Zengő Ölelő foglalkozások Balatongyörökön

2024.11.09. 08:30

A zene létszükség születéstől fogva (galéria és videó)

A zene nemcsak hobbi, hanem létszükséglet, vallja Török Nikolett zenepedagógus, aki a balatongyöröki Zengő Ölelő foglalkozásokat vezeti anyukáknak és kisgyermekeiknek, 0–3 éves korig. Az legfiatalabbakat már születésük után körbevegye az élő zene szeretete és hatása, és hogy a szülők mintát kapjanak, miként vezessék be gyermeküket a zene világába. Nikolett elkötelezetten vallja: a zene mindennapi jelenléte érzelmi támasz és örömforrás egyaránt.

Zene: A legkisebbektől a nagykamaszokig tanít örömöt Török Nikolett. Elhivatottsága és munkája révén már számos balatongyöröki és környékbeli család kapcsolódott be ebbe az értékteremtő közösségbe.

Török Nikolett zenepedagógus azt vallja a zene nemcsak hobbi, hanem létszükséglet
Török Nikolett zenepedagógus azt vallja a zene nemcsak hobbi, hanem létszükséglet
Fotó: Mészáros Annarózsa

Zene az első közösségi élmények egyikeként

A „Zengő Ölelő” foglalkozások Balatongyörök közösségi házában várják a szülőket és csemetéiket, ahol meghitt, oldott légkörben közösen dalolnak, mondókáznak, sőt ölbeli játékokat is tanulnak. Az önkormányzat támogatásával, ingyenesen szervezett alkalmak segítenek, hogy a legkisebbek már a legkorábbi éveikben megtapasztalják az együtt zenélés örömét. A zenepedagógus szerint ezek az órák nemcsak a gyermekek fejlődését támogatják, hanem a szülők önbizalmát is növelik: – Nagyon sok anyuka nem mer énekelni, mondván, nem szép a hangja. Én viszont mindig elmondom nekik, hogy a saját gyermekük számára az ő hangjuk a legszebb a világon.

A közös éneklés és játék közben kialakuló közösség a szülők számára is fontos támasz. Nikolett tapasztalata szerint ezek az összejövetelek a családok kapcsolódási pontjai is lehetnek, így akár barátságok is szövődnek a résztvevők között. – A szülők szívesen osztják meg egymással a mindennapi tapasztalataikat, kérdéseiket és örömeiket, hiszen mindegyikük számára közösek a kisgyermekkori kihívások – meséli Nikolett. Az együtt éneklés és a közösségi élmény így a szülő-gyermek kapcsolatot és a tágabb családi, baráti környezetet is gazdagítja.

Zene az érzelmi fejlődésért és a hagyományok ápolásáért

Nikolett számára a zenei nevelés különös jelentőséggel bír: fontosnak tartja, hogy a gyermekek megismerkedjenek a népdalokkal, hiszen régen ezek a dalok mindennapi kapcsolódást jelentettek a családok számára. A közösségi élet hiányában ezek az énekek lassan kikopnak a családok életéből, és egyre kevésbé jelennek meg a gyermeki nevelésben. – Régebben a családok több generációja élt együtt, így mindig akadt valaki, aki énekelt vagy döcögtette a gyereket, és ezeket a dalokat hallás alapján, szájról szájra adták tovább – mondja. Nikolett abban bízik, hogy a Zengő Ölelő foglalkozások révén ezek a hagyományok tovább élnek, és a résztvevő szülők bátran énekelnek majd gyermekeikkel otthon is.

Az élő zene előnye, hogy a gyermekek valódi emberi hangon keresztül ismerkednek a ritmusokkal és dallamokkal, amely Nikolett szerint alapvető emberi szükséglet: – A zene minden érzelmet képes közvetíteni, és segítségével a gyerekek megtanulják megélni és kifejezni a saját érzéseiket is.

Papp Alexandra 17 hónapos kisfiával érkezett a foglalkozásra. - Mi járunk másik zenebölcsibe is, eljövünk ide is. Zenéltem a vonyarcvashegyi fúvós zenekarban, és így ezt a zenei nevelést fontosnak, hasznosnak tartom, ezért próbálom őt is ebbe az irányba terelgetni. 

0-3 éves kor között járnak gyerekek a foglalkozásokra
0-3 éves kor között járnak gyerekek a foglalkozásokra
Fotó: Mészáros Annarózsa

Zene az egész életre szóló nevelés részeként

Nikolett zenei nevelői munkája nem ér véget a hároméves korban, hiszen általános iskolában és zeneiskolában is tanít, és gyakran találkozik azokkal a gyermekekkel, akik az első években a foglalkozásaira jártak. A zenepedagógus több éve segíti a gyermekeket az alapfokú zenei ismeretek elsajátításában is, ahol ének-zenei és szolfézs órákon folytatják a korábban megkezdett zenei fejlődést. – Előfordul, hogy találkozom egy korábbi zenebölcsissel, aki már felső tagozatos, és emlékszik a közös éneklésekre. Számomra ez a legjobb visszajelzés – teszi hozzá.

A Zengő Ölelő foglalkozások, a szolfézs órák és a zeneiskolai tanítás mind azt a célt szolgálják, hogy a gyermekek minél korábban megismerkedjenek a zenével, hiszen ezáltal fogékonyabbá válnak a kulturális értékekre és az érzelmi gazdagságra is. Nikolett szerint minden korosztály számára fontos, hogy a zenével kapcsolódhasson másokhoz és önmagához, mert a zene szinte mindent kifejez: örömöt, bánatot, vágyakat, és ezek feldolgozásában is segít. – Nekem a zene az élet része, nélküle nem is tudnám elképzelni. Szeretném, ha a gyermekek is átélhetnék ezt az örömet, és a zene révén teljesebb, érzelmileg gazdagabb életük lenne.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában