2024.11.09. 08:00
Megtorlás Somogyban
1956. november 4-én a Kádár János vezette kormány büntetlenséget ígért a forradalom résztvevőinek. A szovjet intervenció után azonban már 4700 embert tartóztattak le. A szovjet politikai rendőrség, a KGB emberei csaknem ezer embert a kárpátaljai börtönökbe internáltak. A "pufajkások" pedig 1956. december 8. után tömeges letartóztatásokba kezdtek, hiszen ezen a napon a kormány statáriumot hirdetett. Újra megnyitották az internálótáborokat is. 1957 áprilisában felállították a népbíróságokat az "ellenforradalmi bűncselekmények" elkövetőinek, azaz az "ellenforradalmi uszítóknak" az elítélésére.
1956 vége és 1959 között harmincötezer ember ellen indult rendőrségi eljárás. Ebből 26.621 embert ítéltek el, sokakat internáltak, több száz embert pedig kivégeztek. A megtorlások a fegyveres harc résztvevői, a forradalmi bizottságok és munkástanácsok vezetői, valamint a pártellenzék értelmiségi tagjai ellen irányultak. Vajon mi történt a forradalmárokkal Kaposváron? Mi várt rájuk 1956. november 4-e után?
Megkezdődött a megtorlás
1956. november 4-én a megyei pártbizottság épületét védő tíz-tizenkét fiatal nemzetőr, sorkatonák, a Táncsics Gimnázium és a Cukoripari Technikum diákjai, a szovjet túlerő láttán nem tanúsítottak ellenállást, a kivégzőosztag mégis azonnal falhoz állította őket. A sortűzben halálos lövés érte Köbl Józsefet és Vígh Jenőt. Az életben maradó sebesülteket az oroszok Taszárra, majd Pincehelyre szállították.
A megszállók következő lépése a Baross és a Füredi laktanyában állomásozó katonák leszerelése volt. A helyi sztálinisták azonnal átvették a hatalmat a városban, s megkezdték az MSZMP szervezését. Az utcákon megjelentek a röplapok a kijárási tilalomról, az "ellenforradalmi-fasiszta" lázadás leveréséről. A deportálások a kárpátaljai ungvári börtönbe hamarosan megindultak, oda vitték el Gábriel Jánost és Hamvas Józsefet is, ők csak az általános nemzetközi tiltakozás után kerültek vissza a kaposvári börtönbe.
Sokakat nyugdíjaztak, leszereltek, elbocsátottak, többen emigráltak, köztük Farkas László, Óvári József és Poldesz Albert is. A neves kaposvári forradalmárt, Kunszabó Ferencet 1957. június 3-án tíz év börtönbüntetésre ítélték, 1957 júniusától a többi vezető is négytől nyolc évig terjedő börtönbüntetést kapott, sokan csak 1962-ben szabadultak. A legkülönösebb történet talán Somogyi Lajos esete, ő önmagát börtönözte be. Somogyi, a Katonai Forradalmi Tanács elnökhelyettese a bujkálást választotta. Felesége készítette el a kacsaól alatt azt a rejtekhelyet, ahol Somogyi hat esztendőn át rejtőzködött.
Az "ellenforradalomról" szóló teória Somogy megyét is elérte. Így jelenhetett meg 1957 márciusában a Somogyi extramagyarok tündöklése és bukása című ötrészes cikksorozat az októberi események "torzított" bemutatására. 1957 októberében pedig napvilágot látott Az ellenforradalom Somogyban című fehér könyv, amely tudatosan "feketítette be" a forradalmat s annak résztvevőit.
Tóth György és Herczeg József tragédiája
A somogyi 1956-os forradalom megtorlásaként két embert végeztek ki a kaposvári börtönben: Tóth Györgyöt és Herczeg Józsefet. Tóth György fonyódi lakost fegyverrejtegetés vádjával fogták perbe. A szigetvári Herczeg József esete különösen tragikus: őt a saját édesapja jelentette fel, és később hiába vonta vissza vallomását.
Kaposvár és Somogy példája jól bizonyítja 1956 októberének, novemberének össznemzeti erejét, katartikus hatását, egy nemzet "együttmozdulását", a közösen elért dicsőségét és sajnálatos tragédiáját. A somogyi származású Fekete István megrázó soraival emlékezünk az 1956 után meghurcolt kaposvári, somogyi hősökre: „Itt nem voltak altábornagyok, itt nem volt stratégia és taktika, itt csak halálbamenő tizennégy-húszéves gyerekek voltak, lányok is, akik betelvén egy istentelenség szörnyű ürességével, a jelszavak csatornalevesével, a hazugság emészthetetlen maszlagával, és nekimentek felborítani a hegyet, megfordítani a történelmet, eszméletlen céltudatossággal élni vagy meghalni. És felborították a hegyet, és megfordították a történelmet, és győzelmesen élve maradtak. Élve maradtak elsősorban azok, akiknek testük meghalt, mert örökké élnek az örökkévalóban és a nemzet szívében...”
dr. Kovács Emőke