Ünnepek után szürke hétköznapok átmeneti depresszió

2025.01.06. 19:59

Üresek lettek a napok, olyan lehangolt vagyok

Szinte mindnyájan ismerjük azt a lehangoltságot, az üres érzést, ami sűrű, örömökkel teli ünnepek után tör ránk. A karácsony és újév utáni átmeneti depresszió sokakat érint, nemcsak a magányos, vagy idősebb embereket.

A lelki jelenségnek tudományos neve is van: post-holiday blues, az ünnepek utáni depresszió. Januári levertség, csalódottság érzés, átmeneti depresszió. Gaál Zsuzska zalaegerszegi pedagógus-terapeuta azt is elmondta, miért alakul ki, mivel siettethetjük a "távozását".

átmeneti depresszió
Átmeneti depresszió ünnepek után
Fotó: Pezzetta  Umberto

- Szakmailag is alátámasztott, kutatott jelenség a felfokozott hangulatú időszakok utáni levertség, ami természetes folyamat, hiszen, főleg karácsony után nehéz visszarázódni a szürkébb mindennapokba - mondta Gaál Zsuzska. - Az egyedül élők, emiatt szorongók, sok veszteséget átélők számára még nehezebb, hiszen éppen ebben az időszakban erősödnek fel a hiányaik. De azokat is érinti, akik alapvetően jól érzik magukat otthon, pozitív beállítottságúak, mivel nekik is rossz visszatérni a hétköznapi ritmusba. Jó esetben pár nap alatt lezajlik ez a bágyadt ürességérzés, ha mégsem múlik el, érdemes vele komolyan foglalkozni vele, mélyebb okok lehetnek a háttérben. 

átmeneti depresszió
Gaál Zsuzska terapeuta beszélt az ünnepek utáni átmeneti depresszió jelenségéről
Fotó: ZH

Gaál Zsuzska felhívta a figyelmet a minket körülvevő, kevesebb biztonságot adó világ hatásaira is, ami szintén feszültséget okoz a jövőképet illetően. A fokozott stressz, amit az ünnepek tökéletessége érdekében érzett görcsös megfelelés okoz, csak növeli ezt a depressziót. Az ünnepi evés-ivás szintén alattomosan hat a hangulatra, a sok cukros étel, a kevés fény, a a korai sötétedés, a D-vitamin hiány mind összeadódhat a rossz hangulat előidézésében. 

átmeneti depresszió
Átmeneti depresszió, kimozdulással elmúlik
Fotó: Pezzetta Umberto

-Jó lenne, ha a karácsonykor olyan szépen áradó szeretet nem korlátozódna erre a pár napra, hanem januárban, sőt egész évben figyelnénk egymásra - folytatta a szakember. - Lehetne például akár újévi fogadalom az is, hogy nem engedjük el a szeretteinket, megtartjuk a figyelmünket irántuk. Nehéz továbbá a helyzet a külső nyomás miatt is. Évek óta hosszú hónapokra nyúlik a kényszeres, a fogyasztói társadalom által sugallt művi boldogság. A karácsonyfát sokan december elején felállítják, és nem bontják le vízkeresztkor, igyekszenek szétteríteni az élményt, de egyszer mindenképpen véget kell érjen. 

Átmeneti depresszió ellen

-Az ünnepek alatt összegyűjtött boldogságcsomag miért nem tart ki hosszabb ideig? Miért veszítjük el akár egy nap alatt?

- Pont azért, mert nagy a kontraszt. Nagy volt a várakozás, a feszültség, magas a hőfok, a lufi hirtelen pukkad ki, nincs fokozatosság. Amikor még nagy családban éltünk, ez nem volt erős érzés, ma azonban távol, külföldön élnek a felnőtt gyerekek, unokák. Természetes az ürességérzés. Enyhítő lefoglaltságokat érdemes keresni, kimozdulni, szabadba menni, mozogni, társaságot keresni. És megintcsak figyelni egymásra. Nagyon én-központú a világunk, ez is pszichés szorítás. 

Az emberi kapcsolatok távolodnak, lazulnak, szegényednek, nemtelen verbális eszközökkel bántjuk egymást sokféle szinten a virtuális és a valós térben. Kérdés, lehet-e ellenhatni.

-Legyen türelmünk önmagunkhoz is.

Gaál Zsuzska az adventi időszakban több idősotthonban olvasott fel mesét a tanítványaival, tapasztalatairól beszámolva elmondta, mennyi érzést hozott elő, adott muníciót az ott élőknek, akik saját elvesztett örömeit élhették újra ezáltal.

Mit tegyünk ellene?

  • mozgás
  • természetjárás
  • kimozdulás
  • rendrakás

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában