Többféle panaszt okozhat, ha elmulasztjuk

2024.12.05. 11:33

Téli hidratálás: szervezetünk igényli, „fűtsük fel” tehát meleg folyadékkal

Tíz emberből nagyjából hét azt szokta mondani, hogy télen sokkal kevesebb folyadékot iszik, mint nyáron. Ahogy nyáron, úgy télen is sokféle panaszhoz vezethet mindez, az ok a téli hidratálás hiányában keresendő. Monori Krisztina zalaegerszegi dietetikus elmondja azt is, hogy miért.

A megfelelő téli hidratálás elmaradása nehezítheti a szervezetet feladatainak ellátásban, ezért kiemelten fontos testünk, szervezetünk belső hidratálása minden évszakban, többek között a jó emésztés, a jó gondolkodás és a jó veseműködés fenntartása érdekében. Ha valaki nem iszik elegendő folyadékot, akkor könnyebben kiszáradhat a száj nyálkahártyája, még télen is, amelyen így könnyebben megtapadnak az oda nem illő „idegenek”, azaz a vírusok és a baktériumok. Bizony, a megfázást nem a hidegtől kapjuk el, hanem a szervezetünkbe bejutó „idegenek” fertőznek meg bennünk, intett a dietetikus szakember.

Szervezetünk belső hidratálására minden évszakban ügyeljünk, hangsúlyozta a téli hidratálás jelentőségéről Monori Krisztina dietetikus
Szervezetünk belső hidratálására minden évszakban ügyeljünk, hangsúlyozta a téli hidratálás jelentőségéről Monori Krisztina dietetikus
Fotó: ZH-Archívum

Téli hidratálás: meleg teával

Mennyire jól tud esni egy fárasztó nap után a hidegből hazatérve egy finom meleg ital? A kínai gyógyászat egyik fő intelme is a meleg folyadékok előnyben részesítése, legyen az víz, tea, leves. Jót tesznek a vesének, a lépnek, a májnak. Fűtsük fel tehát a téli hidratálást egy finom meleg teával, amely lehet gyümölcs-, gyógy- vagy délelőtt zöld tea. Fogyasszunk magas víztartalmú ételeket, így leveseket, főzelékeket vagy kompótokat. Ízesíthetjük a teát, a vizet citrom- és gyömbérkarikákkal, hogy kellemesebb legyen az íze. A cukorral való édesítést mellőzzük. Mindezt előre elkészíthetjük, munkahelyünkre kulacsban magunkkal is vihetjük. S hogy ne feledkezzünk meg róla, hogy időnként kortyoljunk belőle, állítsunk be emlékeztetőt telefonunkon, ajánlotta figyelmünkbe Monori Krisztina.

Téli vitaminpótlás. Mit tudunk és mit nem változatos étrenddel bevinni?

Ahogy megyünk bele a télbe, úgy ürülnek ki szervezetünk vitaminraktárai. Ez főleg a D-vitaminra igaz, mert októbertől márciusig a napfény nem olyan szögben éri a bőrünket, hogy az elegendő lenne termelődéséhez. A D-vitamin mint hormonhatású anyag, immunrendszerünk épségében nagyon fontos szerepet tölt be. Figyelem, felszívódásának elősegítéséhez magnézium és K-vitamin bevitele is szükséges. Többféle magnéziumot reklámoznak, de nem mindegy, hogy melyiket választjuk. Érdemes elolvasni a termékismertetőt. 

  • A magnézium-citrát, 
  • magnézium-laktát 
  • vagy magnézium-glicinát tartalmú étrend-kiegészítőket részesítsük előnyben, mutatott rá a dietetikus szakember. 
Egy finom meleg tea is elősegíti a téli hidratálást
Egy finom meleg tea is elősegíti a téli hidratálást
Fotó: Forrás: pixabay

Milyen esélyünk van arra, hogy táplálékkal vigyük be?

Kevés, mert a D-vitamin és a magnézium esetében is nagyon nehéz a megfelelő mennyiséget táplálkozással bevinni. A magnézium nagyon fontos ásványi anyag, rendkívül sok immunfolyamatban vesz részt, ezért egész évben javasolt a szedése. Ha táplálékkal kívánjuk bejuttatni, a sütőtök, a zöld leveles zöldségek és a quinoa kiváló lehetőség erre. A sütőtök amellett, hogy magnéziumforrás, narancssárga színanyagai, a karotinok révén erős antioxidáns hatással is rendelkezik. Most van a szezonja a savanyított vagy hordós káposztának is, amely bővelkedik K-vitaminban. Rendkívül magas C-vitamin tartalma nagyon jó hatással bír az egész szervezetre, főleg az immunrendszerünkre. Nagyon jó C-vitaminforrások a citrusfélék: a citrom, a narancs, az áztatott csipkebogyótea vagy a homoktövis. A helyben termett cékla, sárgarépa, lila káposzta szintén nagyon gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Fogyasztásukkal szintén sok antioxidánshoz juttathatunk. Vitaminokat mindazonáltal ne szedjük nyakra-főre, mert szükségességét és mennyiségét egyénileg kell mérlegelni. Bízzuk szakemberre ennek eldöntését, aki a legjobb minőségű étrend-kiegészítő kiválasztásában is tud tanácsot adni.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában