2025.01.01. 14:30
Filmklub a Kistemplomban három különleges filmmel
Három különleges filmdráma kerül vetítésre januárban a keszthelyi Kistemplom közösségi terében. A filmklub a bántalmazás témáját járja körül, lehetőséget kínálva a résztvevőknek, hogy művészi eszközökön keresztül szembesüljenek az emberi gyarlóság és a megváltás kérdéseivel.
2025. január 4-én, 11-én és 18-án különleges filmklub indul a keszthelyi Szent Család templom (Kistemplom) közösségi terében. A vetítések 17 órakor kezdődnek, a program házigazdája és moderátora Németh Áron Csaba művelődésszervező-filmterjesztő és hittantanár. A filmklub célja, hogy a bántalmazás, az abúzus és ezek társadalmi, lélektani vonatkozásai iránt érzékenyítő, gondolkodásra késztető élményt nyújtson a keresztény közönség számára.
A filmklub fókuszában: a bűn nyomában
A három kiválasztott film – Születésnap, Vadászat, Hullámtörés – nem az egyházi kontextusban elkövetett visszaélésekre összpontosít, hanem a mindennapi élet profán közegében elkövetett vétkeket állítja középpontba. A program különleges alkalmat teremt arra, hogy az emberi gyarlósággal, a bűn mélységeivel és a művészeten keresztül kínált megváltás lehetőségével szembesüljünk.
Németh Áron Csaba szerint az ilyen témák feldolgozása nem csupán elmélyülést, de bátorságot is kíván. – A bántalmazás legocsmányabb formái – különösen a gyerekek elleni szexuális visszaélések – olyan tabutémák, amelyek elhallgatása önmagában is bűn. Gyakran társadalmi hárítás, naivitás vagy félelem akadályozza meg, hogy nyíltan beszéljünk róluk, pedig ezek az ügyek a hiteles keresztény tanúságtétel próbái is.
Születésnap, Vadászat, Hullámtörés – három film, három szombat
Az első vetítés, Születésnap (1998, r. Thomas Vinterberg), a Dogma-filmek zászlóshajója, egy családi születésnapi vacsora alatt kibontakozó valóságtagadást ábrázolja. A történet feltárja, hogy az igazság elfojtása hogyan mérgezhet meg egy közösséget.
A második film, Vadászat (2012, r. Thomas Vinterberg, főszerepben Mads Mikkelsen), egy kis dán faluban játszódik. A főszereplő egy ártatlan férfi, akit egy kislány félreértett vallomása alapján zaklatással vádolnak meg. A tömeghisztéria bemutatása döbbenetes példázat az ítélkezés veszélyeiről és a közösség destruktív erejéről.
A harmadik vetítés, Lars von Trier Hullámtörés (1996) című alkotása, a rideg emberi kapcsolatok, az elfojtott érzelmek és az áldozati szerep komplex ábrázolása. A film főszereplője a bűn és a szeretet skizoid világában krisztusi figuraként jelenik meg, aki a végletekig elmegy az igazságért.
Nyitott párbeszéd és szembesülés
A filmklubot egyfajta közösségi és lelki eseményként hirdetik, ahol a vetítések után lehetőség lesz közös beszélgetésre is. A szervezők célja nem csupán az érzelmi megrázkódtatás, hanem a szembenézés és a megoldáskeresés inspirálása.
– A fájdalmas igazságok feltárása a gyógyulás első lépése. Ezek a filmek nem csupán a bűn nyomasztó terhét mutatják be, hanem azt is, hogy az emberi gyarlóság ellenére van hely a megbocsátásnak és a megváltásnak – mondta Németh Áron Csaba.
A filmek témájuk miatt mély érzelmi hatást gyakorolhatnak, ezért a szervezők azt kérik, hogy 17 év alattiak csak szülői felügyelettel vegyenek részt.
A filmklub minden érdeklődő számára nyitott, akik szeretnék megérteni és feldolgozni a bántalmazás, a társadalmi hárítás és az igazságkeresés összetett kérdéseit. A vetítések ingyenesek.