2025.01.06. 10:00
A hangtálak gyógyító rezgései (videó)
Bár nem csodaszer, a megfelelő rendszerességgel alkalmazva jelentős változásokat idézhet elő az életminőségben. A hangtálas terápia egy olyan kiegészítő módszer, amely a rezgések gyógyító erejét alkalmazza a testi-lelki harmónia helyreállításában, s azok számára a leghatékonyabb, akik nyitottak a természetgyógyászati megközelítésekre és hajlandóak aktívan tenni saját gyógyulásukért.
Kőhalmi Ágnes természetgyógyász, zeneterapeuta és mentálhigiénés szakember, 2007-ben végezte el a Pécsi Tudományegyetem művészetterápiás képzését. Azóta szakterületévé vált a zeneterápia, amelynek egy különleges ágára, a hangtálas terápiára specializálódott.
Ez a módszer a rezgések fizikai és energetikai hatásain alapul, egy német fizikus, Peter Hess által kidolgozott metódust követve. Hess több évtizedet töltött el Nepálban, Indiában és Tibetben, ahol a hangtálak készítését és működését tanulmányozta. Az ő kutatásai tették lehetővé, hogy a hangtálakat a 21. században is gyógyító célokra használjuk.
Hogyan működik a hangtálas terápia?
A hangtálas terápia alapja a rezgések fizikai tulajdonságai. Ahogy Kőhalmi Ágnes mondja: – Minden rezeg és a hangtálak befolyásolják az emberi test által kibocsátott rezgéseket. Az emberi test nagy részét víz alkotja, és a hangtálak rezgései képesek ezt a víztartalmat mozgásba hozni. Így a rezgések sejt szintig hatnak, támogatva az energiaáramlást és oldva az energetikai blokkokat.
A kezelés relaxációs állapotot idéz elő, amely kedvező hatással van az agyhullámokra és a tudatalattira is. – Ez a módszer nem csodaszer, hanem egy kiegészítő terápia, amely segíthet a testi-lelki harmónia helyreállításában – hangsúlyozza Ágnes.
A terápia menete
Egy hangtálas kezelés általában 1,5 órát vesz igénybe, beleértve az előzetes és az utólagos beszélgetéseket is. Az első alkalommal a terapeuta részletesen megismeri a kliens problémáit, majd a hangtálakat az egyéni állapotnak megfelelően alkalmazza.
– Nincs két egyforma kezelés – magyarázza Kőhalmi Ágnes. – Még ha ugyanazokat a hangtálakat is használom, az emberi test rezgései mindig másképp reagálnak. Egy elhangolódott test tompán és röviden szólaltatja meg a hangtálakat, míg egy kiegyensúlyozott test esetében a hangok fényesebben és hosszabban szólnak.
Milyen problémák esetén segíthet?
A hangtálas terápia széles körben alkalmazható. Leggyakrabban stressz, alvászavar, szorongás, depresszió, pánikbetegség és vérnyomásproblémák kezelésére keresik fel Ágnest. Akut esetekben, például egy nehezen feldolgozható élethelyzet miatt, már egy alkalom is jótékony hatású lehet. Hosszabb távon azonban rendszeresség szükséges a tartós eredmények eléréséhez.
Gyermekeknél tanulási nehézségek, viselkedészavarok esetén alkalmazható a módszer, amely számukra rövidebb, körülbelül 30-35 perces kezeléseket jelent.
Sikertörténetek
Az évek során számos pozitív tapasztalat igazolta a hangtálas terápia hatékonyságát. Egy pánikbeteg kliens például két hónapos rendszeres kezelés után teljesen elhagyhatta a gyógyszereit, és hosszabb távon is megszabadult a pánikbetegségtől.
A COVID-19 időszaka után egyre több vállalkozó férfi keresett fel Ágnest, akik alvászavarral, vérnyomásproblémákkal küzdöttek. – Látványos változást értek el már néhány alkalom után, sokan visszanyerték a lelki egyensúlyukat és fizikai jólétüket – meséli Ágnes.
Hangfürdő: csoportos relaxáció
A hangtálas terápiának létezik csoportos formája is, a hangfürdő. Ez egy meditatív, relaxációs élményt nyújt, amely során hangtálak, gongok és más különleges hangszerek segítik a résztvevőket a belső béke megtalálásában.
Az önismeret szerepe
A terapeuta számára is fontos az önismeret és az érzelmi stabilitás. – A kezelések hatással vannak rám is, ezért mindig van egy szertartásom, amellyel magamat levédem. Az empátia nem jelenti azt, hogy átveszem a kliens problémáit. Tudnom kell helyén kezelni az érzelmeket, különben nem tudnék hatékony segítséget nyújtani – vallja Kőhalmi Ágnes.