2025.05.12. 14:15
Mutatjuk, miért nélkülözhetetlenek a növények az egészségünkhöz
Növénytermesztés nélkül nem lenne élelmiszer, takarmány; a növények nélkülözhetetlenek az egészségünkhöz. Ha elpusztulnak, az kihat a gazdálkodók, termelők megélhetésére, az élelmiszerek minőségére és árára is. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA), az Európai Bizottság (EC) és európai partnereik ezért indították el a #PlantHealth4Life kampány harmadik évét, amelyhez Magyarország is csatlakozott.

Illusztráció
Forrás: Shutterstock
Az elfogyasztott egészséges ételektől a friss levegőig – a növények nélkülözhetetlenek az egészségünkhöz.

Forrás: Shutterstock
Az egészséges növények
- színesítik étrendünket,
- fenntartják a biológiai sokféleséget,
- alakítják a gazdaságot
- és fenntartható jövőt biztosítanak.
A jó terméshozam pedig hatással van az élelmiszerek elérhetőségére és árának alakulására is.
A klímaváltozás, a kereskedelem és a turizmus azonban számos kihívás elé állítja a növények védelmét: messzi tájakról növényi károsítókat hurcolhatunk be az országba, amelyek ellen bekerülésük után már nem tudunk védekezni. Vagy azért, mert nincs még ellene hatékony védekezési technológiánk, vagy a honos növényeink nem elég ellenállóak. Mindez súlyos gazdasági és környezeti következményekkel járhat.
A Xylella fastidiosa nevű baktériumfertőzés például több mint egy évtizede pusztítja az olajfákat Dél-Olaszországban. Több millió fa pusztult ki máig, veszélyeztetve a biológiai sokféleséget és a helyi gazdaságokat. A nagyarányú fertőzés kihatott a más országokban kapható olajbogyó piaci árára is.
A #PlantHealth4Life kampánynak ezért az a célja, hogy növelje a növényegészségügyi kockázatokkal kapcsolatos tudatosságot.
Ha az emberek megértik, milyen alapvető szerepet játszik életükben a növényegészségügy – az asztalukon lévő fogástól kezdve a belélegzett levegőig –, akkor maguk is változást akarnak
– hangsúlyozta Sylvain Giraud, az Európai Bizottság Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Főigazgatóságának Növényegészségügyi Osztályvezetője.
„A #PlantHealth4Life emlékeztet arra, hogy mindannyian sokat tehetünk: informálódunk és tudatos döntéseket hozunk, amivel megvédjük növényeinket” – tette hozzá.
Az idei kampányhoz 26 EU-tagállam, 5 EU-tagjelölt ország és Svájc is csatlakozott. A kampány idén a gyakorlati cselekvésre és a közösségi részvételre helyezi a hangsúlyt, arra bátorítják az állampolgárokat, hogy váljanak a növényvédelem nagyköveteivé.
Bulvár-celeb
- Ez a képlet segít felismerni a toxikus párkapcsolat jeleit
- Új, veszélyes nyári trend tarol az interneten: napégés mint művészet? (videó)
- Varga Csaba pótlólagos oxigén nélkül akarja megmászni a K2-t
- Szabó Zsófinak könnybe lábadt a szeme, amikor meghallotta a család történetét (videó)
- Részvételi rekordot döntött a 3. MOL Campus Öbölúszás