Esélyt a kék vércsének!

2024.11.12. 15:00

Ne irtsuk ki az összes madárfajt!

Jó pár madárfaj jó ideje nehezen él együtt az életteret szorgalmasan leuraló emberrel. Kovács Attila nyugalmazott zalaegerszegi tanár nem szeretne ebbe belenyugodni. A kék vércse madárfaj érdekében tett lépéseket. A madár a legnyugatibb élőhelyének számító Magyarországon ugyanis vészesen megfogyatkozott.

Kovács Attila gyakran jár madármegfigyelésre, például a Kisalföldre is. Ahol végre találkozhatott néhány, a sólyomfélék családjába tartozó kék vércsével. Egy példány eszmei értéke egymillió forint, ami mutatja, e madárfaj veszélyben van, amelynek a megmentésére az Európai Unió is akciót indított. Miért? 

madárfaj
Madárfaj - kék vércse - védelmére készített madárodúk
Fotó: Kovács Attila

Madárfaj veszélyeztetve

- A kék vércse nem fészekrakó, a varjak elhagyott fészkeit használta költésre a füves pusztákon - mondta a lelkes amatőr madarász. - Ám a varjak elmúlt évtizedek alatti erőteljes gyérítése miatt hazánkban 90 százalékuk elpusztult, így fészket sem rakott. A holtpont a 2010-es évekre tehető. Tíz év alatt a kék vércse  európai állománya mintegy 30 százalékos csökkenést szenvedett el. A Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján sebezhetőként szerepel. A Magyar Madártani Intézet igyekezett ellensúlyozni a gondokat, odúkat, ládákat helyeztek ki villanyoszlopokra, valamennyire használt is, az 500 párra csökkent varjúállomány felszaporodott 1200-ra. Az Európai Unió teljes kék vércse állományának mintegy 40 százaléka költ Magyarországon, télen akár Zanzibárig repül. Rovarokkal, rágcsálókkal, pockokkal táplálkozik, részt vesz az ökológiai egyensúly fenntartásában, ami bizony az emberi beavatkozás miatt eléggé billeg, nemcsak nálunk.  

madárfaj
Kovács Attila a kék vércse madárfaj egyedeinek szánt ládákkal
Fotó: ZH

Mit tehet az egyszerű zalaegerszegi természetvédő ember, aki átérzi a problémát?  Felkeresi a város faipari technikumát és madárodú készítését kéri a diákoktól, tanáraiktól. A Deák Ferenc Technikum  és  Mozsdényi Attila gyakorlati oktatást koordináló igazgató-helyettes partnernek bizonyult, a diákok 20 darab ládát készítettek, amelyek a napokban a Hanságba utaznak, hogy a tavasszal visszatérő kék vércsék szállást, költőhelyet, otthont találjanak - elvégre a magyar vendégszeretet kötelez. 

- A Kisalföldön egyre gyakrabban költenek, most ott kell segíteni, de elképzelhető, hogy hamarosan Zalában is megjelennek - mondta a Magyar Madártani Egyesület zalaegerszegi tagja. 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában