros vagy frappáns jókívánságokkal egészültek ki és személyességük tette őket különösen kedveltté.
Az újévi lapok között találhatók olyanok, amelyek családokat vagy baráti társaságokat ábrázolnak vidám mulatság közben, de olyan grafikák is, amelyek a bőség és jólét szimbólumaival – például szőlőfürtökkel vagy telt kalászokkal – kívántak gazdag, sikeres esztendőt. A világháborús években azonban ezek a lapok komorabb hangulatot tükröztek, néha ironikus megjegyzésekkel reagálva a nehéz idők kereteire.
Gyűjtők munkája nyomán
A kisgrafikák nemcsak gyakorlati funkciójuk miatt váltak népszerűvé, hanem művészi értékük is hamar felkeltette a figyelmet. – A Balatoni Múzeum gazdag gyűjteménye olyan kiemelkedő gyűjtők, mint Soó Rezső és Poór Ferenc munkásságának köszönhetően jött létre. Az ő hagyatékuk révén vált a múzeum gyűjteménye a kisgrafika művészetének egyik kiemelkedő tárházává – tette hozzá a művészettörténész.
A gyűjtemény nemcsak a grafikai technikák iránt érdeklődőknek nyújt izgalmas élményt, hanem mindazoknak, akik az újévi jókívánságok és az ünnepek egyedi, művészi megközelítésével szeretnének megismerkedni. A képeslapok időutazásra hívnak, betekintést nyújtva abba, hogyan ünnepelték és remélték az új esztendőt az elmúlt évtizedekben.