2024.11.29. 07:00
Sérült gyermek a családban: egy édesanya vallomása
Az életnek eljönnek azon pillanatai, amikor dönteni kell. A legjobb szándék ellenére is egy sérült gyermek gondozása, pláne, ha már felnőttkorú, nagy leterheltséget jelent a család számára. Nem egyszer társas kapcsolatok mennek erre rá. Férj, feleség, az egészséges gyermek szenved amiatt, hogy beszűkül életterük. Előbb-utóbb muszáj segítséget kérni.
Zalaegerszegen a Mandulavirág Fogyatékossággal Élők Református Szeretetotthona 13 éve fogadja a sérült fiatalokat, és segíti a családokat a sérült gyermekek gondozásában. A 27 éves Bence is ott él. Édesanyjával, Vugrinecz Mónikával és Szalainé Huber Andrea intézményvezetővel beszélgettünk.
Sérült gyermek a családban
Bence születési sérült. Teljes ellátásra szorul. 23 éves korától lakik a szeretetotthonban, addig családban élt. Édesanyja soha nem gondolta, hogy ez másképp lesz. De, mint mondta, adódnak az ember életében olyan változások, párkapcsolati, egészségügyi problémák, amikor rádöbben arra, hogy bármennyire is szeretné, nem tudja ezt fenntartani élete végéig.
- Bence 13 éves volt, amikor elváltam, utána egy ideig egyedül éltünk. Később megismerkedtem második férjemmel, aki teljes mértékben elfogadta Bencét. 2016-ban megszületett közös gyermekünk. Ahogy mindketten növekedtek, szembesültünk a problémákkal. Bence mozgatása, ápolása egyre nagyobb nehézséget okozott fizikálisan. Janka előtt pedig nyílt a világ. Egy cseperedő kisgyermeknek azonban nehéz megmagyarázni azt, hogy azért nem tudunk elmenni a játszótérre, mert Bencét nem tudom mozgatni, nem tudom kire bízni – mondja az édesanya.
Eljön az idő, amikor muszáj segítséget kérni
Janka születésekor Bencét már a Mandulavirág szeretetotthonba vittük heti kétszer nappali ellátásra. Az akkori igazgatónő hívta fel a figyelmemet arra, hogy gondolkodjak el a bentlakásos elhelyezésen, mert nem fogom bírni. Hallani sem akartam róla. Bencével berendezkedtünk egy életre, de igaza lett. Muszáj volt segítséget kérni. Jankának nem akartam azt a sorsot szánni, hogy egy csomó dologról lemondjon. De vajon melyik ujjamat harapjam meg? Nem szerettük volna, hogy ez a helyzet káros legyen egészséges fejlődésére. Ekkor döntöttünk úgy, hogy Bencét beadjuk bentlakásos ellátásra, amibe kicsit belehaltam – mondja könnyek között az édesanya.
Janka nagyon szereti a testvérét, már pocaklakóként is „látogatta” a szeretetotthonban, fűzte hozzá az elhangzottakhoz Szalainé Huber Andrea intézményvezető. Janka hozzánőtt az otthonhoz, mert amikor még kisbaba volt, testvéréért heti kétszer házhoz ment a támogató szolgálat autója, hogy behozza. Miután Bence bekerült lakóként az intézménybe, szüleivel együtt látogatja. Örömmel találkozik a többi lakóval is. Számára teljesen természetes, hogy vannak, akik mások. Nem mindenki születik egészségesnek, de ugyanolyan értékes ember, mint az épek.
Janka: „Bencét így szeretjük!”
- Egyszer, amikor valaki rácsodálkozott Bencére, hogy „a bácsi nem tud járni”, odaszólt: „Igen, nem tud menni, de mi így szeretjük”. Bence minden hétvégét, az ünnepnapokat és a szabadságok idejét is otthon tölti, így neki és Jankának is megvan a saját ideje. Egy ilyen szociális intézménynek nagy szerepe van abban, hogy megkönnyítse a családok számára az életet. Számomra is, amely által én és a családom is kiegyensúlyozott lehet. Ha én jól vagyok, akkor jól van a család, és jól van Bence is - hangsúlyozta Vugrinecz Mónika.
Sokkal több férőhelyre lenne szükség
- Bence a szeretetotthon nagy családjában is jól érezheti magát, hiszen közösségben lehet, és részese lehet a városban tartott programoknak is. Mindenhova visszük magunkkal - mondta Szalainé Huber Andrea. A Mandulavirág Fogyatékossággal Élők Református Szeretetotthonában 39 főnek biztosítanak bentlakásos ellátást. Egy sérült gyermek születése nagyon megterhelő a szülők számára, sokukat nem is látogatják. Másfelől meg kell birkózniuk azzal a félelemmel, hogy ki gondoskodik gyermekükről, ha ők már nem lesznek. Sokkal több férőhelyre lenne szükség, mert nagyon hosszú a várólista.