Támogatás

2018.01.22. 11:27

A zalai gazdálkodókért, a sikeres termelésért

A területalapú támogatásoktól a gazdálkodók számára történő tanácsadáson és a mezőgazdasággal kapcsolatos jogszabályok előkészítésén át a technológiai fejlesztések népszerűsítéséig rendkívül sokrétű volt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) tavalyi országos és megyén belüli tevékenysége.

Hajdú Péter

Süle Katalin és Lendvay Miklós

Fotó: Pezzetta Umberto

Erről, valamint az idei tervekről tartott pénteken sajtótájékoztatót Süle Katalin, a NAK elnökségi szóvivője, a kamara Zala megyei elnöke.

Elsőként a gazdálkodók termelését leginkább befolyásoló támogatásokról szólt. Az egységes földalapú kérelmek benyújtása tavaly is gördülékenyen zajlott, a kamara munkatársainak segítségével. Több mint 120 ezer kérelmet adtak be az országban. Zala megyében összesen 4542 támogatási kérelem született, ebből 3597-et a kamara falugazdászai adtak be a termelők nevében.

- Annak érdekében, hogy zökkenőmentes legyen a támogatások utalása, előzetes keresztellenőrzések során 643 ügyféllel folytattak egyeztetéseket a kollégáink. A MAGOSZ kezdeményezésére munkacsoportot hívtunk életre a Magyar Államkincstár, a Miniszterelnökség és a Földművelésügyi Minisztérium részvételével a kifizetéseket késleltető adminisztratív problémák megszüntetésére. Ennek köszönhetően tavaly minden korábbinál nagyobb összeget, 254 milliárd forintot utalt át előlegként az államkincstár a jogosultaknak – mondta Süle Katalin.

Az agrárkamara tavaly több mint száz jogszabályt véleményezett, s többet kezdeményezett is. Utóbbiak közé tartozik az egyszerűsített foglalkoztatásból származó adómentes napi jövedelem 5870-ről tavaly 7631 forintra, az idei évre pedig 8255 forintra emelése. A jövőben a minimálbérrel arányosan emelkedik ez az összeg.

Kamarai kezdeményezésre módosították a gazdák számára kedvezőbbre a vízgazdálkodásról szóló törvényt, illetve az erdőtörvényt. Az élelmiszeripar fejlesztése érdekében kamarai közbenjárásra 100 milliárd forint pályázati támogatást biztosított a kormány a közepes nagyságú élelmiszeripari vállalkozások beruházásaira úgy, hogy nem kötötték az alkalmazotti létszám növeléséhez, továbbá sikeres élelmiszeripari képzéseket folytattak, többek között a termékfejlesztési gyakorlatok elsajátítása érdekében.

Süle Katalin és Lendvay Miklós
Fotós: Pezzetta Umberto

- A gazdálkodók eredményes pályázatának segítése érdekében tájékoztatási szolgáltatásra sikerült elnyernünk 7,82 milliárd forint támogatást, amivel 2020. december 31-ig tudjuk biztosítani a tájékoztatási szolgáltatásunk működtetését – fogalmazott az elnök.

A közelmúltban lezajlott kamarai választásokról Süle Katalin elmondta, országosan közel 50 ezren vettek részt aktívan a voksoláson, négyszer annyian, mint a korábbi, 2013-as választáson.

- A választásokon elért eredmények felhatalmazást és felelősséget rónak ránk. Legfontosabb céljaink változatlanok, továbbra is szeretnénk megoldani a tagjaink adminisztrációval, bürokráciával kapcsolatos problémáit, hogy nekik csak a termeléssel kelljen foglalkozniuk. Az elkövetkező évek nagy feladata lesz a termőföld magyar kézen tartása, a tulajdonjogi viszonyok rendezése, egységes birtokszerkezet megteremtése. Álláspontunk szerint a jelenlegi elaprózott birtokstruktúra versenyképesen nem fenntartható – jelentette ki Süle Katalin, s hozzátette, birtokkoncentrációra van szükség az eredményes gazdálkodáshoz.

További kiemelt kamarai törekvés a mezőgazdaságban, az élelmiszergazdaságban dolgozók társadalmi elismertségének fokozása. Ugyancsak égető feladat a mezőgazdaság öntözésfejlesztése, és az olyan fejlesztésekre való felhívás, amelyekben a precíziós nemesítés és -gazdálkodás, valamint az adatelemzésen alapuló döntéshozatal adja a gazdálkodás alapját.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a zaol.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!