Kék a kökény, recece…

2024.11.30. 13:00

Roskadoznak a kökénybokrok a gyümölcsüktől – lenne benne üzleti fantázia

„…Én is annak a babája vagyok, / Aki nékem egész héten csókot adott, / Kék a kökény, recece, ha megérik, fekete, / Én utánam barna legény ne gyere.” magyar nóta jutott az eszembe, amelynek szövegírója Kóródi Gyula, zeneszerzője pedig Koczka Géza, amikor a zalaszentmihályfai faluvégen megpillantottam egy hatalmas kökénybokrot roskadásig rakott terméssel. A bogyók zöme még ép volt, többségük feketére érett, de még nem vesztették el kékes harmatukat sem. Azonnal megkóstoltam egy szemet, íze édeskésen fanyar, de már kellemesen jó volt. Nemrég láttam egy dokumentumfilmet, amelyben az angol, francia kastélyt megmentő tulajdonos, a kökénybokrok termését összegyűjtötte, erjesztette és lepárolta. Isteni gyógy eszenciát főzött belőle.

Fotó: Győrffy István

Miért is ne, hiszen a magyar szakkönyvekben utánajárva kiderül, hogy a kökény a rózsafélék családjába, azon belül a szilvafélék alcsaládjába tartozó közismert cserje. A kökény tehát a szilva egyik rokona, márpedig köztudott, szilvából főzik hazánkban az egyik legfinomabb pálinkát. A kökény nálunk használt népies nevei: kökény, boronafa, koronafa, ekegúzs, kininfa, kökönye, tövisfa, zabszilva, s a hegyoldalak, erdőszélek, cserjések, napfényes erdők növénye. Termése szeptemberben érik, de akkor érdemes igazán gyűjteni, amikor a dér már megcsípte. Ekkorra megpuhul, fanyarságából veszít, és enyhén édes íze lesz…

kökény
Roskadásig termett kökénybokor
Fotó: Győrffy István

Felhasználása rendkívül széleskörű volt a múltban, s most sem megvetendő. Almával kevert gyümölcséből mártást készítettek belőle, amit húsokhoz és vadhúsokhoz ízesítőként használtak fel. Gyümölcséből azonban bor és likőr is készthető, erre a legjobb példa a spanyolországi Navarra környéke, ahol a kökényes pacharánt készítik (navarrai eredetű, ánizsos-kökényes likőr). A pacharánhoz kizárólag ánizslikőrt, cukrot és kökényt használnak, nem tartalmaz semmilyen színezéket és aromát. A kökényt megfelelő érettségi állapotában leszedve, frissen adják a párlathoz, a spanyol szabvány szerint literenként 125 grammot. Amellett, hogy italként önmagában fogyasztják, számos étel készítéséhez is felhasználják. Készülhet vele pacharános libamáj, vagy kökényes füstölt kacsamáj, pacharános Roncal sajt, de céklás salmorejo is pacharánnal, rozmaringgal és eperrel ízesítve. Ezen kívül többféle koktél alapanyagának, vagy ízesítőjének is jó: keverhetik mojitóhoz, vagy vegyíthetik fehér vermuttal és citromlével, illetve piros gyümölcsök levével. A spanyol környéken nagy becsben őrzik a kökényt, míg nálunk vagy lehullik és elrothad, vagy a madarak tápláléka lesz. Jó volna, ha valakik meglátnák a kökényben az üzleti lehetőséget, s leszednék a gyümölcsöt.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában